Hrad Ľupča odhalil návštevníkom tajomstvá húb

Predpokladá sa, že ríša húb zahŕňa približne 250 000 druhov. Väčšinu z nich tvoria takzvané nižšie huby, ktoré možno pozorovať len pod mikroskopom. Na Slovensku rastie 5 500 až 6 000 druhov, z tohto počtu je približne 150 húb najvyššej kvality a 350 až 400 veľmi dobrej kvality. Väčšinu vyšších húb tvoria tie, ktoré nie sú jedlé, ale nie sú ani jedovaté. Skupinu jedovatých húb na našom území tvorí 200 druhov, z ktorých je desať prudko až smrteľne jedovatých. Najlepšou hubárskou sezónou je podľa odborníkov jeseň, preto sme sa v tomto ročnom období rozhodli s pracovníkmi Národného parku Nízke Tatry (NAPANT) zorganizovať výstavu húb v priestoroch Loveckého salónika hradu Ľupča.

Výstava pod názvom Spoznajte tajomstvá húb sa uskutočnila počas dvoch víkendových dní, v termíne 21. až 22. októbra. Sucho a nepriaznivý priebeh hubárskej sezóny dlho udržiavali organizačný tím v napätí a pochybnostiach, či sa vôbec výstava bude realizovať. Dážď a priaznivejšie podmienky pre rast húb v polovici októbra však všetky obavy rýchlo rozptýlili a pre návštevníkov bolo napokon v expozícii pripravených viac ako 70 druhov húb z okolitých lokalít. Nachádzali sa medzi nimi najobľúbenejšie živé exempláre jedlých druhov a svoj priestor dostali aj menej známe či zriedkavé huby. Dokonca aj tie zákonom chránené, na ktorých zber majú pracovníci NAPANT špeciálne oprávnenie. Tieto chránené huby sa po výstave vysušili alebo sa z nich pripravila iná forma preparátov. Vystavené huby boli inštalované na papierových táckach a boli k nim priložené štítky s názvami ich druhov. Výstava bola doplnená o premietanie fotografií a videí zo života húb, nechýbala mykologická odborná literatúra i populárne atlasy.

Deti uplatnili svoju tvorivosť pri kreslení, modelovaní a ďalších aktivitách. Foto: V. Homola
Deti uplatnili svoju tvorivosť pri kreslení, modelovaní a ďalších aktivitách. Foto: V. Homola

Návštevníci mali možnosť prinášať huby do hubárskej poradne, čo viacerí aj využili. Niektorí dokonca venovali nazbierané huby, ktoré ešte neboli zaradené medzi vystavovanými druhmi, na doplnenie do nainštalovanej expozície. Poradňu realizovali skúsení mykológovia – Katarína Bučinová a Stanislav Glejdura. Návštevníci mohli zblízka preskúmať živé plodnice húb a zistili, ako si môžu určiť im neznámy druh na základe vonkajších vlastností, pozorovaných zmyslami (zrak, čuch, hmat). Niektorí si vyskúšali opis určovacích znakov, určovanie podľa mykologických kľúčov a zistili, nakoľko sa dá spoľahnúť na mobilné mykologické aplikácie. Pre návštevníkov bola pripravená prednáška Hubárska záchranka, ktorá ich zoznámila so zásadami zberu húb. Zásadou je zbierať huby bezpečne, bez rizika otravy a na vhodných miestach (aj s ohľadom na ochranu prírody). Hubári sa s organizátormi zároveň podelili o svoje poznatky a zážitky z hubárskych výprav v našom regióne. Súčasťou výstavy bolo aj úžitkové okienko a hubové recepty, a to nielen na jedenie, ale i na kozmetické a liečebné účely.

Interaktívnu časť výstavy tvorili otvárateľné sklenené dózy s aromatickými hubami. Pre deti bol k dispozícii detský kútik. Deti uplatnili svoju tvorivosť pri kreslení a modelovaní húb a všetkého, čo ich na výstave zaujalo. Veľkej obľube sa tešila hra s hubovým pexesom a rozpoznávanie aromatických druhov aj podľa vône (ukrytej v dózach). Deti, ale aj dospelí si vyskúšali prácu s lupovým pohárikom. Prehliadka expozície sa nezaobišla bez múdrych alebo veselých detských komentárov a množstva hubárskych príhod detí s ich rodičmi či starými rodičmi, čím výstava mala okrem osvetového cieľa aj priateľský až rodinný charakter.

Na výstavu zavítalo počas dvoch dní 275 návštevníkov, čo nás všetkých veľmi potešilo. Veľká časť z nich prišla na túto „hubársku akciu“ cielene, aj vďaka propagácii podujatia na našich komunikačných kanáloch. Záujem o komentované víkendové prehliadky naďalej pretrváva. Preto vás aj touto cestou pozývame na Ľupčiansky hrad. Vítaný je každý, koho zaujíma história, obnova alebo skúmanie hradu v jesenných odtieňoch.