Podbrezovská Štiavnička opäť hostila cyklokrosárov

ŠK Železiarne Podbrezová, a.s., obec Podbrezová a Slovenský zväz cyklistiky organizovali 15. októbra v Podbrezovej, na sídlisku Štiavnička, preteky Slovenského pohára v cyklokrose. Pre kategórie juniorky, ženy, juniori a muži boli zaradené do kalendára UCI C2.

Na štart sa spolu postavilo 273 pretekárov v dvanástich kategóriách. Ako prví na trať vyrazili mladší žiaci. Zvíťazil Jakub Stano z ŠK Topoľčianky, druhý bol jeho tímový spolujazdec Richard Tkáč a tretí skončil domáci cyklista Jakub Jagerčík. Žiačky prišli do cieľa v poradí – Natália Letková (CK EPIC Dohňany), Sofia Matiesková (CyS – Akadémia Petra Sagana) a Martina Marázová (Novomestský Superbiker). Prvenstvo v starších žiakoch si vybojoval Jakub Záchenský (CyS – Akadémia Petra Sagana), druhý bol Sebastian Trnka (Cyklistická Tour) a tretí skončil Dominik Ďuran (ŠK Topoľčianky).

Prvá z kadetiek bola Katarína Bortelová (Cyklistická Tour), druhá Klára Palagyiová (ACK Stará Ves nad Ondřejnicí) a tretia Emma Galovičová (CyS – Akadémia Petra Sagana). Z kadetov bol najrýchlejší Milan Húsenica (ŠK Topoľčianky), za ním skončil Jakub Mikuš (Slávia Trenčín) a tretí bol maďarský pretekár Benedek Berencsi zo Superior Racing Team.

Hneď po kadetoch štartovali kategórie veteránov. V kategórii Masters A zvíťazil Martin Čangel (CK Bike Peak Oslany), kategóriu Masters B ovládol Milan Barényi (CK Bike Peak Oslany). V Masters C dominoval Milan Jánošík (Klub nadšencov amatérskej cyklistiky) a Masters ženy vyhrala Petronela Bystričanová (ŠKL Liptovská Lúžna).

Prví z UCI kategórií odštartovali juniori. Zvíťazil maďarský reprezentant Szombor Takács (Superior Racing Team), druhý bol Peter Šoltés (CK CykloGlajza Banská Bystrica) a tretí český pretekár Matěj Havel (LAWI Junior Team). Z našich cyklistov sa najviac darilo Samuelovi Fedorovi, ktorý skončil siedmy a pripísal si tak UCI body do rebríčka.

V spoločnej kategórii žien a junioriek zvíťazila Viktória Chladoňová (Climberg Sport Team), druhá bola Sofia Ungerová (Cycling Academy Trenčín) a tretia Zuzana Kryzstala (Phoenix Cycling Team).

Bohatý program ukončili preteky mužov Elite, ktorí sa na štart postavili ako poslední. Víťazstvo si z Podbrezovej odniesol a zároveň najviac UCI bodov si pripísal francúzsky pretekár Mickael Crispin (Wagner Cycling), na druhom mieste skončil Václav Ježek (Brilon Racing Team Mladá Boleslav) a tretí bol Maximilián (Kerl TJ Auto Škoda Mladá Boleslav).

Dopoludnia štartovali mládežnícke kategórie. V kategórii mladších žiakov si víťazstvo vybojoval Michal Šichta z Cyklistickej Tour, najlepšou zo žiačok bola Dorota Vojtíšková z Climberg Sport tímu. V starších žiakoch si prvenstvo odniesol Adam Mrocek z CK Epic Dohňany, náš cyklista Samuel Fedor bol piaty, Jerguš Medveď ôsmy a Ondrej Hrico desiaty.

Medzi kadetmi zvíťazil podbrezovský pretekár Matthias Schwarzbacher. Terézia Ciriaková z CyS Akadémie Petra Sagana si vybojovala prvé miesto v kadetkách.

V kategórii Masters A sa na štarte zišla svetová špička, keď štartoval úradujúci majster sveta Milan Barényi aj úradujúci majster Európy Ondřej Zelený. Zvíťazil Milan Barényi z Trek KCK Oslany, Ondřej Zelený z Eleven Mercedes Mitas bol druhý a tretí bol Poliak Bogdan Czarnota. V kategórii Masters B zvíťazil Branislav Kacina – Climberg Sport Team a v Masters C Ladislav Longauer – CK Banská Bystrica.

Popoludní už prišli na rad UCI kategórie. Ako prví sa na štart postavili juniori. Zvíťazil Tobias Vančo – ŠKC Dubnica nad Váhom, druhý bol Samuel Kováč – CKM Poprad a tretí Jaroslav Vykydal – TJ Auto Škoda Mladá Boleslav. V spojenej kategórii žien a junioriek sa spolu predstavilo 29 pretekárok. Najviac UCI bodov si z Podbrezovej odniesla Češka Pavla Havlíková – KC Koopereativ Jablonec nad Nisou, druhá bola estónska reprezentantka Mari-Liis Mottus – Haanja Rattklubi a tretia skončila maďarská pretekárka Kata Blanka Vas z tímu Doltcini – Van Eyck Women Team.

V hlavnej kategórii – Muži Elite odštartovalo 44 pretekárov. Víťazom sa stal Belgičan Jim Aernouts – Telenet Baloise Lions, druhý skončil Francúz Steve Chainel – Team Chazal CANYON a tretí opäť Belgičan Braam Merlier – Crefin Fristads.

V nedeľu, 27. októbra, pokračoval Slovenský pohár ďalším kolom v Topoľčiankach. Podbrezovskí cyklisti aj v týchto pretekoch získali cenné body do celkového hodnotenia. Starší žiak Samuel Fedor bol piaty a Jerguš Medveď šiesty. Kadet Matthias Schwarzbacher zvíťazil.

Títo traja pretekári pokračovali ďalšími pretekmi už v pondelok, 28. októbra, v Slanom na 4. kole Toi Toi Cup. Najlepšie sa darilo kadetovi Matthiasovi Schwarzbacherovi, ktorý vybojoval druhé miesto.

Mladší žiak Jakub Jagerčík bol v cieli tretí. Foto: A. Medveďová
Mladší žiak Jakub Jagerčík bol v cieli tretí. Foto: A. Medveďová