Hepatitída C sa dá jednoducho odhaliť krvným testom

Železiarne Podbrezová a.s. sú súčasťou medzinárodného projektu CPW

Ako sme vás informovali v predošlých vydaniach novín Podbrezovan, akciová spoločnosť Železiarne Podbrezová sa zapojila do medzinárodného projektu Prevencia nádorov v práci (CPW). Ako už z názvu vyplýva, jeho cieľom je primárna prevencia pred rakovinou.

Nádorové ochorenia spôsobuje v mnohých prípadoch baktéria Helicobacter pylori, ale aj vírus hepatitídy C či ľudský papilomavírus (HPV). V aktuálnom čísle nášho dvojtýždenníka sa zameriame na hepatitídu C.

Vírus hepatitídy C. Foto: archív CPW
Vírus hepatitídy C. Foto: archív CPW

Na tému sme sa opäť rozprávali s Miriam Kočtúchovou Blažinovou, koordinátorkou projektu CPW v ŽP a.s.

Hepatitída typu C – s týmto pojmom sa stretol už asi každý z nás. Skúste ale viac povedať o tomto ochorení.

– Ide o infekčnú chorobu, ktorú spôsobuje vírus hepatitídy C (HCV). Vírusová hepatitída C je nebezpečné zápalové ochorenie, ktoré, podobne ako iné hepatitídy, poškodzujú predovšetkým pečeň. Akútna hepatitída vo väčšine prípadov prebieha asymptomaticky. Prejavuje sa iba miernymi chrípkovými príznakmi – napríklad únavou, bolesťou kĺbov a svalov, bolesťou v pravom podrebrí, nechutenstvom či oslabením organizmu. Inkubačný čas trvá v rozmedzí od 14 do 180 dní, priemerne však 45 dní. Po prekonaní akútnej infekcie vírusom hepatitídy C prechádza toto ochorenie do chronickej hepatitídy C. Asi v dvadsiatich percentách prípadov môže dôjsť k vývoju ťažkého poškodenia pečene (cirhózy), s prechodom do rakoviny pečene.

Pri tomto ochorení sa vyskytuje aj jeden špecifický príznak. Ktorý?

– Po infikovaní sa môže v niektorých prípadoch objaviť ikterus, čiže ožltenie. Vzniká však len pri malom percente pacientov.

Vieme, koľko ľudí je infikovaných vírusom hepatitídy C?

– Odhaduje sa, že na našej planéte je vírusom hepatitídy C infikovaných viac ako 175 miliónov ľudí, čo sú asi tri percentá populácie. Predpokladá sa, že ročne zomrie na HCV infekciu asi pol milióna ľudí.

Ako je na tom Slovensko?

– V roku 2020 bolo u nás zistených 194 nových prípadov ochorení na chronickú hepatitídu. Pozitívne je, že ide o pokles takmer deväť percent oproti roku 2019. Celkovo za posledné roky klesá u nás počet aktívne vyhľadaných chronicky chorých. Len pre zaujímavosť, najviac ochorení bolo zaznamenaných v našom Banskobystrickom kraji. Odborníci však odhadujú, že na Slovensku je asi 20-tisíc infikovaných pacientov s hepatitídou C, ktorí o svojej chorobe ani nevedia. Asi len tisíc z nich absolvuje liečbu.

Ako sa prenáša táto infekcia?

– HCV infekcia sa prenáša najmä infikovanou krvou, telesnými tekutinami, pohlavným stykom, ale aj z matky na dieťa počas pôrodu. Častou príčinou prenosu nákazy je využívanie infikovaných injekčných striekačiek (vnútrožilová aplikácia drog), nedostatočná sterilizácia zdravotníckeho materiálu a jeho opakované používanie. Ďalším spôsobom prenosu žltačky C je tetovanie alebo aplikácia piercingu, a to za podmienok, ktoré nie sú sterilné.

Komu hrozí najväčšie riziko nákazy?

– K rizikovým skupinám patria pacienti s cirhózou alebo fibrózou pečene, ale aj osoby liečené hemodialýzou či ľudia, ktorí si aplikujú drogy nesterilnými injekčnými striekačkami. Ohrozený je tiež zdravotnícky personál, respektíve osoby, ktorým hrozí kontakt s infekciou. K ohrozenej skupine patria ľudia s vrodenou krvácavosťou, ale i darcovia a príjemcovia krvi pred rokom 1992, keďže až v spomínanom roku bola zavedená laboratórna metóda na stanovenie prítomnosti vírusu hepatitídy C v krvi.

