Zápas s Popradom odštartoval „dohrávku jesene“

Štart hráča v zápase je podmienený negatívnym výsledkom antigénového testu

V predošlých číslach dvojtýždenníka Podbrezovan sme našim čitateľom priniesli informácie, ktoré opísali fungovanie vo Futbalovom klube Železiarne Podbrezová počas nútenej pauzy pre šíriace sa ochorenie Covid 19.

 Športový manažér FK ŽP Michal Budovec už vtedy upozorňoval na neštandardné rozhodnutie našich úradov, ktoré nereflektovalo na fakt, že aj druhá liga má štatút profesionálnej súťaže, napriek tomu nedostala výnimku a bola pozastavená od 10. októbra. Zdalo sa, že zápasy jesennej časti druhej ligy sa presunú na jar, no nakoniec ju druholigisti predsa len dohrajú ešte v tomto kalendárnom roku. Začali sme dohrávkou v Poprade a pokračovať budeme v takzvaných anglických týždňoch ďalšími tromi zápasmi.

Na viac informácií sme sa opýtali Michala Budovca: Priblížte priebeh rokovaní od pozastavenia súťažných zápasov až po zmenu uznesenia. Čo nakoniec rozhodlo o tom, že úrady povolili aj súťažné zápasy druhej ligy?

– Predstavenstvo Asociácie klubov 2. futbalovej ligy malo od pozastavenia súťažných zápasov dve stretnutia, na ktorých prijalo viacero uznesení a predostrelo ich prezidentovi Slovenského futbalovému zväzu Jánovi Kováčikovi a štátnemu tajomníkovi Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Ivanovi Husárovi. Na základe týchto uznesení a mediálnych vyjadrení predsedu Asociácie klubov 2. futbalovej ligy a štátneho tajomníka schválila pandemická komisia 13. novembra niekoľko pro-športových uvoľnení. Od 16. novembra sa k piatim najvyšším ligám vo futbale, hokeji, basketbale, volejbale a hádzanej pridali aj dve druhé najvyššie ligy vo futbale a hokeji. Podmienkou však je absolvovanie anti- génového testu.

Ako vyzerá dohodnutý model preukázania sa negavnym výsledkom hráčov a realizačného mu pred majstrovským zápasom jesennej časti?

Výsledky testov všetkých hráčov na súpiske a členov realizačného tímu nesmú byť staršie ako 48 hodín pred oficiálnym začiatkom stretnutia. Testy môže vykonať aj klubový lekár, no my sme sa rozhodli využiť služby nemocnice v Brezne, kde pred zápasom v Poprade prešli všetci antigénovými testami. Tlačivo na to určené podpíše zodpovedný lekár a klub ho zasiela na Slovenský futbalový zväz.

Čo v prípade, ak sa pred zápasom objaví pozivny výsledok?

– V prípade pozitívneho výsledku je dotyčný hráč vyradený do karantény a všetci s negatívnym výsledkom môžu absolvovať stretnutie. Klub sa v týchto prípadoch riadi v zmysle pokynov vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Vyskytli sa v našom me, za posledné obdobie, aj prípady pozivneho testu na Covid 19?

– Áno, pozitívny nález mal jeden člen realizačného tímu a štyria hráči.

Dnes už je zrejmé, že viaceré kluby zápasy jesennej časti odohrajú na umelej tráve. Je to aj naša situácia? Pripravujú sa hráči najmä na tento povrch?

 – V prípade dobrých poveternostných podmienok odohráme tri zápasy na prírodnej tráve, a to v Poprade, 2. decembra v Zelpo aréne so ŠK Partizán Bardejov a 6. decembra v Šamoríne. Jedine zápas s FC Košice odohráme 28. novembra na umelej tráve, z dôvodu zlého terénu na hlavnom ihrisku v Čermeli. V prípade zlých poveternostných podmienok si musí každý klub zabezpečiť certifi kovanú umelú trávu, na ktorej môže zápas odohrať.

Doteraz bolo v platnosti nariadenie, ktoré zakazovalo prítomnosť viac ako šiestich hráčov na tréningu. Je stále v platnosti?

– Od 16. novembra už nie je nariadenie vychádzajúce z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva pre družstvá druhej futbalovej ligy v platnosti. Hráči A družstva mužov už môžu absolvovať tréningový proces bez obmedzení. Do tohto termínu prebiehal športový tréning na športovisku (ihrisko, posilňovňa) bez prítomnosti verejnosti a skupina ľudí aktívne zapojených do tréningovej činnosti nesmela v rovnakom čase a rovnakom priestore športoviska presiahnuť 6 osôb (napr. 5 hráčov a tréner alebo 6 hráčov). Čo sa týka akadémie FK Železiarne Podbrezová, tak Slovenský futbalový zväz vydal k vyhláške Úradu verejného zdra votníctva pre kluby s licenciou futbalových akadémií usmernenie, podľa ktorého nie je možné usporadúvať žiadne turnaje a športové kempy. Tréningový proces a športové aktivity môžu prebiehať len v počte 6 osôb.

 

V prvom zápase, po takmer siedmych týždňoch nútenej prestávky, sa v Poprade
v závere stretnutia presadil aj Michal Breznaník a upravil na konečných 0:4

 

FK Poprad – FK Železiarne Podbrezová 0:4 (0:2)

Góly: 28. Galčík, 44. Pavúk, 52. Enzo Arevalo, 90. Breznaník

Rozhodovali: Dohál – Halíček, Hrebeňár

Žlté karty: 64. Jurčišin (Poprad) – 75. Bakaľa

FK Železiarne Podbrezová: Ludha – Kováčik, Pajer, Godál, Chvátal – Bakaľa (79. Oscar), Grendel (71. Szetei), Enzo Arevalo (65. Krčula) – Galčík, Pavúk (79. Breznaník), Micovčák

Vladimír Cifranič, tréner FK ŽP: „Zápas sme mali pod kontrolou. Aj keď súper bránil v hlbokom bloku, snažili sme sa trpezlivou hrou nachystať si finálnu fázu. Vytvorili sme si dostatok šancí na skórovanie a dokázali sme štyri z nich premeniť, preto sme zaslúžene vyhrali. Vieme však hrať ešte lepšie a do ďalších zápasov musíme náš výkon vygradovať.“