Ing. Jozef MARČOK, riaditeľ ŽP ŠPORT, a.s.:

„V tomto roku pôjde o veľa“


Vážení športoví priatelia,Logo ŽPŠPORT

 

priblížim vám hodnotenie roka 2016 z pohľadu riaditeľa ŽP Športu, a.s. a zároveň priblížim predstavy do budúcnosti.
Vo Ing. Jozef Marčok, riaditeľ ŽP ŠPORTvšeobecnosti sa dá povedať, že v športe sa nám darí a s výsledkami možno vysloviť spokojnosť. O jednotlivých športových
oddieloch, turnajoch, či zápasoch píšeme celý rok pravidelne a chceme v tom aj pokračovať, takže o úspechoch len stručne:
V balónovom lietaní vyzdvihnem účasť našej posádky, ktorú na Majstrovstvách sveta v japonskej Sage viedla Anna Nociarová.
Balón Železiarní Podbrezová sa stal stredným motívom masívnej propagácie tohto podujatia.

Majstrovstiev sveta v japonskej Sage sa zúčastnila aj posádka zástupcov oddielu balónového lietania ŽP ŠPORT

V oddiele biatlonu vyrastajú v kategórii mladších dorastencov budúci veľkí pretekári, ktorí už dnes získavajú tituly majstrov SR. Ide o Lukáša Ottingera, Tomáša Sklenaríka a medzi dievčatami vynikajú sestry Zuzana a Mária Remeňové.

V lyžiarskom oddiele pracujú už s tými najmenšími, s prípravkami a predžiakmi. Venujú sa aj žiakom, z ktorých vyrástli traja reprezentanti Slovenska,  Ema a Alica Surové a Ján Sanitrár.

Cyklistický oddiel ŽP Šport mal aj v roku 2016 štatút Centra talentovanej mládeže. Venujeme sa trom odvetviam cyklistiky – cestnej, horskej a cyklokrosu. Naši mladší žiaci, starší žiaci, kadeti, či juniori získali vlani na rôznych pretekoch 39 prvých miest, 22 druhých a 14 tretích. Naši juniori Slavomír Kujan, Jakub Varhaňovský, Michal Pagáč a Lukáš Kubiš boli zaradení do reprezentácie Slovenskej republiky.

Jedno z kôl Slovenského pohára sa opäť uskutočnilo v Podbrezovej. (F: A. Nociarová)

Kolkári idú tradične svojou cestou úspechu a ten žnú všade, kde sa objavia. Máme dvojnásobného majstra sveta v jednotlivcoch Vilmoša Zavarka, tiež dvojnásobnú majsterku sveta v jednotlivcoch a v kombinácii v kategórii junioriek Nikolu Tatouškovú. V tomto roku budeme organizátormi finále Ligy majstrov, kde sa pokúsime nadviazať na minulé úspechy. Čo je potešujúce, aj medzi kolkármi sa darí rozvíjať prácu s deťmi a mládežou.

S futbalovou mládežou robíme profesionálne v rámci útvaru talentovanej mládeže od kategórie prípraviek v 11 – tich oddieloch podľa veku. V mládežníckych kategóriách máme 5 reprezentantov Slovenska: v U19 Marek Tešlár, v U17 Lukáš Jagerčík a Richard Ludha, v U16 Samuel Ďatko a v U15 Samuel Geschwandtner.

V tomto roku pôjde o veľa, pretože v rámci nového licenčného systému mládeže SFZ chceme a musíme zabojovať o pridelenie štatútu Futbalovej akadémie, v ktorej bude fungovať na Slovensku 12 klubov. O tom, kto sa tam dostane, rozhodnú športové výsledky najstarších mládežníckych kategórií U17 a U19. V jesennej časti súťažného ročníka 2016/2017 sa nám v nich veľmi nedarilo a preto musíme v jarných mesiacoch zabrať naplno. Treba tomu podriadiť zimnú prípravu, ktorá v týchto dňoch začína a v majstrovských zápasoch zabojovať o potrebné priečky v tabuľke.

Vytvorenie juniorského (vlastne už „dospeláckeho“) mužstva dotvára správnu štruktúru fungujúceho klubu a vytvára podmienky pre mladých hráčov a ich adaptáciu k vrcholovému futbalu.

Postavenie mužov v tabuľke Fortuna ligy je veľmi milým prekvapením. Je výsledkom správne poskladanej mozaiky hráčov, medzi ktorými sú aj dvaja reprezentanti Slovenska Ján Krivák a Pavol Šafranko, celého realizačného tímu a všetkých ľudí okolo, ktorí vytvárajú podmienky pre dobré výkony.

Gólom v poslednom zápase s Prešovom sa na špičku jesenných strelcov nášho tímu prebojoval Michal Breznaník. (F: I. Kardhordová)

Každý sa pýta, či pôjdeme hrať európsku ligu. Myslím si, že historicky najlepšie umiestnenie v tabuľke po jesennej časti súťaže na 2. mieste dáva značnú nádej a šancu sa popasovať o takýto úspech. Bolo by to krásne, no treba preto ešte veľa urobiť. A každý …!

Myslím si, že treba popracovať na známom „vedieť, chcieť a môcť“ a každý, kto okolo športu robí, musí, ak si aj náhodou myslí, že je svetový, na sebe ešte dosť popracovať.

Treba sa chopiť šance pri absolútnej skromnosti a húževnatosti, nezabudnúť na žiadny detail, vystríhať sa chýb vo svojej práci lebo aj v uplynulom roku nás sprevádzali chyby, ale pritom byť primerane sebavedomí, pretože máme za sebou množstvo dobrej práce a máme byť na čo hrdí.

Za posledné roky sme pre podbrezovský šport urobili naozaj veľa. Svedčia o tom vybudované športoviská. Vlani sme po ročnej prestávke opäť sprevádzkovali kúpalisko. Do budúcnosti budeme chcieť mať všetko tip – top a ak budú na to peniaze, dobudovať prevádzkovú budovu na Skalici a možno raz zgenerálkovať telocvičňu na Štiavničke, ale inak je všetko v absolútnom poriadku. Je  to vďaka železiarňam, ich vedeniu, ktoré má pre šport pochopenie. Poviem to takto, previazanosť Železiarní Podbrezová a športu v doline je ďaleko väčšia, ako si uvedomujeme, pretože financovanie športu zo strany štátu je nedostatočné. Myslím si, že treba urýchlene hľadať vhodný model financovania športu na Slovensku, možno aj zvýhodnením tých, ktorí do športu dávajú svoje peniaze.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že v športe sa nám darí a s výsledkami možno vysloviť spokojnosť.

V mene športovcov i v mene svojom chcem poďakovať za vytvorené podmienky v prvom rade vedeniu Železiarní Podbrezová a.s. – generálnemu partnerovi, desiatim hlavným partnerom, 16 oficiálnym partnerom a 32 partnerom.

Chcem poďakovať aj všetkým športovcom, ktorí úspešne reprezentujú Železiarne Podbrezová a hrdo nosia znak fabriky na dresoch a všetkým ostatným – trénerom, manažérom, hospodárom, šoférom, ekonómkam …

Na prahu nového roka prajem všetkým veľa zdravia, šťastia a úspešný rok 2017 po každej stránke.

Neskromne si želám plnšie tribúny, ale zároveň som presvedčený, že ak každý vloží ešte viac srdce do svojej práce – pretože už tomu naozaj veľa nechýba

k spokojnosti – a divák  príde a bude odchádzať spokojný, príde znova a rád …