Dychová hudba Železiarne Podbrezová vám tradične zahrá koledy a chystá aj novoročný koncert

 

V orchestri hrajú hudobníci viacerých generácií.
V orchestri hrajú hudobníci viacerých generácií. Foto: I. Kardhordová

Dychová hudba Železiarne Podbrezová sa necelý mesiac pred Vianocami dôkladne pripravuje na tradičné koledovanie. Naša dychovka hráva od apríla v nových priestoroch – v Dome kultúry v Podbrezovej. Členovia orchestru skúšajú dvakrát do týždňa, a to v utorok a štvrtok, v podvečerných hodinách, od piatej do siedmej. Nácviky bývajú na javisku, kde bolo pre dychovku prispôsobené aj osvetlenie.
V súčasnosti má Dychová hudba Železiarne Podbrezová tridsaťpäť členov. Orchester tvoria zamestnanci ŽP a.s., študenti okolitých škôl, vrátane konzervatória v Banskej Bystrici, ale aj dôchodcovia – poväčšine bývalí zamestnanci ŽP a.s.

Súčasný dirigent našej dychovky je Jakub Laco, ktorý u nás pôsobí v tejto pozícii už rok, keď nahradil na poste dirigenta Jána Jenču, no už predtým pôsobil v našej dychovke ako hráč.
Viac o sebe nám prezradil on sám:
– Do Podbrezovej som sa dostal cez moju priateľku, ktorá tu hrávala od detstva. Pochádzam z Prievidze, respektíve z malej dedinky pri Prievidzi – z Tužiny. Pôsobil som v Bojniciach ako pedagóg, kde som hrával v orchestri, neskôr som viedol detský orchester v Základnej umeleckej škole v Bojniciach. Občas cez víkend som si prišiel zahrať kvôli priateľke aj do Podbrezovej a potom, keď som spravil konkurz do Banskej Bystrice, do vojenskej hudby, tak som sem začal chodiť pravidelne.
Myslím, že prvýkrát som hral s Dychovou hudbou Železiarne Podbrezová približne v roku 2016, kedy som sem prišiel prvýkrát ako výpomoc zahrať na jednu akciu. Potom po presťahovaní do Banskej Bystrice som začal chodievať do Podbrezovej častejšie a ako som už spomenul, začal som tu hrávať pravidelne. Keď odišiel dirigent Ján Jenča, tak mi prenechal tento post, bolo to zhruba po slávnostnom koncerte k 180. výročiu založenia našej dychovky.
Koledovanie je pre dychovku tradíciou
Ako každý rok, aj tento chystá naša dychovka tradičné koledovanie pred Vianocami. Podľa slov hráčov orchestra je to už neodmysliteľnou súčasťou vianočných sviatkov v Železiarňach Podbrezová. V posledný pracovný deň pred vianočnými sviatkami chodí dychovka spríjemňovať svojou hrou okolie železiarní a blízkych obcí. Orchester zahrá vždy niekoľko kolied v novom aj starom závode, v Podbrezovej, v Lopeji, na Štiavničke, vo Valaskej či v Hronci.
Členovia Dychovej hudby Železiarne Podbrezová prezradili, že chystajú aj novoročný koncert, ktorý sa uskutoční 11. januára. Je to zároveň najbližší koncert našej dychovky, ak nerátame koledovanie pred Vianocami. Naposledy hral orchester pod vedením dirigenta Jakuba Laca koncom októbra v Králikoch, v rámci Dňa ľudových tradícií. Tento rok koncertovala naša dychovka napríklad aj v Lučenci, Fiľakove, Valaskej či Snine.
Už teraz čaká orchester na pozvania na koncerty a festivaly v nasledujúcom roku. Niečo má už isté, napríklad minulý rok boli naši hudobníci v Snine, kde nás pozvali opätovne aj tento rok a pravdepodobne tam budeme vystupovať znova. Okrem tradičných slovenských festivalov, kde chodí naša dychovka pravidelne, má po roku prestávky ambíciu ísť vystupovať aj niekde do zahraničia.
Dirigenta Jakuba Laca veľmi teší, že v orchestri je aj mládež, ktorá má záujem o dychovú hudbu. Sú to prevažne odchovanci breznianskej Základnej umeleckej školy, ale aj naši podbrezovskí odchovanci. Kvôli mládežníkom sa snaží prispôsobiť a modernizovať aj repertoár skladieb na koncerty, aby ich to viac bavilo. Momentálne zo siedmich koncertových skladieb sú štyri muzikálové, čo je vlastne väčšia polovica.
Pred niektorými podujatiami máva Dychová hudba Železiarne Podbrezová aj sústredenia, väčšinou jedno na jar a jedno na jeseň. Cez víkend sa stretnú členovia orchestra v Osrblí, kde cvičia dvojfázovo, dve až tri hodiny doobeda a rovnaký čas poobede.
Je naozaj obdivuhodné, že naša dychovka, ktorá je najstaršia na Slovensku, pôsobí na scéne už viac ako 180 rokov. Veríme, že súčasná generácia mladých hráčov nastolenú kvalitu minimálne udrží.