Učenie a zábava v jednom, to je Speakland

 

Detský tábor Speakland v Ľubietovej.
Deti na výlete v Ľubietovej. Foto: Jason McKenzie

Chata Lubetha v Ľubietovej sa cez leto mení na krajinu plnú zážitkov, zábavy, kamarátstiev a zdokonaľovania sa v anglickom jazyku. Tábor Speakland navštevujú deti, ktoré sú rôzne jazykovo zdatné. Niektorým to ide lepšie, iní sa naopak čo to priučia. Oficiálnym jazykom tábora je angličtina a takisto aj lektori sú anglicky hovoriaci.

Ako vznikla myšlienka anglicky hovoriaceho tábora sme sa opýtali Mgr. Radovana Ocharovicha, majiteľa jazykovej školy Speak: „Tábor vznikol ako každý jeden iný produkt Speaku – prišli za nami klienti a povedali, že keď sa staráte o naše deti prostredníctvom krúžkov poobede, tak prečo by ste nemohli vymyslieť aj niečo cez prázdniny? Odvtedy sme začali skrášľovať túto myšlienku Speaklandu. Máme deti ktoré sa sem vracajú pravidelne a zlepšujú sa. Pokroky vidno ale aj na deťoch, ktoré sú tu prvýkrát. Ako jazyková škola Speak sa venujeme aj iným jazykom, ako napríklad nemčine, francúzštine, ruštine, španielčine, taliančine a samozrejme aj slovenčine, ktorá je určená cudzincom. Musím ale povedať, že o angličtinu je stále najväčší záujem. Určite nás poznajú aj zamestnanci Železiarní Podbrezová, pretože naši lektori učia aj ich. Momentálne máme 53 učiteľov a 1 600 študentov.“

Speakland má štyroch lektorov, ktorí sú zároveň aj animátori. Dvaja z nich hovoria výlučne len anglicky, pretože slovensky nevedia a zvyšní dvaja vedia aj po slovensky. Deti však nevedia, ktorí lektori sú aj slovensky hovoriaci, ale ako sme sa dozvedeli, časom na to aj tak prídu (lebo deti odhalia všetko 😊). Čo je hlavné, situáciu nezneužívajú a snažia sa vždy komunikovať anglicky.

Denný program je tvorený hravou formou, aby sa deti zabávali ale učili zároveň. „Všetky aktivity, ktoré tu sú, sú postavené tak, aby sme deti doslova integrovali do anglického jazyka a aby sme ich naučili viac nielen o samotnom jazyku, ale aj o anglicky hovoriacich krajinách. Máme tu deti, ktoré sú na tom s angličtinou rôzne – na základne ich skúseností ich rozdelíme do dvoch skupín, ale tie skupiny následne zmixujeme. V jednom tíme sú deti s rôznou úrovňou angličtiny a navzájom si pomáhajú. Máme tri tímy – Anglicko, Austrália a Nový Zéland. Každý deň máme vyhradený na to, aby tímlíder naučil deti niečo o tejto krajine, napríklad o jej histórií, jazyku o kultúre… a na to sú následne zamerané aj súťaže, priblížil nám situáciu Jason McKenzie, vedúci tábora. Pôvodom je z Kanady a priznal sa, že on patrí k tým dvom lektorom, ktorí sa so slovenčinou „veľmi nekamarátia“: „Slovenčinu sa snažím učiť, ale je ťažká. Musím povedať, že mi v tom pomáhajú aj deti. Je to také vzájomné, ja učím ich a ony zase mňa, aj pri tom sa veľa naučia. V jednom turnuse sme mali malé dievčatko, ktoré sa veľmi nechcelo hrať. Tak sme ju museli zaujať inak. Na hodinu som s ňou išiel von a kládol som jej otázky v angličtine, o anglických slovíčkach a ona mi ich zároveň prekladala do slovenčiny. Bola to naozaj zábava a zapáčilo sa jej to a ja som sa samozrejme niečo naučil. Ale viem len také základné slová ako je napríklad strom alebo lavička na viac si momentálne nespomínam 😊.“

 

O svojich dojmoch z tábora nám porozprávali aj naši „malí Angličania“:

 

Nina, 14 rokov, Brezno

-Toto je môj prvý tábor v ktorom som a veľmi sa mi tu páči. Každý deň sa hrávame nejaké hry. Sme rozdelení do tímov, takže je to super, medzi sebou aj súťažíme. Angličtinu sa učím už osem rokov, myslím si, že som na veľmi dobrej úrovni, ale samozrejme, vždy je čo zlepšovať a preto som aj tu. Do tohto tábora ma prihlásila mamina a som tu spolu s mojou najlepšou kamarátkou takže sa teším o to viac.

