Majstrovstvá sveta v letnom biatlone

 

V dňoch 26. až 29. augusta sa v Novom Meste na Morave uskutočnili majstrovstvá sveta v letnom biatlone. Vo Vysočina aréne pretekali, tentokrát aj za účasti divákov, muži, ženy, juniori a juniorky. V posledných dvoch kategóriách reprezentovala Slovensko pätica biatlonistov z nášho oddielu. Mária Remeňová počas super šprintu, kde skončila na deviatom mieste. Foto: I. Stančík

Majstrovstvá sveta odštartovali super šprintom juniorky, kde sme mali trojnásobné zastúpenie. Najviac sa darilo Márii Remeňovej, ktorá obsadila po úspešnej streľbe 9. miesto. Jej sestra Zuzana sa takisto kvalifikovala do finále, kde dobehla na 24. pozícii. Eme Kapustovej sa nepodarilo prebojovať do finále. V super šprinte juniorov v kvalifikácii skončili aj podbrezovskí biatlonisti Filip Bury a Sebastián Ilavský.

V rýchlostných pretekoch sa všetky tri naše dievčatá so streľbou 1,1 dostali do TOP 25. V cieli sa zoradili v poradí E. Kapustová (19.), M. Remeňová (23.) a Z. Remeňová (25.). V rovnakej disciplíne sa chlapcom nedarilo na strelnici a chyby sa im už len ťažko dobiehali bežecky. S. Ilavský skončil na 46. mieste a F. Bury obsadil 49. priečku.

V stíhacích pretekoch podbrezovské biatlonistky opäť nesklamali a po veľmi vyrovnanej streľbe sa všetky tri dostali do TOP 20. Tentokrát bola najlepšia Z. Remeňová na 11. mieste. M. Remeňová skončila trinásta a E. Kapustová obsadila pätnáste miesto. Chlapci opäť bojovali so streľbou, ktorá sa podpísala aj na ich výsledkoch. F. Bury bol v cieli na 42. mieste a jedno miesto za ním skončil S. Ilavský.

Zhodnotenie trénera Petra Kazára:

– Letné majstrovstvá sveta boli vynikajúcou previerkou našich biatlonistov v závere letného tréningového programu. Dievčatá sa zaskveli niekoľkými výbornými výkonmi a sedeli im najmä hromadné disciplíny so štyrmi streľbami. Za celý súťažný týždeň sme zažili niekoľko osobitných situácií. Napríklad dva pády na asfalt, zlomená pažba, vynikajúci návrat do bežeckej formy po krátkej chorobe Z. Remeňovej, skvelý výkon a pohybovanie sa na úplnom čele pretekov vo štvrtom kole super šprintu M. Remeňovej, bežecky veľmi dobre zvládnuté rýchlostné preteky E. Kapustovej a konečne sme mohli súťažiť aj pred diváckou kulisou. V junioroch nenaplnil očakávania na lepší výkon F. Bury a náhradník v reprezentačnom družstve, vekom ešte len dorastenec, S. Ilavský doplatil na nevyrovnanú streľbu a predovšetkým na tvrdý pád v treťom kole rýchlostných pretekov. Celkovo sme z dejiska majstrovstiev sveta odchádzali posilnení o cenné skúsenosti, s ohľadom na obdobie prípravy veľmi dobrými výkonmi na tratiach a strelnici.