Pacienti, ktorí podstúpili transplantáciu orgánov alebo tkanív, by mali taktiež spozornieť.

Mnohí možno nevedia, ale hepatitída má dve formy. Aký je medzi nimi rozdiel?

– Akútna hepatitída C prebieha vo väčšine prípadov bez príznakov, čiže môže byť prehliadnutá. Inkubačná doba je 5 až 12 týždňov. Príznaky som už spomínala, ale ešte by som doplnila, že sa môže objaviť tmavý moč, svetlá stolica, žltá koža, žlté očné bielka a sliznica či zväčšená a bolestivá pečeň. Ak je pacient v tejto fáze ochorenia, len sporadicky je choroba aj diagnostikovaná.

Druhým štádiom je chronická infekcia. Tá závisí od viacerých faktorov, ako je vek pacienta, veľkosť infekčnej dávky a celkový imunitný stav danej osoby. O chronickej vírusovej hepatitíde hovoríme, ak prejavy ochorenia trvajú dlhšie ako šesť mesiacov.

Chronická infekcia môže vyústiť do závažných zdravotných komplikácií. Akých?

– Väčšina pacientov sa sťažuje na zvýšenú únavu, nevýkonnosť, bolesti pod pravým rebrovým oblúkom a hnačky. Táto choroba je však zákerná v tom, že pacient nemusí mať 10 až 15 rokov žiadne príznaky, choroba v ňom „tlie“, ale pomyselné ticho môže vyústiť do poškodenia pečene – do cirhózy, cez rakovinu tohto orgánu až k jeho úplnému zlyhaniu. Ak sa choroba nelieči, približne po dvadsiatich rokoch končí s najťažšími dôsledkami asi štvrtina pacientov.

Ako sa chrániť pred ochorením?

– Bohužiaľ, aj napriek intenzívnym snahám nebola dodnes vynájdená očkovacia látka. Chrániť sa je možné len tak, že sa človek vyhýba kontaktu s krvou infikovanej osoby. Len pripomeniem, že ak sa choroba odhalí do pol roka od infikovania a zaháji sa liečba, pacienti sú až v 95 percentách prípadov vyliečení skôr ako choroba vyústi do chronickej fázy. Liečba trvá 8 až 24 týždňov. Ak sa liečba zaháji do 12 týždňov od prvých príznakov, pravdepodobnosť likvidácie vírusu je takmer sto percent. Problémom je však nízka záchytnosť hepatitídy C v akútnom štádiu, keďže zväčša pacient nemá príznaky.

Ako človek teda zistí, že má v sebe hepatitídu C?

– Jednoduchým krvným testom, ktorým sa zisťuje prítomnosť anti-HCV protilátok v krvi metódou ELISA. V prípade pozitivity sa pokračuje v diagnostike, napríklad metódou PCR, ktorá určí, koľko HCV vírusu má pacient v tele.

A práve krvné testy môžu absolvovať aj zamestnanci Železiarní Podbrezová, ktorí sa do zapoja do projektu CPW. Aký je postup?

– Ako som už spomínala v predošlých článkoch, zamestnanci našej akciovej spoločnosti budú v rámci projektu vypĺňať dotazník. Každý bude obsahovať aj políčko, ktoré môžu zaškrtnúť, ak sa chcú zúčastniť testovania krvi. Určite odporúčame všetkým kolegom, aby sa nebáli a dali si krv odobrať. Vzorky budú následne zaslané na vyhodnotenie a maximálne do mesiaca budú známe výsledky. Ak sa zistí pozitivita, budeme týchto ľudí kontaktovať. Ak sa neozveme, všetko je v poriadku. Odbery sa budú vykonávať každý pracovný deň, okrem piatku, v našom zdravotnom stredisku. Nie je potrebné žiadne objednávanie ani čakanie. Navyše, odbery sú bezplatné. Keď budeme mať nové informácie ohľadom odberu krvi, určite budeme našich čitateľov informovať.

Čo by ste odkázali v závere pracovníkom Železiarní Podbrezová?

– Chcela by som ich najmä povzbudiť, aby si jednoduchý krvný test dali vykonať. Ako už bolo spomenuté, nič za to nedajú, akurát obetujú niečo zo svojho času. Takýmto spôsobom môžeme odhaliť ochorenie a čím skôr ho začať liečiť.