Toto budeme musieť dodržiavať

 

Dňa 13. augusta zasadalo Konzílium epidemiológov na aktuálnu situáciu v súvislosti s ochorením COVID-19. Zo záverov vyberáme:

Od prvého septembra dôjde k veľkej socializácii našich detí a študentov, čo je vždy živná pôda na zvýšenú aktivitu vírusu. Potrebujeme ubrať replikáciu vírusu, preto sme sa rozhodli zakázať hromadné podujatia nad tisíc účastníkov v exteriéri, v interiéri nad päťsto účastníkov. Samozrejme, stále sú povinné rúška,“ povedal šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí. K zákazu hromadných podujatí je podľa neho pristupované na základe skúseností zo zahraničia. Poukázal na nákazu návštevníkov športových podujatí v Taliansku, Chorvátsku či Srbsku. „Je veľmi ťažké dohľadať kontakty, a to ochorenie potom prechádza do nekontrolovanej fázy,“ poznamenal.

V rámci opatrení proti novému koronavírusu sa má v septembri obmedziť aj kapacita kúpalísk a akvaparkov, a to približne na polovicu. Cieľom je zamedziť nadmernej koncentrácii ľudí. „Ide o veľmi rizikové miesta,“ doplnil Krajčí. Konzílium epidemiológov odporúča zvážiť aj nevyhnutnosť cestovania do zahraničia. Krajčí avizoval, že do začiatku septembra nebudú odborníci prehodnocovať menej rizikové krajiny, ale definujú rizikové regióny v krajinách. Údaje budú aktualizovať minimálne raz za dva týždne.

„Rozhodli sme sa, že menej rizikové krajiny zostanú zachované až do 1. septembra, keď môže dôjsť k ich prehodnoteniu. Zároveň sme zadefinovali tzv. rizikové regióny aj v menej rizikových krajinách, nakoľko sme na začiatku druhej vlny pandémie. Ochorenie sa naozaj rozširuje po všetkých krajinách a stúpa počet nakazených,“ uviedol minister.

Čestné vyhlásenie rodičov

Rodičia budú pri nástupe detí do školy odovzdávať čestné vyhlásenie, v rámci ktorého odpovedia, či bolo ich dieťa od 17. augusta mimo Slovenska alebo sa zúčastnilo na hromadnom podujatí. Zároveň podpíšu vyhlásenie o bezinfekčnosti.

„Ak rodič uvedie, že boli s dieťaťom mimo SR, alebo ak uvedie, že sa zúčastnilo na hromadnom podujatí, tak bude jeho povinnosťou sledovať zdravotný stav dieťaťa aj rodiny, ako aj všetkých blízkych, ktorí s ním žijú v jednej domácnosti alebo s ním prichádzajú do veľmi úzkeho kontaktu. Ak sa u niekoho z týchto osôb vyskytne najbližších štrnásť dní príznak respiračného ochorenia, bude presne uvedené, čo sú príznaky, tak bude mať povinnosť kontaktovať lekára,“ priblížila hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre pediatriu Elena Prokopová.

Dieťa by zároveň nešlo do školy a následne by bol postup podľa odporúčania lekárov. Ozrejmila tiež, že vo vyhlásení o bezinfekčnosti rodič deklaruje, že dieťa nemá príznaky infekčného ochorenia a neboli mu nariadené karanténa ani karanténne opatrenia.

Konzílium epidemiológov tiež rozhodlo, že prvé dva týždne od začatia školského roku bude nosenie rúšok povinné pre druhý stupeň základných škôl a stredné školy aj v triedach. Ostatní žiaci ich budú mať povinné iba v spoločných priestoroch. Nenosenie rúšok v školách sa u detí nebude sankcionovať. Konzílium prenecháva zodpovednosť na učiteľov. Minister zdravotníctva Marek Krajčí verí, že nosenie rúšok v školách zamedzí šíreniu nového koronavírusu a opatrenie sa bude môcť po dvoch týždňoch zrušiť.

Zamedzenie vstupu

Zamestnávateľom zrejme pribudne povinnosť zamedziť vstupu zamestnancov z rizikových krajín do všetkých prevádzok a pracovísk, ak sa nepreukážu negatívnym PCR testom a potvrdením o ich registrácii na príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva, informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas. Pripomenul, že vyzvali veľké firmy a zamestnávateľov, aby si aktualizovali svoje pandemické plány a nachystali sa na zvýšený počet prípadov pozitívne nakazených novým koronavírusom.
„Je to z toho dôvodu, že do tých firiem sa dostávajú ľudia, ktorí častokrát prichádzajú z rizikových krajín, zanesú infekciu do kolektívu, do firmy a následne nám enormne narastá počet pozitívnych prípadov,“ povedal Mikas.

Rizikové regióny (v polovici augusta)

Česko: Praha,
Chorvátsko: Vukovarsko-sriemska župa, Splitsko-dalmatínska župa,
Poľsko: Sliezske vojvodstvo, Malopoľské vojvodstvo,
Španielsko,
Francúzsko: Provence-Alpes-Côte d’Azur, Île-de-France, Mayotte,
Belgicko,
Malta,
Holandsko: Noordholland, Sudholland,
Írsko: Midlands, Mid-East,
Dánsko: Midtjylland,
UK: Grampian,
Estónsko: Tartumaa, Harju Maakond.