Marek Kuzma: Štyri zásahy v jednom zápase? Počas kariéry som nedal ani tri

Marek Kuzma (v strede) odohral jeden z najlepších zápasov v kariére. Foto: M. Štefánik

 

Nečakané domáce ligové zaváhanie s Petržalkou našich futbalistov poriadne naštartovalo. V nasledujúcom kole jasne vyhrali na pôde nevyspytateľného Trebišova (4:0), aby o týždeň na to v Zelpo aréne „popravili“ Dubnicu (8:0). Hoci bola Podbrezová proti tímu z Považia jednoznačným favoritom, takéto dominantné a impozantné víťazstvo neočakávali ani samotní protagonisti.

Pred stretnutím a aj po ňom sa skloňovalo najmä meno Mareka Kuzmu. Skúsený zakončovateľ prišiel v zime do Podbrezovej práve z Dubnice, kde zanechal nezmazateľnú stopu. Už v prvom polčase strelil čistý hetrik a krátko po zmene strán zveľadil svoje konto o ďalší presný zásah.

„Pred zápasom som mal trošku zmiešané pocity. Predsa len, v Dubnici som dlho hrával a poznám sa s chalanmi, ktorí sú moji dobrí kamaráti. Rovnako sa poznám aj s trénermi. Teraz však bojujem za Podbrezovú a do zápasu som chcel dať všetko, aby sme vyhrali, čo sa nám aj podarilo,“ zhodnotil duel. Z úcty k bývalému zamestnávateľovi góly neoslavoval, napriek tomu mal veľkú radosť. „Pred stretnutím som nemal žiadnu špeciálnu motiváciu. Chcel som len vyhrať ako každý zápas. Nehľadal som v súboji nič viac,“ povedal.

Futbal mu chutil

Hoci je Marek Kuzma vynikajúcim útočníkom a obávaným kanonierom, štyri góly ešte nikdy nestrelil. „Dokonca sa mi nepodarilo dať ani tri. Preto ma veľmi potešil výkon proti Dubnici. Tieto momenty si budem asi navždy pamätať,“ prezradil s radosťou v hlase.

Vyhrať vo futbale takýmto rozdielom nebýva pravidlo, zvlášť v profesionálnom. Presvedčivým výkonom a množstvom gólov Podbrezová iba potvrdila, že je najlepším celkom druhej ligy a najväčším ašpirantom na postup do Fortuna ligy. „Myslím si, že v kariére som takýmto rozdielom ešte nevyhral. Možno dakedy v doraste alebo pri žiakoch, ale v seniorskom nie,“ zalovil v pamäti.

Kuzmovi v posledný aprílový piatok futbal náramne chutil. V šestnástke bol neustále nebezpečný a akoby ho duel proti bývalým spoluhráčom ešte viac hnal za gólmi. Hetrik dosiahol už v prvom polčase, keď si krátko pred jeho koncom postavil loptu na biely bod a svoj pokus z jedenástich metrov bezpečne premenil. „Máme isté poradie a na pokutový kop som bol určený ako prvý. Vyšlo to naozaj super, keďže gólom z jedenástky som zavŕšil hetrik. V druhom polčase sme kopali ďalšiu penaltu, ale to už som nebol na ihrisku. A aj keby som bol, už by som znovu kopať nešiel,“ rozhovoril sa 33-ročný futbalista.

Nechýba mu empatia

Kým v jeho srdci prevládala eufória z vysokého víťazstva a vynikajúceho výkonu, predsa len ho trošku škrelo, že práve Dubnica odišla z Horehronia s takým debaklom.

„Viem sa vcítiť do kože súpera. Určite chceli byť hráči čo najskôr doma. Je to ťažké po takejto prehre,“ povedal s empatiou. Na otázku, či sa po zápase rozprával s niekým z bývalých spoluhráčov, odpovedal: „S jedným hráčom sme prehodili asi dve slová. Odvtedy sme si ale nepísali a ani nevolali. Možno ma to ešte čaká.“

S Považanmi má Kuzma silné puto, ale dnes je už v inom tíme. „Ľudia z Dubnice ma chválili, ale aj podpichovali, prečo sa mi darilo práve proti nim. Jednoducho to tak vyšlo. Taký je šport a futbal. Nikto sa na mňa nemôže hnevať,“ pokračoval hrdina stretnutia a priznal, že spoluhráčom o súperovi príliš nehovoril. „Vôbec sme sa na túto tému nebavili. Možno som prehodil jednu-dve vety s trénerom, ale to bolo všetko.“

Tlak si nevytvárajú

V druhej lige ide do tuhého. Do konca sezóny zostávajú posledné tri kolá, ktoré dajú odpoveď na otázku, kto napokon súťaž ovládne. Všetky tromfy majú v rukách naši futbalisti. Pozitívom je, že v kabíne vládne výborná nálada.

„Pohoda v tíme je veľká. Stále si však hovoríme, že to ešte nič neznamená. Naše víťazstvá chceme potvrdiť v každom kole. Nemôžeme sa uspokojiť. Dôležité je, aby sme boli trpezliví a makali až do konca,“ prezrádza Kuzma recept na úspech.

Omieľané klišé hovorí, že najťažší býva posledný krok. Na to však hráči spolu s realizačným tímom nemyslia a koncentrujú sa na najbližší zápas. „Nevytvárame na seba žiaden tlak. Máme veľa skúsených hráčov a už aj tí mladší majú niečo za sebou. Musíme hrať to, na čo máme. Do každého stretnutia ideme ako favorit a tento fakt je potrebné potvrdiť na ihrisku,“ doplnil.

Pozvánka pre fanúšikov

Železiari sa spoliehajú aj na fanúšikov. Tí im môžu pomôcť v náročnom závere sezóny. V Trebišove hnali našich hráčov za víťazstvom a klub ich znovu pozýva na vonkajší zápas. Tento raz do Žiliny a opäť bude pripravený bezplatný autobus. Podbrezová bude čeliť rezerve tímu spod Dubňa. Opäť sa očakáva náročný súboj, žlto-zelení nevyhrali už tri duely a určite sa pokúsia sériu pretrhnúť. Naši hráči však k zápasu pristúpia zodpovedne.

„Chcel by som pozvať všetkých fanúšikov na náš najbližší súboj. V Trebišove boli výborní, celý zápas ich bolo počuť, čo nám veľmi pomohlo a odzkadlilo sa to aj na našom výkone. Verím, že v Žiline to bude podobné,“ vyslovil nádej Kuzma.

Marekovi pritom nepôjde len o tri body, ale aj o zveľadenie náskoku na čele ligových kanonierov. S osemnástimi gólmi je najlepším strelcom druhej ligy, ale má iba o jeden presný zásah viac ako druhý Erik Pačinda z Košíc. „Povedal som už veľakrát, že mi je jedno, kto súťaž strelcov vyhrá. Nech je to len niekto z Podbrezovej,“ dodal so širokým úsmevom.