Sezóna na kúpalisku je naplno rozbehnutá

 

Návštevníci relaxujú pri bazéne.
Návštevníci relaxujú pri bazéne. Foto: I. Kardhordová

 

Horúce letné dni, ktoré na Slovensku vládli, lákali ľudí k vode. Schladiť sa, relaxovať, užívať si slnečné lúče a oddychovať. Obľúbeným miestom mnohých zamestnancov Železiarní Podbrezová, ale aj obyvateľov obce či návštevníkov z okolia, je kúpalisko na sídlisku Kolkáreň. Poslednú júnovú sobotu sa otvorili jeho brány a prví návštevníci si naplno vychutnali príjemné osvieženie a krásne prostredie.

Podľa pôvodných plánov išlo o mierny posun. „Sezónu sme sa snažili spustiť v čo najskoršom možnom termíne podľa toho, aký nám ponúkli hygienici. Využili sme, že to bolo ešte pred začiatkom letných prázdnin,“ povedala Ing. Soňa Máziková, riaditeľka Športového klubu Železiarne Podbrezová, a.s., pričom upozornila na obmedzenia, ktoré v súčasnosti aj naďalej platia. „Pri vstupe do areálu a v radoch na občerstvenie musia mať návštevníci nasadené rúška, dodržiavať odstupy dva metre a dezinfikovať si ruky. Navyše, hygienici pravidelne odoberajú vzorky vody. Momentálne sa Podbrezová nachádza v zelenom okrese, takže kapacita areálu môže byť využitá na sto percent, čo je 750 návštevníkov.“

Prevádzkovatelia kúpaliska sa musia pripraviť, že kontroly budú pravidelné. „Môžu byť aj neohlásené a inšpektori nemusia skúmať iba vodu. Takisto si môžu overiť pandemické označenia, dezinfekciu a podobne.“

 

Prevládala neistota

Za akých podmienok a či sa vôbec kúpalisko otvorí, nikto nevedel dopredu povedať. Prevádzkovatelia rátali s rôznymi scenármi. V hre bolo aj to, že do bazénov pustia len zlomok ľudí. „Na covid semafore sme dlho neboli v zelenej farbe. Reálne hrozilo, že budeme môcť pustiť len pätinu, maximálne polovicu návštevníkov. Zatiaľ fungujeme bez obmedzení, akurát musíme viac dbať na hygienu. Čiže častejšie upratovať a dezinfikovať sprchy či toalety,“ spresnila.

 

Menšia návštevnosť

Hoci kúpalisko otvorilo sezónu o niečo skôr, na návštevnosti sa to zatiaľ príliš neodzrkadlilo. Podľa Mázikovej stále cítiť, že žijeme covidovú dobu. „Videli sme na základe denných tržieb, že v prvých dňoch prišlo menej ľudí. Čakáme, až sa naplno rozbehnú prázdniny, ľudia budú dovolenkovať a návštevnosť sa zvýši. Všetko však závisí od počasia. Musím ale priznať, že to už nebude také ako pred vypuknutím pandémie. Hoci sme nevedeli, ako bude sezóna vyzerať, všetko sme museli riadne pripraviť. Rátali sme, že budeme mať určité náklady, napríklad na vykosenie areálu alebo čistenie bazénov.“

Keďže návštevnosť mierne zaostáva za očakávaniami, rekreanti sa môžu tešiť na prázdnejšie bazény, kratšie rady pri bufetoch a väčšie pohodlie. „Na kúpalisku nie je teraz toľko ľudí. Tí, ktorí prídu, si tak vychutnajú vyšší komfort. Čaká ich príjemné prostredie, občerstvenie v bufete, plážové ihrisko alebo si môžu zahrať stolný tenis. V areáli nie je veľa priestoru, no snažíme sa využiť ten, ktorý máme,“ doplnila.

 

Očakávania ľudí

Po dlhých mesiacoch obmedzení je každé uvoľnenie opatrení a otvorenie športových či kultúrnych inštitúcií pre spoločnosť veľkým plusom. Život sa v týchto dňoch podobá na ten spred pandémie. Neistota, ktorá prevládala v jarných mesiacoch, je nateraz minulosťou. Aj samotní obyvatelia Podbrezovej a okolia boli zvedaví, či sa budú môcť osviežiť na obľúbenom kúpalisku. „Keď sme začali pripravovať sezónu, ľudia nám volali, kedy otvoríme a za akých podmienok. Sme radi, že sa nám to podarilo už na konci júna aj napriek menšej návštevnosti v úvode sezóny. Robíme to pre ľudí, aby sa mohli prísť okúpať, nakoľko v blízkom okolí žiadne kúpalisko nie je. Chceme, aby boli spokojní, čiže nerobíme to len pre peniaze,“ vysvetlila Máziková.

 

Nezmenené ceny

Kúpalisko v krásnom prostredí nízkotatranskej prírody je otvorené každý deň od 10. do 18. hodiny, vždy za priaznivého počasia. Návštevníkov poteší aj informácia, že v porovnaní s vlaňajškom sa ceny vstupného nezmenili. „Nevedeli sme, ako sa bude situácia s pandémiou vyvíjať. Z jedného dňa na druhý sme sa na covid semafore prehupli do zelenej farby. Ceny zostávajú v platnosti, čiže k zvyšovaniu nedošlo, hoci určité obavy zo strany verejnosti boli. Návštevníkom akurát nemôžeme požičať ležadlá, lebo by sme ich museli po každom použití vydezinfikovať, a to nie je možné,“ objasnila.

 

Fungujú aj v lete

Okrem kúpania sa rozbehli aj ďalšie oddiely pod hlavičkou ŠK Železiarne Podbrezová. Obľúbené fitness centrum na sídlisku Štiavnička taktiež nezíva prázdnotou. Aj v tomto prípade ale platia určité opatrenia, na ktoré sa musia športovci pripraviť. „Je potrebné dopredu sa nahlásiť. V rámci otváracích hodín je jedna z nich vyčlenená na dezinfekciu a vyvetranie priestorov. Máme taktiež trošku upravené otváracie hodiny, no od jesene ich zasa vrátime na zimný režim. V tomto období chodí menej ľudí. Tí stabilní sa vždy nahlásia a dodržujú opatrenia, ktoré platia pre športovanie v interiéri,“ pochválila Máziková, ktorú teší, že i ďalšie oddiely naplno fungujú. „Biatlonisti odišli na sústredenie do Rakúska, cyklisti pretekajú po celom Slovensku. Akurát mierne obmedzenia sa týkajú kolkárov, ktorí musia rešpektovať podmienky pre športovanie vo vnútorných priestoroch. Sme však radi, že klub naplno žije aj v týchto letných mesiacoch,“ dodala na záver.