Obklopení prírodou zbierali zážitky

 

Detský tábor v obci Repište má bohatú históriu. Za dlhé roky sa v ňom vystriedali stovky účastníkov. Rodičia, ktorí ho v minulosti absolvovali, tu dnes posielajú svoje ratolesti. Celé generácie tak píšu jeden pekný príbeh. Aj s rukopisom Železiarní Podbrezová.

Letný tábor v Štiavnických vrchoch sa uskutočnil aj tento rok. Nezastavila ho korona ani aktuálne opatrenia a kapacita bola opäť naplnená do posledného miesta. Desiatky účastníkov aktívne oddychovalo, spoznávalo, putovalo, tešilo sa. Repište znovu nesklamalo a deti si domov odniesli veľké množstvo zážitkov, nových kamarátstiev a poznatkov.

Účastníci sa už tradične stretli v Horskej chate U daniela, ktorá vznikla rekonštrukciou bývalého rekreačného zariadenia. Tábory sa na tomto mieste organizujú už takmer dvadsať rokov. Tiché miesto obľubujú nielen deti, ale aj ich rodičia, čo potvrdili slová Ladislava Moška, hlavného organizátora z CK Agentúra OK voľný čas. Ten sa letným pobytom venuje dlhé roky. Deti ho volajú Veľký brat a už na prvý pohľad vás presvedčí, že tábory sú jeho srdcovou záležitosťou.

„Tábor má naozaj dlhú tradíciu a je výrazne spätý aj so Železiarňami Podbrezová. S touto spoločnosťou spolupracujem už od roku 1995. Vtedy sme pre deti pracovníkov závodu organizovali rôzne zábavné programy, karnevaly, mini plejbek šou, tip-top módu a ďalšie aktivity. Rovnako sme pripravili aj prvý detský tábor v Sklených Tepliciach a odvtedy sme tradíciu neporušili. Prvý rok sme mali asi tristo detí, tento rok približne sto,“ informoval.

 

Deti v tábore Repište objektívom A. Nociarovej

 

Rady sa vracajú

Repište je synonymom zábavy a hier v obkolesení krásnej prírody chránenej krajinnej oblasti Štiavnických vrchov. Býva zvykom, že deti, ktoré tábor navštívia, sa doň vracajú aj v ďalších rokoch. Pripravené majú aktivity z rôznych oblastí. Slovo nuda tu nemá miesto.

„Snažíme sa s každým dieťaťom nájsť spoločnú reč, priviesť ho k prírode a priateľstvu. Chceme, aby si decká vybudovali medzi sebou pocit spolupatričnosti. Myslím si, že sa nám to darí a aj preto sa sem rady vracajú,“ pochválil L. Moško.

 

Zaujímavý program

Detský tábor v Repišti je vždy iný. Organizátori vymyslia každý turnus pútavý program a celý pobyt sa nesie v znamení vopred premyslenej témy. Väčšinou ide o rozprávkové alebo iné fantasy svety. Niečo, čo deti poznajú, sledujú a majú k tomu blízko. Tento rok pripravili animátori napríklad témy Jumanji či Hobitinec. Ďalší turnus to bola zasa Brána času. Záverečný tábor, s názvom Strážcovia príbehov, bol určený pre najmenšie detičky.

Tábora Brána času sa zúčastnili aj deti zamestnancov Železiarní Podbrezová a jej dcérskych spoločností. Boli rozdelené do rôznych svetov a každý mal svojho vodcu. Stavali osady, vytvárali spoločenstvá a učili sa fungovať ako jeden tím. Okrem hier sa vyšantili v bazéne, zábavu rozprúdili na diskotéke a prázdne žalúdky naplnili pri opekačke.

„Program bol naozaj bohatý a každý si prišiel na svoje. Navštevujeme aj zaujímavé miesta, napríklad hrad Marcus či Zlatý vrch. V okolí je rozhodne čo obdivovať,“ pokračoval.

 

Deti pozorne počúvajú svojho animátora. Foto: A. Nociarová

 

Vplyv pandémie

Zorganizovať tábor v dobe pandémie ale nie je jednoduché. Organizátori nemajú ruky úplne voľné a aj v tomto prípade platia určité obmedzenia, ktoré musia rešpektovať nielen účastníci. Stotožniť s nimi sa museli i rodičia.

„Na základe rozhodnutia hygienika sme vytvorili uzavretú bublinu. Tým pádom sú obmedzené návštevy rodičov a verejnosti, pokiaľ to nie je nutné. Ľudí mimo tábora sa snažíme odizolovať, aby neprichádzali do kontaktu s deťmi. Nemôžeme chodiť ani na vonkajšie kúpaliská a obmedzené sú aj ďalšie aktivity. Je to najväčšia zmena oproti minulým rokom,“ dodal L. Moško.

