Majstrovstvá Slovenska v letnom biatlone

V dňoch 7. – 8. septembra sa v Predajnej uskutočnilo 3. kolo Viessmann pohára v letnom biatlone. V sobotu boli na programe rýchlostné preteky so štafetovou streľbou, v nedeľu boli preteky s hromadným štartom zároveň Majstrovstvami Slovenska v letnom biatlone pre rok 2019 a 38. ročníkom Memoriálu hrdinov SNP.

V kategórii 16-ročných dorasteniek obsadila Kristína Makovínyová 2. a 1. miesto. Darilo sa aj starším dorastenkám v kategórii 17 až 19 ročných, kde Ema Kapustová nenašla premožiteľku a skončila dvakrát prvá, Sára Pacerová si pripísala 2. a 8. miesto. V rovnakej vekovej kategórii dorastencov štartovali Matej Vránsky (5. a 2. miesto), Filip Bury (7. a 12. miesto), Radovan Floch (8. a 14. miesto) a Adam Koštiaľ (13. a 13. miesto).

Výborné výsledky dosiahli naši biatlonisti aj v juniorských kategóriách (od 20 do 22 rokov). Mária Remeňová aj Lukáš Ottinger napodobnili Emu Kapustovú, keď nenašli premožiteľov a pripísali si po dve víťazstvá. Všetci traja uvedení pretekári sa zároveň stali absolútnymi víťazmi jednotlivých kategórií Memoriálu hrdinov SNP.

Hodnotenie trénera Petra Kazára: „Účasťou na pretekoch v Predajnej sme uzatvorili letný tréningový blok. Testy výkonnosti prebiehajú v poriadku a väčšina členov zaznamenáva progres v hlavných pohybových schopnostiach. Počas víkendových pretekov sa najvýraznejšie darilo Márii Remeňovej a Eme Kapustovej, ktoré výkonnostne výrazne prevýšili súperky. V jednej z dvoch disciplín sa vo výsledkoch presadili aj mladší pretekári, druhá Sára Pacerová a taktiež druhý Matej Vránsky. Jedno víťazstvo a jedno druhé miesto získala Kristína Makovínyová a dve prvé miesta Lukáš Ottinger. Celkovo hodnotím tento víkend pozitívne a som rád, že na strelnici v Predajnej sme aj zásluhou práce členov oddielu biatlonu usporiadali vydarené podujatie v letnom biatlone.“

Biatlonisti ŠK Železiarne Podbrezová na pretekoch v Predajnej. Foto: FB
Biatlonisti ŠK Železiarne Podbrezová na pretekoch v Predajnej

V dňoch 14. – 15. septembra pokračovali Majstrovstvá Slovenska v letnom biatlone vo Vyhniach, v športovom areáli Roveň, kde sa zároveň konali aj preteky olympijských nádejí. Súťažilo sa v rýchlostných a vytrvalostných pretekoch.

Kristína Makovínyová skončila na 4. a 5. mieste v kategórii 16-ročných dorasteniek, bola však dvakrát najlepšia zo Sloveniek, keď ju predstihli len české pretekárky. V starších dorastenkách (17 až 19 rokov) opäť nenašla premožiteľku Ema Kapustová, keď dvakrát zvíťazila. Sára Pacerová obsadila 9. a 12. miesto, Anežka Smarkoňová 14. a 7. miesto a Eliška Smarkoňová bola 19. a 15. V kategórii starších dorastencov zaznamenal Matej Vránsky 8. a 7. miesto, Filip Bury 12. a 11. miesto, Adam Koštial 13. a 20. miesto a Radovan Floch 18. a 6. miesto.

V kategórii juniorov (20 až 22 rokov) opäť dominoval Lukáš Ottinger, keď skončil dvakrát prvý. V rovnakej vekovej kategórii, ale medzi juniorkami, si pripísala Mária Remeňová 2. a 1. miesto, jej sestra Zuzana skončila dvakrát tretia.

Hodnotenie trénera Petra Kazára: „Majstrovstvá Slovenska vo Vyhniach nemôžeme hodnotiť inak ako pozitívne. Obidva majstrovské tituly získali: K. Makovínyová, E. Kapustová a L. Ottinger. Jeden majstrovský titul získala M. Remeňová a dve tretie miesta Z. Remeňová. V hodnotení slovenských pretekárov si v dorastencoch „B“ premiérovo vybojoval tretie miesto R. Floch, ktorý predstihol dvakrát štvrtého M. Vránskeho. O výbornej pripravenosti celého družstva svedčí fakt, že pretekári Centra talentovanej mládeže Podbrezová dosiahli vo vytrvalostných pretekoch najrýchlejšie bežecké časy vo všetkých šiestich mládežníckych kategóriách (dorastenci „A“ – S. Ilavský, dorastenky „A“ – K. Makovínyová (3. celkovo, 1. SR), dorastenci „B“ – D. Cesnek, dorastenky „B“ – E. Kapustová, juniori – L. Ottinger, juniorky – M. Remeňová). V záverečnej fáze prípravného obdobia nás pred začiatkom biatlonovej sezóny čakajú ďalšie náročné tréningové cykly, testy výkonnosti a školské atletické súťaže v cezpoľnom behu za Súkromné gymnázium Železiarne Podbrezová.“