Cieľom je čo najlepšie pripraviť tím na jarnú časť

 

Dohrávka 13. kola našich hráčov v Ružomberku bola posledným zápasom druhej futbalovej ligy v tomto kalendárnom roku. Dňa 24. novembra sme ružomberskej rezerve podľahli 2:0 a s jesennou časťou sme sa rozlúčili prehrou. V sedemnástich zápasoch zaznamenali naši futbalisti osem víťazstiev, jednu remízu a osem prehier. So ziskom 25 bodov a celkovým skóre 25:26 prezimuje naše mužstvo v tabuľke druhej futbalovej ligy na 7. mieste.

Po skončení jesennej časti sme požiadali o rozhovor Jozefa Moresa, trénera „A“ – mužstva FK Železiarne Podbrezová.

Úvod sezóny nám príliš nevyšiel, keď sme po šiestich kolách mali na konte iba šesť bodov po dvoch víťazstvách a štyroch prehrách. Vedenie klubu odvolalo trénera Vladimíra Veselého, ktorého ste spolu s kolegom Martinom Poljovkom nahradili a hneď v 7. kole ste viedli naše mužstvo v zápase proti Dubnici nad Váhom, ktorej sme podľahli. Ako si spomínate na toto obdobie, keď sa tímu príliš nedarilo?

– Prípravu a vstup družstva do sezóny 2019/2020 som sledoval len okrajovo. V tom období som pôsobil v zahraničí a moja koncentrácia sa uberala týmto smerom. Z médií a internetu som síce mal informácie o kádri, ambíciách a výsledkoch, ale hlbšie som sa tým nezaoberal. Ponuka vrátiť sa späť prišla dosť nečakane, po zápase s Duklou Banská Bystrica a aj keď som to nemal v pláne, po rozhovoroch s vedením klubu, ale hlavne po informácii o možnosti spolupráce a vytvorení trénerskej dvojice s Martinom Poljovkom, som ponuku prijal. V neposlednom rade zavážilo aj to, že ako hráč, tréner či koordinátor mládeže som tu strávil viac ako osem rokov a Podbrezová sa svojím spôsobom stala mojím druhým domovom. Obdobie, ktoré spomínate, bolo samozrejme veľmi hektické, káder „A“ družstva bol celkom iný, ako keď som z Podbrezovej v máji odchádzal a tak prvoradou úlohou bolo spoznať hráčov. Nielen po hernej stránke, ale hlavne po tej mentálnej.

Potom prišla séria piatich víťazstiev na domácom trávniku, no na súperových ihriskách sme stále nedokázali získavať body. Až začiatkom novembra sme túto smolu prelomili a získali sme prvý bod za remízu s Košicami, následne sme naplno bodovali v Poprade. Čomu pripisujete fakt, že drvivú väčšinu bodov v jesennej časti (až 21) sme získali doma?

– V mentalite a nastavení každého jedného hráča. Tento káder má svoju kvalitu, ukázal ju v domácich zápasoch, ale k tomu, aby ste bodovali a zvládali zápasy vonku, potrebujete popri kvalitatívnych, herných predpokladoch aj mentálnu, charakterovú, morálno – vôľovú nadstavbu. A tú sme v zápasoch u súperov nedokázali produkovať. Aktuálna sezóna v 2. lige je náročná, každé jedno družstvo má svoju kvalitu, rozdiely sú minimálne a tak o výsledku rozhodujú detaily. A detaily sú vecou spomínaného nastavenia, mentality, morálno – vôľových vlastností, osobnej zodpovednosti. V tomto smere máme ešte rezervy.

Môžete nám prezradiť, aké plány máte s mužstvom počas zimnej prípravy? Chystáte sa aj niekde na sústredenie?

– Určite ho chceme posilniť o hráčov, ktorí spĺňajú nielen herné predpoklady, ale sú motivovaní neustále sa zlepšovať, pracovať na sebe, o hráčov, ktorí si budú vážiť podmienky, aké sú im v klube vytvárané. Chceme vytvoriť konkurenčný tlak na určitých hráčov, ktorí majú kvalitu, ale absentuje u nich pozitívna mentalita a nastavenie, neuvedomujúc si tú skutočnosť, že v Podbrezovej našli fantastické podmienky pre svoj rozvoj. Taktiež potrebujeme zlepšiť kondičné parametre, tie sú u niektorých hráčov nedostatočné. Ale hlavne chceme popracovať na mentalite, nastavení, charaktere a osobnej zodpovednosti. Tieto atribúty nám, ako som už spomínal, chýbajú k tomu, aby sme sa dlhodobejšie etablovali na čelných pozíciách v tabuľke a pomýšľali na návrat do najvyššej súťaže, do 1. ligy. Naďalej máme v úmysle vyťahovať a etablovať do „A“ družstva našich mládežníkov. V jesennej časti sa v pozitívnom svetle ukazovali Kováčik, Jenat, Bakaľa, Rehák či Vondryska. Ďatko a Galčík sú v ňom už dlhodobejšie etablovaní. Sú to naši domáci, talentovaní chlapci a našou úlohou je usmerňovať ich správnym smerom, pracovať s nimi tak, aby neskoršie tvorili základ „A“ družstva dospelých FK Železiarne Podbrezová. Sú budúcnosťou klubu a záleží len a len na nich, či svoj potenciál dokážu zužitkovať. A to v mladších mládežníckych kategóriách vyrastajú ďalšie talenty.

V pláne je krátke päťdňové sústredenie v januári v Prahe. Inak sa budeme pripravovať v domácich podmienkach s výjazdami za súpermi do Čiech a Poľska.

Aké sú vaše ciele pred začiatkom jarnej časti?

– Spolu s kolegom Martinom Poljovkom a celým realizačným tímom je cieľom čo najlepšie pripraviť družstvo na odvetnú – jarnú časť. Komplexne. Nielen po hernej a kondičnej stránke, ale hlavne po tej mentálnej. Ďalším cieľom je dotvoriť konkurencieschopné družstvo, ktoré v krátkej budúcnosti bude schopné pobiť sa o návrat do najvyššej súťaže a ktorého základ budú tvoriť odchovanci z našej mládežníckej akadémie. Sme si plne vedomí, že odvetná časť bude veľmi náročná. Bodové rozdiely od štvrtého miesta smerom nadol sú minimálne. Bude to boj, či už o titul, ako aj o záchranu, a to až do konca.