Nezabudnuteľné zážitky z Erasmus+ v nemeckom Kaiserslauterne

 

Vďaka programu Erasmus+, financovaného s podporou Európskej únie, každoročne vycestujú do cudziny tisícky Slovákov. Počas týchto pobytov spoznávajú nielen nové krajiny, kultúry či zaujímavých ľudí, ale zlepšujú si i svoje jazykové znalosti. Pred niekoľkými mesiacmi sme sa v rámci projektu „Les 3.0 – naše prírodné dedičstvo“ zúčastnili mobility v poľskom Sycówe. Už vtedy sme avizovali, že ďalším hostiteľom na zozname bude Nemecko – a tak sa skupina štrnástich študentov Súkromného gymnázia Železiarne Podbrezová v dňoch od 29. septembra do 6. októbra vydala na cestu za poznaním do ďalekého Kaiserslauternu.

 

 

Po dlhej a náročnej ceste sme dorazili do Wolfsteinu, neďaleko Kaiserslauternu, kde na nás už nedočkavo čakali naši poľskí a nemeckí priatelia. Počas celého týždňa sme absolvovali mnohé aktivity zamerané na spracovanie dreva, jeho import či export. Navštívili sme miestne múzeum papiera, kde sme si vyskúšali jeho ručnú výrobu, rodinnú pílu, zvernicu, v ktorej sa z nás stali skutoční sokoliari či rezbársku dielňu. Pri mestečku Otterberg sme zasadili národné stromy účastníckych krajín na znak spoločného priateľstva a spolupráce. V Dome udržateľnosti nám ukázali, ako aj my môžeme pomôcť našej planéte. Prešli sme sa Falckým lesom, ktorého centrálnu časť tvorí prales, či údolím Karlstal, ktoré pred vyše stopäťdesiatimi rokmi upravil záhradný architekt miestneho kniežaťa.

Nesmieme zabudnúť ani na workshop zameraný na les vo Falckej galérii, prechádzku v korunách stromov či výlet ku pieskovcovým prírodným útvarom v okolí mesta Dahn. Zúčastnili sme sa aj workshopu na prípravu aplikácie Les 3.0, zameranej na spoločné znaky i rozdiely lesov v účastníckych krajinách. Môžete v nej nájsť aj jednotlivé aktivity, ktorých sme sa v rámci projektu zúčastnili. Spustenie aplikácie by sa malo uskutočniť v apríli 2020, a tak nám nezostáva nič iné, len trpezlivo čakať a tešiť sa, pretože už teraz môžeme povedať, že bude výnimočná.

Okrem spoznávania pamätihodností a krás nemeckej prírody sme upevnili vzťahy s účastníkmi, ktorých sme poznali už predtým, nadviazali priateľstvá s tými novými a v neposlednom rade sme si precvičili a zdokonalili naše znalosti angličtiny i nemčiny.
Nemeckému tímu ďakujeme za vynikajúcu organizáciu a taktiež aj každému jednému účastníkovi, vďaka ktorému bol tento týždeň výnimočný.

Posledná mobilita projektu Les 3.0 sa uskutoční v apríli 2020 práve u nás, v malebnom prostredí stredného Slovenska. Pripravené budú rôzne aktivity spojené s cestovným ruchom, množstvo výletov, turistika a prehliadka pamätihodností.
Na záver zostáva len dodať, že už teraz sa všetci tešíme a pevne veríme, že všetko dopadne tak, ako má. Celý priebeh zahraničnej mobility môžete sledovať na našej webovej stránke či školskom instagrame a facebooku.