Zavarko s tromi titulmi majstra sveta

Štefančík v šprinte juniorov na striebornej priečke

 

Rumunské mesto Cluj-Napoca bolo pre rok 2018 dejiskom Majstrovstiev sveta juniorskej kategórie U23 a jednotlivcov seniorskej kategórie, kde sa v každom turnaji predstavili aj kolkári a kolkárky nášho klubu – ŠK Železiarne Podbrezová.

MS juniorskej kategórie U23

Marek Štefančík získal jedinú medailu pre slovenskú výpravu
Strieborný Marek Štefančík na stupňoch víťazov

V družstvách junioriek, ktoré obsadili celkové jedenáste miesto, sa predstavili: Jana Poliaková (537 bodov), Johanka Kičinková (540 bodov), Michaela Ďuricová (563 bodov) a Patrícia Machálková (509 bodov). V družstvách juniorov nastúpili Marek Štefančík (601 bodov) a Tomáš Dziad (555 bodov). Družstvo juniorov obsadilo celkové siedme miesto. V tandem mixe spolu s Nikolou Mazúchovou skončil Radovan Balco v štvrťfinále. V šprinte sa podaril najväčší úspech pre Slovensko aj Podbrezovú zásluhou Mareka Štefančíka, ktorý sa prebojoval až do finále, kde tesne podľahol súperovi zo Srbska a získal tak striebornú medailu, ktorá bola jediná pre slovenskú výpravu v Rumunsku. Do finále jednotlivcov sa nepodarilo postúpiť žiadnemu nášmu zástupcovi.

MS seniorskej kategórie jednotlivcov žien a mužov

Podbrezová mala v oboch kategóriách spolu ôsmich zástupcov (jednu ženu a sedem mužov), z kvalifikácie sa podarilo postúpiť iba štyrom hráčom, a to Dane Klubertovej (600 bodov), Tomášovi Pašiakovi (623 bodov), Danielovi Tepšovi (626 bodov) a Vilmošovi Zavarkovi (682 bodov). Výkony ostatných hráčov, ktorí sa neprebojovali do play-off: Bystrík Vadovič (588 bodov), Martin Kozák (575 bodov), Peter Nemček (594 bodov) a Erik Kuna (600 bodov). Prvé kolo play-off však bolo po nevýrazných výkonoch stopkou pre štyroch hráčov okrem Vilmoša Zavarka. Daniel Tepša podľahol Nemcovi Pointingerovi, Tomáš Pašiak Maďarovi Kakukovi a Dana Klubertová Češke Kantnerovej.

Vilmoš Zavarko sa po víťazstvách nad Poliakom Krugom, Maďarom Fehérom, Nemcom Schondelmaierom, Srbom Kovačičom a Nemcom Weissom stal po tretíkrát majstrom sveta kategórie jednotlivcov. V disciplíne šprint sa z víťazstva radoval opäť a pridal tak svoj druhý titul z podujatia. Peter Nemček, Erik Kuna, Tomáš Pašiak a Dana Klubertová sa cez prvé kolo neprebojovali. V disciplíne tandem mix skončil v osemfinále súťaže Martin Kozák spolu s Máriou Tomkovou, kde nestačili na pár zo Slovinska. Svoju dominanciu potvrdil Zavarko aj víťazstvom v kombinácií, kde v súčte najlepšieho výkonu na 120Hz a šprint získal svoj tretí titul a ovládol tak všetky individuálne disciplíny na majstrovstvách sveta.

 

Vilmoš Zavarko si z Rumunska doniesol tri zlaté medaily
Vilmoš Zavarko

V ženskej kategórií sa stala majsterkou sveta v disciplíne na 120Hz Nemka Sina Beisser, v šprinte Chorvátka Ines Maričić a v kombinácií Jasmina Andjelković zo Srbska. Najhodnotnejší výkon celých majstrovstiev predviedli Ana Jambrovič (677 bodov) a Hrvoje Marinović (698 bodov), obaja z Chorvátska. Slovenská výprava v seniorskej kategórii nezopakovala úspešné vystúpenie z minuloročného šampionátu a medailu nezískala. Srbsko sa aj vďaka trom titulom majstra sveta Vilmoša Zavarka stalo najúspešnejšou krajinou majstrovstiev sveta.