Študentská kvapka krvi

 

Dňa 5. novembra sa v priestoroch našich súkromných škôl uskutočnilo podujatie s názvom „Študentská kvapka krvi“. V doobedňajších hodinách mohli nielen žiaci, ale aj pedagogickí zamestnanci obidvoch našich škôl darovať krv a podporiť tak správnu vec.

 

Odberu krvi predchádzajú vyšetrenia lekárom. Foto: I. Kardhordová

 

Pod heslom „Buď odvážny a daruj krv aj ty“ robili odbery vo vyčlenenej učebni zamestnanci Národnej transfúznej služby z Banskej Bystrice. Tradičnej akcie, ktorá sa v našich súkromných školách koná každoročne, sa zúčastnilo šestnásť dobrovoľníkov, z ktorých svoju krv mohlo po vyšetrení lekárom darovať desať z nich.

Opýtali sme sa dobrovoľníkov, po koľkýkrát boli darovať krv a aké majú pri odberoch pocity:

Lucia JANÍKOVÁ, 4. ročník SG ŽP, odbor šport

– Dnes som chcela darovať krv a cítila som sa super, ale povedali mi, že mám nízky tlak. To je dôvod, prečo som vhodným darcom nebola. Už som sa o to pokúšala aj pred rokom, no vtedy som zase týždeň predtým bola chorá, takže ma tiež nepustili. Toto bol môj druhý pokus, žiaľ opäť neúspešný. Celkom ma prekvapilo, že mám nízky tlak, lebo vždy ho mám dobrý. V budúcnosti to však ešte určite skúsim a snáď do tretice mi to už vyjde a podarí sa mi konečne darovať krv.

 

Adam Miroslav PREDANOCY, 4. ročník SG ŽP, odbor informatika

– Bol som darovať krv štvrtýkrát, chodím každé tri mesiace, keď sa nič nevyskytne. Zatiaľ každý odber bol v pohode a nemal som počas neho nejaké vážnejšie problémy. Akurát dnes ma nechali trochu si ľahnúť, pretože som mal počas odberu zvýšený tlak.

 

Mgr. Janka ŠTULAJTEROVÁ, učiteľka telesnej výchovy, SSOŠH ŽP

– Dnes som bola darovať krv druhýkrát a hlavným dôvodom je, že chcem pomôcť tým, ktorí to potrebujú. Samozrejme, mám určitý rešpekt a je tam aj trochu stres, hlavne z toho, že môžem dostať závrat, ale inak ihly a krvi sa vôbec nebojím. Zatiaľ to bolo pri každom mojom odbere v poriadku.