„Rozhodnutie vlády sme uvítali, zatvoriť ekonomiku si nemôžeme dovoliť“

Prihovára sa vám predseda Predstavenstva a generálny riaditeľ ŽP a.s. Ing. Vladimír SOTÁK

Vážení spolupracovníci,
dovoľte, aby som krátko zareagoval na súčasnú situáciu spojenú s pandémiou šírenia koronavírusu nielen po celej našej krajine, po celej Európe, ale i po svete.
Som veľmi smutný z toho, ako sú denne prezentované čísla v televízii, rozhlase, na internete. Každý sleduje koľko bolo zistených pozitívnych výsledkov a aký je to veľký strašiak medzi nami. Rád by som zdôraznil, že COVID-19 musíme rešpektovať, ale netreba sa ho báť.
Podľa Štatistického úradu SR, zo skúseností uplynulých rokov, na Slovensku denne na rôzne diagnózy zomiera okolo stopäťdesiat, týždenne okolo tisíc a ročne päťdesiatštyri tisíc ľudí. Zrejme je to vysoké číslo a mohlo by ich byť menej. To by však museli byť vytvorené lepšie podmienky v starostlivosti o chorých ľudí. Ale toto je problematika, ktorou by sa mala zaoberať predovšetkým naša vláda, nevynímajúc predchádzajúce, aj budúce vlády.
V uplynulom týždni Vláda SR na čele s jej predsedom Igorom Matovičom, ohlásila prípravu uzatvorenia celého Slovenska. Verte mi, že vedenie našej spoločnosti vynaložilo spolu s Klubom 500 obrovské úsilie v komunikácii s ďalšími predstaviteľmi zamestnávateľských zväzov i s odborníkmi a špecialistami, ktorých si vážim. Sú to Štefan Harabin, bývalý predseda Najvyššieho súdu či Peter Mihók, predseda SOPK. Výsledkom nášho úsilia a následnej komunikácie s predstaviteľmi spolkov, ktorí sú súčasťou tripartity, do ktorej Klub 500 nepatrí bolo, že Slovensko je uzatvorené čiastočne, ako informoval predseda vlády.
Pre nás je veľmi dôležité, aby sme v čase, keď sme počtom zákaziek na tom lepšie v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi, mohli vyrábať a plniť záväzky voči zákazníkom. Preto toto rozhodnutie považujem za správne a som zaň vďačný. Myslím si, že sme tomu veľmi napomohli.
Za správne považujem aj rozhodnutie vlády o priznaní príspevkov pre firmy, ktorým v dôsledku koronakrízy poklesli tržby v porovnaní s uplynulým rokom. Aj my sme od apríla dostávali príspevok, teraz vláda rozhodla o navýšení finančných prostriedkov a ja verím, že rozhodne aj o doplatení tým firmám, ktoré dostávali znížené príspevky.
Vďaka tomu by náš hospodársky prepad bol nižší, ako sme predpokladali. Všetko však záleží aj od toho, ako budeme hospodáriť v nasledujúcich dvoch mesiacoch tohto roka. Som presvedčený, že vďaka výsledkom hospodárenia, ktoré dosiahneme, predstavenstvo spoločnosti bude môcť rozhodnúť aj o vyplatení vianočných odmien. Robíme všetko pre to, aby sme vám ich mohli vyplatiť. Iste si ich zaslúžite. Vy predsa nemôžete za to, že Európa niekoľko mesiacov stála a vyrábalo sa oveľa menej.

Vážení spolupracovníci,
vedenie Železiarní Podbrezová rozhodlo, že zamestnanci spoločnosti, aj zamestnanci dcérskych spoločností dostanú balíčky s vitamínom D, ktorý je účinný v posilnení imunity v boji proti koronavírusu.
Je veľmi potešiteľné, že sme počas uplynulých ťažkých mesiacov nemuseli prikročiť k znižovanou stavov zamestnancov a zatiaľ o tom ani neuvažujeme. Som presvedčený, že keď dôjde k zlepšeniu situácie v Európe, nám sa podarí zabezpečiť dostatok zákaziek. Napokon, nemecká ekonomika sa už dvíha, a to je veľmi pozitívne aj pre slovenskú ekonomiku.