 

Tomáš, 13 rokov, Brezno

Do táborov chodím často, v tomto som konkrétne druhýkrát. S angličtinou som na tom lepšie odkedy som tu bol. Najviac sa mi páči jedáleň a hry, ktoré hráme. Je tu super, našiel som si tu veľa kamarátov ale priznám sa, že sa už aj teším domov.

 

 

Natália, 11 rokov, Brezno

-Toto nie je môj prvý tábor. Už som bola aj v Repišti a tu, v Speaklande, som druhýkrát. Angličtinu sa učím už piaty rok, ale stále je čo zlepšovať. Najviac sa mi tu páči to, že som si našla skvelé kamarátky. Do tábora som išla takpovediac sama s mojím bratom, ale dievčatá som nepoznala žiadne, našli sme sa až tu. Všetci sú tu milí, sú tu dobré hry a vôbec tu nie je nuda.

 

Peter, 12 rokov, Banská Bystrica

Páči sa mi tu, až na to počasie, ktoré nám až tak nedoprialo, pršalo nám zatiaľ tri dni. Keď je zlé počasie, tak sa hráme také hry, ako napríklad, že píšeme si na papier anglické slová, vety a odpovede a potom z toho tvoríme vety a nakoniec z toho vznikne taká nezmyselná veta, ale to je vlastne podstata tej hry, je to zábavné. V takomto pobytovom tábore som už štvrtýkrát a v Speaklande som prvýkrát. Prihlásil ma tu ocino, ktorý robí v Podbrezovej, aby som si zlepšil angličtinu. Chodil som do denných táborov, ale viac sa mi páči takto, pretože som stále s kamarátmi.

Iveta, 14 rokov, Brezno

-V Speaklande som už tretíkrát a prihlásili ma sem rodičia. Tento rok sa mi tu páči najviac. Som už staršia, takže aj viac rozumiem ako po iné roky. Za ten čas som sa dosť som zlepšila. Pamätám sa, že keď som tu bola prvý rok, tak som veľa nerozumela, teraz je to už ale úplne o inom. Čo je hlavné, sme tu super kolektív. Najviac sa mi páčil prvý deň, hneď keď sme prišli.

 

Patrik, 13 rokov, Turzovka, Čadca 

Zatiaľ som vždy navštevoval len denné tábory. Boli to väčšinou športové, zamerané na futbal. Aj keď futbal aktívne nehrávam, mám ho rád. Takýto tábor sa mi ale páči viac. Zlepšujem sa tu v angličtine, čo je asi hlavným poslaním tábora. Ale bavia ma tu aj všetky hry, ktoré hráme.

 

 

Paulína, 13 rokov, Banská Bystrica

Toto nie je prvýkrát čo som v tábore ale musím povedať, že v takomto dobrom som ešte nebola. Bola som iba v denných táboroch, ktoré organizovala univerzita, aby sme získali nové vedomosti. Takýto „pravý tábor“, kde som týždeň preč z domu je aj tak lepší. Z domu mi chýbajú hlavne zvieratá, máme psa a mačku. V angličtine patrím k tým lepším a snažím sa pomáhať tým, ktorí niekedy nerozumejú.

Samuel, 16 rokov, Heľpa

Bol som už v toľkých táboroch, že to prestávam rátať. Bol som dvakrát v Repišti, dvakrát v golfovom tábore na Táľoch, raz vo Vernári. Teraz som tu a na ďalšie si už asi ani nespomeniem. Všade bolo super, ale najviac sa mi páči tu. Je tu sranda, títo ľudia čo sú tu, mi sadli, pretože ja som taký „srandista“, tak si zo seba uťahujeme navzájom a nikto sa neuráža. Všetko je to také kamarátske. Lektori sú super, rád som spoznal Jasona, je to super „týpek“ a našiel som si tu kopu kamarátov nielen v mojom veku, ale aj mladších. Na polroku som z angličtiny mal dvojku. Rozumiem všetko, ale ešte mi trošku trvá sformulovať celú vetu.