Muránska planina patrí k najpodmaňujúcejším

 

Ak chcete zažiť pohľad na jedno z najzachovalejších území na Slovensku, navštívte Muránsku planinu. Za chránenú krajinnú oblasť bola vyhlásená v roku 1976 a v roku 1997 bol zriadený Národný park Muránska planina. Rozprestiera sa na ploche vyše 203 metrov štvorcových v troch okresoch, ktorými sú Brezno, Revúca a Rimavská Sobota. Vrcholom národného parku je Fabova hoľa, ktorá má nadmorskú výšku 1493 metrov.

Veľmi obľúbenou turistickou trasou je náučný chodník k Muránskemu hradu. Existuje viac možností prístupu k hradu, považovanému za jeden z najvyššie položených na Slovensku.

Nenáročná, vhodná aj pre rodiny s deťmi, je trasa z obce Muráň. V centre obce, hneď vedľa obecného úradu, je smerová tabuľa k hradu Muráň, odkiaľ vedie cesta až po Veľkú lúku. Po červenej turistickej značke (cesta Márie Széchy) sa k chate pod hradom dostanete zhruba za hodinu. Posledný úsek je mierne stúpanie až k hradnej bráne. Cestou sa z informačných tabúľ dozviete mnoho zaujímavého a cieľ je čarovný. Tie pohľady na všetky strany budú pre vás odmenou.

Ak budete mať pocit, že ešte ste nevyčerpali svoje fyzické možnosti, môžete pokračovať na Poludnicu. Tento obrovský skalný útes je najznámejšou vyhliadkou Národného parku Muránska planina. Ak je dobrá viditeľnosť, ponad okolité kopce vidieť až do Revúcej. Pod útesom sa rozprestiera národná prírodná rezervácia. Predmetom jej ochrany je pozoruhodný krasový reliéf a vzácne druhy rastlín a živočíchov.

Lykovec muránsky rastie len na Muránskej planine. Foto: Ivan KlučiarEndemit lykovec muránsky nerastie nikde inde na svete, iba na Muránskej planine. Vyhliadka na Poludnici je prístupná po značených turistických chodníkoch. Cesta popod Muránsky hrad cez Veľkú lúku – Piesky, Jaskovu muku až k chate Maretkiná a Poludnici je najjednoduchšia.

Na Muránsky hrad môžete ísť aj z Muránskej Huty. Jediné výrazne stúpanie prekonáte na prvom úseku z Huty po kríženie s modrou značkou Pod Skalou. Ďalej pokračujete po lesnej ceste a zvlnenou rovinkou sa dostanete na severný okraj Veľkej lúky.
Ak však chcete kráčať bez akýchkoľvek prevýšení, zvoľte si sedlo Javorinka, je to cesta z Červenej skaly do Revúcej. Z Javorinky pôjdete po modrej značke na Veľkú lúku. S minimálnym prevýšením možno charakterizovať túto turistickú trasu na Muránsky hrad ako najľahšiu.

Na hrad vedie turistický chodník aj z križovatky hlavnej cesty Muráň – Červená Skala s odbočkou na Prednú Horu. Po žltej značke sa dostanete k prekríženiu s modrou značkou tesne pred chatou pod hradom.