Prinášame vám seriál o systematickej obnove hradu Ľupča

Obnovu hradu Ľupča vyzdvihujú aj návštevníci

Turisti sa na konci komentovanej prehliadky zastavili na dolnom nádvorí, kde obdivovali sochu Svätopluka. Foto: M. Gončár

Hrad Ľupča láka počas leta stovky turistov nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. My sme využili teplé augustové počasie, a po prehliadke tejto kultúrnej pamiatky sme oslovili návštevníkov, aby sa s nami podelili o svoje dojmy.

Kristína Ďuricová (Palárikovo) – Na hrade Ľupča som prvýkrát. Je to krásna pamiatka. Ide o rozsiahly priestor, nachádza sa tu veľa hradieb. Nádvorie je veľkolepé, čo sa nám najviac páčilo. Sme ubytovaní v Bystrej a najmä kvôli deťom sme si urobili výlet do Slovenskej Ľupče. Staršiemu synovi sa tu veľmi páčilo, menšia dcéra tomu ešte tak nerozumie, ale hľadala princezné. Prehliadka bola pekná a poučná.

Monika Pavláková (Špačince) – Na hrade Ľupča som prvýkrát. Chodievame na chatu do Ľubietovej a z cesty sme sa veľakrát pozerali na hrad a vraveli si, že by sa ho oplatilo navštíviť. Dnes nám to aj vyšlo. Prehliadka bola veľmi zaujímavá. Prekvapilo ma, ako sa hrad udržuje a rekonštruuje.

Elena Oravčoková (Zvolen) – Na hrade Ľupča som prvýkrát. Veľa som už počula o rekonštrukcii, ktorá je finančne veľmi náročná. Chcela som si na vlastné oči pozrieť, ako to tu vyzerá. Hrad je pekne obnovený, ale myslím si, že pamiatkari sa ešte majú na čom vyhrať. Určite je prínosom, že sa pamiatky opravujú. Žiaľ, často to ide veľmi pomaly, ale nič sa nedá robiť.

Jitka Borovičková (Nemčice nad Hanou) – Prehliadka sa mi veľmi páčila. Hrad sme mali vyhliadnutý niekoľkokrát. Roky jazdíme okolo, ale až teraz sa nám podarilo prísť. Zaujalo ma, že na Slovensku to funguje inak ako v Českej republike. Ministerstvo kultúry neprispieva toľko na pamiatky a väčšinou sú v rukách súkromných osôb. Obnova hradu je obrovská, záslužná a nekončiaca práca. Klobúk dole aj pred investorom, lebo je vidieť, ako sa hrad dáva postupne do poriadku. V minulosti musel vyzerať hrozne. Je mi ľúto, že v minulých rokoch sa hrady a zámky nechali spustnúť a dnes pracne zachraňujeme pamiatky, aby sa zachovali pre ďalšie generácie.

Michaela Borovičková (Nemčice nad Hanou) – Na hrade som prvýkrát. Mám rada hrady a zaujímajú ma ich dejiny. Rada zisťujem, ako žili ľudia v stredoveku. Rovnako ma zaujala aj jeho postupná obnova. Bolo tu veľmi pekne.

Ladislav Vrchovský (Ostrava) – Hrad Ľupča som navštívil prvýkrát. Pravidelne navštevujem Slovensko a okolo hradu som veľakrát prechádzal. Vždy sme sem chceli prísť, no až teraz nám to vyšlo. Mňa osobne zaujala celková rekonštrukcia. V minulosti sme videli schátranú ruinu a dnes sme svedkami peknej pamiatky, ktorá je krásne obnovená. Je to určite veľký prínos.