 

Chcú zážitok

Neodmysliteľnou súčasťou tábora sú animátori. Vymýšľajú program, sú v dennom kontakte s deťmi a sú pomyselní vodcovia. Lukáš Ginič je s partiou deciek zohratý a spolu s kolegami vie, aký program mládež zaujme. Nie je žiaden nováčik, s deťmi bol v Repišti už viackrát. „Snažíme sa, aby to nebol len obyčajný tábor. Preto majú veľa športových aktivít, značnú časť pobytu trávia v prírode, tvoria, vymýšľajú, kreujú sa ako tím. Chceme, aby mali zážitok a boli hrdé na to, čo sa im podarí vytvoriť,“ povedal.

V čase našej návštevy bola témou tábora spomínaná Brána času. „Dalo nám to široké spektrum možností. Jednoducho povedané, deti cestovali v čase, spoznávali minulosť a hľadeli do budúcnosti. Napríklad aj takouto formou sa snažili poučiť z chýb, ktoré sa v minulosti udiali. Všetko robíme formou príbehu, napríklad sa vraciame do čias starého Egypta,“ pokračoval. Tábor ale nie je škola, preto je štýl aktivít smerovaný na hravú formu. „Aktivity obsahovali aj určitú formu vzdelávania. Deti spoznávali minulosť, zisťovali, čo bolo zlé a čo, naopak, dobré.“

Ginič neskrýval radosť, že účasť bola aj tento rok vysoká. „Boli sme plní, čo nás veľmi teší. A tak vyzerala celá táborová sezóna. Drobci poslúchali a boli veľmi fajn. Deti zamestnancov Železiarní Podbrezová sem chodia pravidelne. Už sa poznáme a máme ich radi. Každý rok sa tešíme, keď prídu znova,“ povedal.

 

Na izbách minimálne

Výhodou tábora v Repišti je krásne prostredie. Chata je obklopená prírodou, ktorá ponúka veľa možností na vymýšľanie aktivít a spoznávanie jej krás. Platí to aj o okolí. Ukrýva totiž miesta, kde mnohé deti ešte nikdy neboli. Animátori sa ich snažia viesť k láske k prírode, živým bytostiam a rovnako tak k úcte jeden k druhému. Lokalita má aj ďalšiu veľkú výhodu. „V čase horúčav tu vládne príjemný chládok a vzduch nie je taký horúci ako dole v doline. Všade, kde sa pozriete, je niečo zaujímavé. Máme jazero, krásne lúky, okolo sa nachádzajú lesy. Maximálny možný čas sa snažíme tráviť v prírode, na izbách sme minimum,“ doplnil na záver Lukáš Ginič.

 

Pozitívne reakcie

Deti si chvíle v tábore dosýta užívali. Každý si našiel niečo, čo ho zaujalo, vyčarilo úsmev a radosť na tvári. Svedčia o tom aj reakcie počas našej návštevy. Spýtali sme sa ich na aktivity, nové kamarátstva a na to, čo sa im v tábore najviac páčilo.

 

Viktória Tokárová – V tábore sa mi veľmi páči. Hráme rôzne hry, chodíme na túry, do bazéna, mali sme diskotéku. Najviac sa mi páčia hry s kamarátkami.

 

Veronika Wágnerová – Vyskúšali sme nočné hry, hľadáme rôzne predmety a skúmame. Najviac sa mi páči, ako chodíme do tortugy. Celkovo je tu príjemne.

 

Petra Jakubcová – Robíme rôzne aktivity. Páči sa mi celý tábor, či už nočné hry, ale aj rozcvička. Najradšej zo všetkého chodím do osád.

 

Marek Kolaj – Najviac sa mi páči snem a rôzne hry, ktoré spolu hrávame.

 

Nina Dropčová – V areáli chaty sa hráme rôzne hry a tie sa mi aj najviac páčia. Rovnako budovanie osád. Stretla som tu i nových kamarátov. Večer mávame snemy alebo chodíme na túry. Všetko je tu super.

 

Ivana Žiaková – V tábore ma najviac oslovili zaujímavé hry a celkovo kolektív detí, ktoré sem tento rok prišli. Našla som si tu nových kamarátov. Beháme po lese, staviame osady, hráme sa rôzne hry. Musíme skúmať, zisťovať, niekedy zapájame aj logiku.

 

Hana Jechová – V tábore je úplne super. Som tu už asi štvrtýkrát. Som šťastná, že som sa opäť mohla stretnúť s mojimi kamarátmi, s ktorými sa nevidíme. Aj s tými z detského domova. Páči sa mi celkovo atmosféra, ako sme k sebe priateľskí. V Repišti je veľká sranda.

 

Tomáš Kohár – V tomto tábore som už šiesty alebo siedmykrát. Veľmi som si ho obľúbil, preto sa sem rád vraciam. Máme veľa aktivít, hráme hry, staviame osady. Najviac sa mi páči tráviť čas v chate. Našiel som si už aj nových kamarátov.