Bob Walton: Ihrisko bolo od začiatku najlepšie na Slovensku

Spolu so Skipom Malekom navrhol dizajn ihriska Gray Bear Američan Bob Walton. Ten zanechal na Táľoch významnú stopu. Uznávaný odborník prijal pozvanie a osobne pricestoval spoza mora, aby sa stretol s priateľmi, zablahoželal rezortu k významnému jubileu a zahral si golf. My sme túto príležitosť využili na krátky rozhovor.

Ako vnímate Tále po dvadsiatich rokoch?
– Vtedy som mal 58 rokov, dnes 78. Pred rokmi boli všetci začiatočníci. Dnes to už neplatí. Zo začiatočníkov sa stali skutoční golfisti. Ľudia sa naučili hrať golf a majú z neho radosť. A to je pre mňa najdôležitejšie. Vybudovali sme ihrisko, ktoré prináša radosť, šťastie a zábavu. V USA, Anglicku či v Austrálii sa hrá golf viac ako sto rokov. Tále majú dvadsať, no veľké rozdiely nevidieť. Ľudia vedia hrať v spomínaných krajinách a aj na Slovensku.

Na tomto mieste bola pred rokmi veľká lúka. Ako si spomínate na samotnú výstavbu ihriska?
– Cieľom bolo nemeniť tento priestor, lebo ide o nádherné miesto. Golfové ihrisko ani tak nestaviate, skôr ho len položíte na pôdu. Takže sme chceli túto pôdu čo najmenej narušiť. Myslím si, že sa nám to aj podarilo. Tále sú rovnako krásne ako na začiatku.

Odborníci považujú Gray Bear za najlepšie golfové ihrisko na Slovensku a jamku číslo deväť za najkrajšiu. Prekvapuje vás to?
– Nie som prekvapený. Teda som, ale z toho, že odborníkom trvalo dvadsať rokov, kým na to prišli. Podľa mňa bolo ihrisko na Táľoch najlepšie od prvého dňa.

Hovoríme o Gray Bear, ale nemali by sme zabudnúť ani na ihrisko Little Bear. Ide o jedno z najkrajších miest v okolí. Teší vás, že ľudia vyhľadávajú miesto, kde ste zanechali výraznú stopu?
– Samozrejme, je veľmi potešujúce, keď urobíte niečo, čo sa ľuďom páči. Sme tu, aby sme pomáhali ostatným. Čiže nie je to o nás. Keď vytvoríte niečo, čo prináša radosť, cítite sa úžasne.

Dvadsať rokov, to sú tisíce víťazstiev a množstvo turnajov. Ako vnímate fakt, že hráči zbierajú úspechy na mieste, ktoré ste vybudovali?
– Je to veľmi uspokojujúce. Na druhej strane, sú ľudia, ktorí hovoria, že ihrisko je príliš náročné. Ale to nie sú skutoční golfisti. Golfista má rád výzvy. Našťastie, takýchto ľudí je len niekoľko. Väčšina hráčov toto miesto miluje a užíva si ho. Skutočne ale môžem povedať, že Gray Bear nie je jednoduché ihrisko. Musíme si však uvedomiť, že je majstrovské. Bolo postavené tak, aby predstavovalo výzvu. A keď čelíte výzvam, tak sa zároveň učíte.