Futbalový turnaj „O pohár generálneho riaditeľa Železiarní Podbrezová a.s.“

Po napínavom a vyrovnanom finálovom súboji sa víťazom opäť stali žiaci zo Základnej školy Pionierska 2

 

 

Dňa 24. mája sa na mestskom štadióne v Brezne uskutočnil už 22. ročník futbalového turnaja „O pohár generálneho riaditeľa Železiarní Podbrzeová a.s.“ Futbalovú kvalitu si zmerali žiaci prvého stupňa z osemnástich škôl v okrese Brezno. Hosťom bolo tento rok družstvo z Brusna.
Zápasy základného kola sa uskutočnili už 16. mája, a to na ihriskách v Podbrezovej – časť Skalica, v Brezne na starom ihrisku a v Heľpe. Jednotlivé školy boli rozdelené do troch skupín a vo vzájomných zápasoch zabojovali o postup do finálového turnaja. Každé zúčastnené mužstvo v základnom kole získalo pre svoju školu 100 eur. Tri najlepšie postupujúce družstvá si pre svoju školu vybojovali 500, 400 a 300 eur, v závislosti od konečného umiestnenia. Do finále sa nakoniec po zaujímavých súbojoch prebojovali tri školy, konkrétne ZŠ Pionierka 2 Brezno, ZŠ Brusno a ZŠ Telgárt.

 

Na ihrisku to bol boj o každú loptu.
Na ihrisku to bol boj o každú loptu. Foto: I. Kardhordová

 

Finálové kolo
Následne sa v piatok, 24. mája, na Mestskom štadióne v Brezne odohralo finálové kolo turnaja. Za krásneho a slnečného počasia sa hralo 2×15 minút, systémom každý s každým. Do finále postúpili ZŠ Pionierska 2 s hosťom turnaja – ZŠ Brusno. Finálový zápas bol vyrovnaný a napínavý do poslednej minúty. Žiaci zo ZŠ Pionierska 2 takmer našli svojho premožiteľa, keď v druhom polčase viedla ZŠ Brusno o dva góly. Situáciu dokázali otočiť vo svoj prospech, keď v priebehu pár minút strelili dva góly a skóre nielen vyrovnali, ale aj vyhrali celý turnaj. Na základe viacerých strelených gólov v turnaji sa víťazom stala ZŠ Pionierska 2.
Okrem mužstiev boli ocenené aj najlepšie individuálne výkony. Vyhodnotený bol najlepší hráč – Adrián Harvan zo ZŠ Telgárt a brankár turnaja – Daniel Podmanický zo ZŠ Pionierska 2. Víťazné poháre a finančné odmeny odovzdali družstvám riaditeľ spoločností FK a ŠK Železiarne Podbrezová Ing. Ivan Trajteľ a manažér mládeže Mgr. Andrej Smékal.

„Cieľom turnaja je v prvom rade propagácia a podpora futbalu v základných školách v našom okrese, aby sa najpopulárnejšej hre na svete venovalo čoraz viac žiakov. Nemenej dôležitým cieľom je aj priviesť deti do futbalového klubu FK Železiarne Podbrezová, aktívne ich zapojiť do „kolotoča tréningov a zápasov“, aby trávili voľný čas organizovanou športovou aktivitou. Zápasy vo finále mali náboj až do poslednej sekundy a žiaci v nich ukázali svoj talent. Je len na nich, ako sa v budúcnosti presadia v živote alebo aj v našom futbalovom klube. Je obdivuhodné a chvályhodné, že Železiarne Podbrezová už viac než dvadsať rokov podporujú týmto turnajom základné školy formou finančných a vecných cien. Poďakovanie patrí Železiarňam Podbrezová, Nadácii ŽP, TJ ŽP Šport Podbrezová a FK Železiarne Podbrezová a. s.,“ zhodnotil Andrej Smékal.

Výsledky zápasov:
ZŠ Pionierska 2 Brezno – ZŠ Telgárt 12:0,
ZŠ Brusno – ZŠ Telgárt 9:2,
ZŠ Pionierska 2 Brezno – ZŠ Brusno 2:2.

Konečné poradie
1. miesto: ZŠ Pionierska 2 Brezno,
2. miesto: ZŠ Brusno,
3. miesto: ZŠ Telgárt.

Vyjadrenie trénerov finálových družstiev

Mgr. Tomáš KVAČKAJ, tréner ZŠ Pionierska 2
– Turnaj mal, ako vždy, veľmi dobrú úroveň. Zúčastnili sa ho základné školy z celého okresu, čo je veľmi dobrá myšlienka a tradícia. Dnes sa tu stretli tri vyrovnané mančafty a hlavne posledný zápas, medzi Pionierskou 2 a Brusnom, bol veľmi kvalitný, vyrovnaný a napätý až do konca. Myslím si, že žiaci z Pionierskej 2 si víťazstvo zaslúžili, pretože hrali pekný a kvalitný futbal.

 

 

 

Patrik PAFKO, tréner ZŠ Brusno 
– Chlapci podávali celý turnaj perfektný výkon, čo sme potvrdili aj tým, že sme neprehrali ani jeden zápas. Finále nás určite mrzí, ale chlapci si zaslúžia pochvalu, pretože predviedli krásny výkon aj vo finále. Škoda toho posledného gólu, ktorý bol strelený v záverečných sekundách, ale taký je futbal a patrí to k tomu. Na chlapcov som patrične hrdý.

 

 

Po skončení turnaja sa s nami o svoje dojmy podelili aj najlepší mladí futbalisti:

Adrián HARVAN, ZŠ Telgárt – najlepší hráč
– Som rád, že sa naša škola prebojovala do finále, aj keď sme skončili na treťom mieste. Celý turnaj sa mi hralo veľmi dobre a na podobné turnaje som zvyknutý. Naši súperi boli veľmi dobrí a kvalitní. Keď ma vyhlásili za najlepšieho hráča bol som veľmi rád.

 

 

 

 

 

Daniel PODMANICKÝ, ZŠ Pionierska 2 – najlepší brankár – S turnajom som veľmi spokojný, pretože sme vyhrali, ale celkovo sa mi celý turnaj hralo a chytalo dobre. Sme zohratý tím, o to lepšie to ide. Škoda tých dvoch gólov, ale cez to všetko sme dokázali vyhrať. Cena za najlepšieho brankára ma veľmi potešila.