V nemocnici v Brezne obnovili ďalšie priestory gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia

V máji tohto roka sme na stránkach nášho dvojtýždenníka písali o rekonštrukcii častí gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Brezne (NsP). Vďaka úsiliu vedenia nemocnice, primára oddelenia a jeho kolegov, zriaďovateľov a partnerov pokračovala obnova ďalšou etapou. Tá je v súčasnosti na konci, a tak je oddelenie opäť o čosi modernejšie a kultúrnejšie. Slávnostnej prezentácie vynovených priestorov sa zúčastnili zástupcovia vedenia NsP, lekári z oddelenia, zdravotnícky personál a ďalší hostia. 

Martin Mičej (druhý zľava), primár oddelenia, prezentuje vynovené izby riaditeľovi nemocnice, kolegom lekárom, sestrám, personálu i ďalším hosťom. Foto: M. Gončár
Martin Mičej (druhý zľava), primár oddelenia, prezentuje vynovené izby riaditeľovi nemocnice, kolegom lekárom, sestrám, personálu i ďalším hosťom. Foto: M. Gončár

„Rekonštrukciu oddelenia sme rozdelili do viacerých fáz. Prvou bolo vybudovanie nadštandardných izieb, obnova vyšetrovne, ambulancie, operačných sál a podobne. Túto obnovu sme už prezentovali v máji. Medzitým sa nám podarilo zrekonštruovať izby pre personál. Hneď na to sme sa pustili do prerábky ďalších izieb, čo sa nám aj podarilo. Preto sa dnes môžeme pochváliť ďalšími modernými priestormi, ktoré spĺňajú štandardy 21. storočia,“ povedal Martin Mičej, primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia NsP Brezno a pokračoval: „V rámci tejto etapy sme sa rozhodli prerobiť päť izieb. Spolu s prvou fázou tak máme vynovených sedem, čo predstavuje 14 lôžok. Celkovo máme na našom oddelení 26 lôžok. Keďže však nie sme nikdy na sto percent kapacitne vyťažení, každá z pacientiek sa bude nachádzať vo vynovenej izbe štandardnej alebo nadštandardnej úrovne s toaletou a sprchou,“

Pôvodná izba so staršími posteľami a nábytkom. Foto: M. Gončár
Pôvodná izba so staršími posteľami a nábytkom. Foto: M. Gončár

Pôvodné izby budú naďalej pripravené na obsadenie. „Ide o klasické priestory, ale keď ich porovnáme s novými, vidíme obrovský rozdiel. Z každej, hoc i menšej rekonštrukcie, máme preto veľkú radosť,“ pokračoval M. Mičej.

 

 

 

Za plnej prevádzky

Rekonštrukcia prebiehala za plnej prevádzky celého oddelenia. Podľa primára sa pacientky museli popasovať s náročnejšími podmienkami. „Nebolo to jednoduché, preto si vážim ženy, ktoré ležali na našom oddelení a súčasne si museli zvyknúť na stavebný ruch. Napriek tomu sme všetko zvládli a dnes môžeme aj verejnosti ukázať nádherné priestory,“ povedal.

Pohľad na jednu z vynovených izieb. Foto: M. Gončár
Pohľad na jednu z vynovených izieb. Foto: M. Gončár

Izby majú sivo-biely nádych, sú vybavené novým nábytkom, podlahou, sociálnymi zariadeniami, sprchou, televízorom a ďalšími doplnkami. „Osobne by som bol najradšej, keby sme oddelenie prerobili naraz. Lenže my zároveň chceme poskytovať nepretržitú zdravotnú starostlivosť bez obmedzení. Preto sme sa rozhodli práce rozdeliť na etapy,“ doplnil M. Mičej.

Apel na samosprávy

Iniciatíva primára oddelenia a všetkých, ktorým záleží na napredovaní breznianskej nemocnice však ešte nekončí. Radi by v obnove oddelenia pokračovali. Všetko však závisí od finančných prostriedkov. „Rekonštrukcia týchto piatich izieb trvala čosi viac ako dva mesiace. Pri realizácii sme boli závislí od sponzorov a darcov, pretože náš rozpočet je limitovaný. Oslovovali sme podnikateľov či partnerov, aby nám pomohli. Privítali by sme, keby snahu vyvinuli i miestne samosprávy. Na naše oddelenie prichádzajú pacientky z celého okresu, nie iba z mesta Brezna. Aj menší finančný obnos nám veľmi pomôže, aby sme sa mohli pustiť do ďalších prác. Neustále hľadáme finančné prostriedky, aby sme napredovali. Aj touto cestou chcem poďakovať vedeniu nemocnice, zriaďovateľom, sponzorom, partnerom a všetkým, ktorí majú podiel na tomto diele,“ uzavrel M. Mičej.

Primátor zaželal entuziazmus

Iniciatívu primára a jeho kolegov, ale i vedenia nemocnice vyzdvihol aj Tomáš Abel, predseda Správnej rady NsP a primátor mesta Brezna. „Oceňujem snahu a chuť týchto ľudí, pretože zveľaďujú nemocnicu a robia veľkú službu celému Horehroniu. Klobúk dole pred nimi, pretože to nie je samozrejmosť. Ako vidíme, jedna maličkosť ku druhej dokáže vytvoriť pekný celok. A toto naša nemocnica potrebuje. Taktiež som rád, že zapájate širokú komunitu ľudí, podnikateľov, samosprávy a podobne. Verím, že takto budeme pokračovať a nemocnica v Brezne bude naďalej napredovať.“

Primátor zároveň poprial všetkým dostatok entuziazmu a energie do vynaloženého úsilia. „Ďakujem aj za naše mesto. Môžem sľúbiť, že aj v budúcnosti chceme pomôcť, a to nielen tomuto oddeleniu, ale i ďalším,“ uzavrel T. Abel.