Novoročný koncert našej dychovky mal úspech

 

Dňa 11. januára sa v Dome kultúry v Podbrezovej uskutočnil Novoročný koncert Dychovej hudby Železiarne Podbrezová. Orchester pod taktovkou dirigenta Jakuba Laca odohral deväť skladieb a na svoje si prišli diváci každej vekovej kategórie.

 

Dychová hudba Železiarne Podbrezová objektívom I. Kardhordovej

 

Viac o koncerte nám povedal Jakub Laco, dirigent Dychovej hudby Železiarne Podbrezová: „Repertoár orchestra na novoročnom koncerte tvorili prevažne nové skladby, dve z nich pochádzajú z môjho aranžérskeho pera. Spolu sme zahrali sedem piesní plus dva prídavky, pričom sme mali pripravený len jeden, no nakoniec bolo divákom málo, tak sme opakovali pieseň The winner takes it all z poslednej zaradenej zmesi piesní Abba Gold. Program koncertu bol koncipovaný, aby oslovil prevažne laického diváka. Zaradil som skladby muzikálové, popové, ale i známejšie skladby klasického repertoáru. Koncert sme otvorili orchestrálnou suitou Verdiana, ktorú pre tento orchester upravil Peter Zaoral. Ide o úpravu najznámejších melódií z Verdiho opier.“

Okrem Verdiany zaznelo aj slávne tango Jalousie, Hapkova Hudba pre fontánu alebo medzi dychovkármi veľmi známy Instant Concert. Snáď najväčší úspech získali muzikálové melódie ako Ja sa dnes dopoludnia žením z muzikálu My fair lady, či Lásko má ja stůňu z českého muzikálu Noc na Karlštejne. Ako sólisti sa predstavili na domácej pôde známy a veľmi obľúbený spevák a trumpetista Róbert Hlaváčik a nová tvár nášho orchestra – speváčka a herečka Kristína Vrecková.

„O Kristíne by som rád prezradil, že pôsobí v divadle Nová scéna a hosťuje v divadlách a zoskupeniach doma i v zahraničí. Minulý rok sa zúčastnila celosvetovej speváckej a tanečnej súťaže v Los Angeles, kde získala vynikajúce tretie miesto,“ predstavil bližšie novú členku orchestra Jakub Laco.

Koncert zaujal divákov rôznych vekových kategórií. Foto: I. KardhordováVýkony a koncepcia koncertu sa divákom evidentne páčili, keďže našu dychovku ocenili ováciami v stoji, na čo orchester reagoval dvomi prídavkami. Do budúcnosti plánuje Dychová hudba Železiarne Podbrezová spraviť viac koncertov na domácej pôde a uvažuje aj o nahrávke CD nosiča, keďže sme svedkami ďalšej podoby orchestra, ktorá by pravdepodobne stála za zdokumentovanie. To je však „hudba budúcnosti“ a všetko bude záležať od okolností.

„Úprimne sa teším na ďalšie vystúpenia nášho dychového orchestra, pretože atmosféra na pódiu je vždy vynikajúca a radi sa ju pokúsime preniesť i na prítomné auditórium. Touto cestou chcem poďakovať prítomným divákom za vynikajúcu atmosféru, vrúcny potlesk a v neposlednom rade Nadácií Železiarne Podbrezová za podporu,“ uzavrel Jakub Laco.