Jozef Soták: Zimná sezóna na Táľoch bola nádherná

Zimná sezóna na Táľoch trvala takmer štyri mesiace. Foto: I. Bruchala

Tohtoročná zima je v stredisku Tále definitívne minulosťou. Počas Veľkej noci sa dole svahom spustili poslední lyžiari a úplnou bodkou za sezónou bolo vydarené podujatie plné hudby, tanca, spevu, remesiel a dobrého jedla. Nasledujúce dni sa už ponesú v znamení príprav na leto. Pozornosť bude venovaná organizácii osláv významného jubilea a nebudú chýbať ani golfové turnaje.

Tále privítali v posledných týždňoch množstvo milovníkov zimných športov. Na kopci sa vystriedali celé rodiny, nechýbali žiaci zo základných a stredných škôl a percento návštevnosti lyžiarskeho strediska zvyšovali nielen miestni, ale i dovolenkári z celého Slovenska.

„Sme veľmi spokojní, že sme mohli naplno spustiť lyžovačku. Pripravili sme stredisko s výbornými podmienkami a do karát nám hralo i počasie. Zo začiatku sezóny boli protipandemické opatrenia prísne, úlohu zohrala zaočkovanosť a kontrola covid preukazov. Dnes môžeme skonštatovať, že máme za sebou, po dvoch rokoch, nádhernú sezónu. Máme radosť, že okrem domácich prišli aj ľudia z iných kútov Slovenska. Vyšiel nám i „zlatý týždeň“ na prelome rokov,“ zhodnotil uplynulé obdobie Jozef Soták, generálny riaditeľ akciovej spoločnosti Tále a doplnil:
„Obľúbené a vyhľadávané boli tiež lyžiarske kurzy, z čoho sa veľmi tešíme. Základom je, aby mohli deti športovať.“

Lyžovačka odštartovala 26. decembra a sezóna 2021/2022 bola ukončená na Veľkonočnú nedeľu, 17. apríla. K jej kladnému hodnoteniu pomohlo aj pravé zimné počasie. „Prírodný sneh dotváral celkovú idylickú scenériu okolia. Vydržal do polovice januára. Gro pokrývky na svahu tvoril síce technický sneh, ale na to sme zvyknutí a v podobnom režime fungujeme už veľa rokov,“ pokračoval riaditeľ.

Novinka sa uchytila
Po minulých rokoch, ktoré výrazne poznačili obmedzenia, bola tohtoročná lyžovačka takmer identická s tou spred pandémie. „Celkovo sme predali viac ako 32-tisíc skipasov. Najväčší záujem bol o štvorhodinový a lyžiari tiež využili akciový balík dieťa plus dospelý na dve hodiny. Tých sme vydali približne osemtisíc,“ nazrel do štatistík J. Soták.

A práve novinka, ktorú na Táľoch predstavili iba pred začiatkom sezóny, sa osvedčila. Lyžiari mohli prísť počas víkendu na svah už na ôsmu hodinu ráno, pričom lyžovali do desiatej. Podľa Sotáka využilo dvojhodinový vstup množstvo ľudí a väčšina z nich opakovane. „Táto forma skipasu mala veľký úspech. Dospelí, ktorí chodia do práce, vedeli deti ráno zobrať na svah na dve hodinky a dosýta si zalyžovať,“ ozrejmil.

Bodkou za sezónou bolo podujatie Veľkonočné radosti. Návštevníkov čakal bohatý kultúrny program a množstvo atrakcií. 	Foto: OOCR HorehronieDobrá zima so stabilným počasím pritom umožnila lyžovať až do Veľkej noci. Kým väčšina stredísk na Slovensku mala v tomto období už svoje brány zatvorené, Tále sa, aj vďaka svojej vynikajúcej polohe, plnili i v mesiacoch marec a apríl. Úspešný ročník si preto právom zaslúžil veľkolepé ukončenie. Vedenie akciovej spoločnosti Tále, v spolupráci s Klastrom Horehronie, zorganizovali podujatie s názvom Veľkonočné radosti, na ktoré zavítalo asi 1 500 ľudí.

„Propagovali sme miestnu kultúru, jedlo, výrobky či korbáče. Záver zimy bol krásny, rovnako ako celá lyžiarska sezóna,“ vyslovil spokojnosť J. Soták.

Príprava na leto
Po období lyžovačiek nastáva príprava na leto. Pracovníci rezortu sa presunuli z lyžiarskych vlekov na golfové ihrisko, aby ho čo najlepšie prichystali na sezónu.

„Apríl je charakteristický nie práve ideálnym počasím. Snažili sme sa preto, aby návštevníci našli u nás aktivity aj v tomto období. Zamerali sme sa na wellness služby či využitie slanej vody v hoteli Stupka. Medzitým naši zamestnanci pripravujú všetko na letnú sezónu, čo nám trvá približne mesiac,“ predostrel plány J. Soták.

Primárnym lákadlom je golfové ihrisko, na ktorom sa počas sezóny koná množstvo turnajov. V súčasnosti je otvorené už tretí týždeň. Hoci na ňom stále prebiehajú úpravy po zime, „skalní“ ho už vyskúšali a odpálili prvé loptičky.

„Minulý týždeň sme hostili úvodný turnaj v roku s názvom Welcome Texas. Hráme ho s radosťou už dvadsať rokov. Nie vždy nám v apríli vyjde počasie. Tento raz sa to podarilo,“ povedal riaditeľ akciovej spoločnosti Tále a veľký milovník golfu.

Významné výročie
Rok 2022 bude pre rezort pod vrcholmi Ďumbiera a Chopku výnimočným. Golfové ihrisko na Táľoch bude oslavovať dvadsať rokov od svojho otvorenia.

„Jubileum pripadá na 8. augusta. Chystáme štvordňový turnaj, na ktorý pozveme nielen súčasných golfistov, ale všetkých, ktorí k nám chodili v minulosti pravidelne hrávať. Rovnako privítame priateľov, ktorí stáli pri zrode tohto výnimočného miesta. Pôjde o sponzorov, členov klubu, ale i hostí z iných golfových združení. Chceme sa pochváliť, ako sme ihrisko od jeho stavby až po súčasnosť udržali a celý rezort zveľadili. Za to patrí obrovská vďaka aj vedeniu Železiarní Podbrezová. Hoci v porovnaní so svetom ide o mladé ihrisko, na Slovensku má veľký význam,“ pokračoval J. Soták.

Tábory chýbať nebudú
Leto na Táľoch však nebude len o oslavách. Pripravené budú rôzne aktivity pre návštevníkov, ale aj tradičný golfový tábor pre deti.

„Organizujeme ho už od roku 1998. Máme päť termínov a všetky sú zverejnené na našej webovej stránke. Počas leta robíme pre deti rôzne akcie, napríklad nedeľné tréningy či spomínané tábory. Chceme, aby mali počas celých prázdnin o zábavu postarané,“ vyslovil želanie J. Soták a v závere doplnil: „Našou filozofiou je, aby sa deti hýbali. Ročný vstup do nášho klubu stojí sto eur, čo je porovnateľné s inými športami. Už dávno neplatí, že golf je pre bohatých. Tešíme sa preto na najbližšie mesiace. Na Táľoch sa rozhodne nikto nudiť nebude.“