Mikuláš priniesol detskému oddeleniu oveľa viac ako balíčky

 

Kolektív detského oddelenia breznianskej nemocnice
Kolektív detského oddelenia breznianskej nemocnice objektívom A. Nociarovej

Dňa 6. decembra sa uskutočnilo slávnostné otvorenie novozrekonštruovaného detského oddelenia. Vďaka charitatívnemu projektu Farebné nemocnice, ktoré je pod záštitou prírodnej švédskej kozmetiky Oriflame, sa tak deti budú cítiť komfortnejšie a príjemnejšie. Ambasádorkou projektu je moderátorka Vera Wisterová.

Projekt vznikol už v roku 2003 a za ten čas bolo zrenovovaných dvanásť detských oddelení. V roku 2018 prišiel rad aj na detské oddelenie NsP Brezno.

Spádová oblasť Horehronie je špecifický región, ktorý častokrát zápasí s nie najlepšími socioekonomickými podmienkami. „Detské oddelenie v Brezne slúži približne pre 15 tisíc detí, ktoré nepochádzajú len z Horehronia, ale aj z okolitých okresov, ako je Rimavská Sobota a Revúca. Tešíme sa, že tento projekt zavítal aj do našej nemocnice a spríjemní deťom pobyt u nás,“ povedal primár detského oddelenia Norbert Surový a zároveň poďakoval všetkým, ktorí sa na projekte podieľali.

 

Nemocnica v Brezne má komplet prerobené detské oddelenie
Novozrekonštruovaná chodba. Foto: A. Nociarová

 

V rámci projektu bola vymenená podlahová krytina, osvetlenie, bola vymaľovaná chodba, jedáleň, kuchynka a kompletne vynovená bola aj vyšetrovňa, kde sú robené diagnostické a terapeutické postupy a ktorá je prijímacím a zároveň prvým miestom kontaktu dieťaťa s nemocnicou. „Dôležitá je samozrejme technika, ale nezaostáva ani interiér. Podarilo sa nám zriadiť aj ďalšiu nadštandardnú izbu pre mamičky, ktoré chcú mať v nemocnici súkromie. Izba má vlastnú kúpeľňu, sprchový bezbariérový kút a vaničku pre deti do jedného roka. Všetko v nej je komplet nové. Chcem poďakovať všetkým, ktorí sa na rekonštrukcii nášho oddelenia podieľali, ako aj podpredsedovi Predstavenstva ŽP a.s. Marianovi Kurčíkovi, ktorý zabezpečil dovoz celého zariadenia do vyšetrovne a bývalej šéfredaktorke Podbrezovana Oľge Kleinovej, za pomoc pri písaní žiadosti o projekt,“ priblížila situáciu Zina Veždúrová, vrchná sestra detského oddelenia.

Prerobené priestory si prišiel pozrieť aj generálny riaditeľ spoločnosti Oriflame Slovensko – Jonas Häggqvist, ktorý vyzdvihol prácu zdravotníkov: „Myslím si, že vy ste tí, ktorí majú jednu z najťažších prác, nakoľko pracujú s chorými deťmi a to si zaslúži veľký obdiv. Byť v prostredí, kde je všetko nové, vymaľované je pre deti veľmi dôležité a má to na ne pozitívny dopad. Potrebu prispievať na lepšie podmienky pre deti v akomkoľvek smere vnímame ako dôležitú a potrebnú“.

 

Nové priestory v NSP Brezno vďaka projektu Farebné nemocnice
Nielen deti, ale aj mamičky sa môžu tešiť na nový nadštandard

 

Projekt každoročne daruje nemocnici 15 tisíc eur, ktoré sú určené na rekonštrukciu oddelenia, no využiť sa môžu aj na kúpu potrebných prístrojov. „Je to na nemocnici, ako využije prostriedky. Mali sme aj rok, kedy bolo zakúpené nové vybavenie oddelenia – postele, nábytok či prístroj, ktorý uľahčí hospitalizáciu dieťaťa“, povedala Lenka Štefániková, marketingová manažérka Oriflame a zároveň ocenila oduševnenosť a prácu personálu detského oddelenia.

Slova sa ujal aj riaditeľ nemocnice Jaroslav Mačejovský, ktorý taktiež poďakoval všetkým, ktorí sa na realizácií podieľali a zároveň vyslovil želanie, aby podobných projektov bolo pre nemocnicu viac: „V nemocnici je práce ešte veľa a niektoré oddelenia rekonštrukciu veľmi potrebujú. Keďže ide zo štátneho rozpočtu do nemocníc málo peňazí, sme odkázaní na podobné projekty. Verím, že toto nie je poslednýkrát, čo sa stretávame pri takomto radostnom momente“.

Okrem rekonštrukcie nemocnica ušetrila peniaze aj na nový prístroj, ktorý monitoruje vitálne funkcie a poputuje na novorodenecké oddelenie. Detské oddelenie ocenia nielen rodičia, ale najmä malí pacienti, ktorí sa v ňom, i napriek zdravotným problémom, budú cítiť príjemnejšie a komfortnejšie.