Aby ste jazdili bezpečne

 

Ing. Petra Krajana, vedúceho prevádzkarne doprava, sme požiadali o odpoveď na aktuálne časté otázky vodičov:

Zo zákona o cestnej premávke už pred rokmi vypustili konkrétny dátum, odkedy musia byť autá prezuté. Ako je to v reálnom živote?

-Motoristom sa odporúča používať zimné pneumatiky, s ktorými je jazda pri nižších teplotách bezpečnejšia ako s letným obutím kolies. Bezpečnosť na cestách by sme nemali nechávať na náhodu a vhodné je pripraviť sa na sneh a ľad skôr, ako nás prekvapí. Zákon hovorí, že ak sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza, vodič môže v cestnej premávke použiť motorové vozidlo kategórie M1 a N1 (osobné autá), len ak je na všetkých nápravách vybavené zimnými pneumatikami.

Bezpečnosť závisí aj od kvality pneumatiky. Šoféri si viac menej všímajú dezén, stačí to?

-Bezpečná pneumatika, ktorá má v zimnom prostredí plniť svoje poslanie nezávisí len od hĺbky dezénu. Aj čo sa týka dezénu, v prípade zimných pneumatík vyhláška hovorí o minimálne troch milimetroch, odborníci však neodporúčajú obúvať zimné pneumatiky s hĺbkou dezénu menšou ako štyri milimetre. Na jazdu má veľký vplyv aj stav bočníc. Ďalším kritériom je dátum výroby pneumatík, Materiál totiž vekom stráca svoje vlastnosti. Pri prezúvaní je potrebné všímať si aj smer dezénu. Je zvýraznený na bočnici pneumatiky. Dezén je navrhnutý tak, aby vodu, ľad a sneh odvádzal spod behúňa čo najlepšie.

Pohodlné sú celoročné pneumatiky. Je to jednoduchšie, ale dostatočne bezpečné pre všetkých?

-Vývoj síce napreduje, ale je potrebné brať do úvahy, že celoročné pneumatiky by mali využívať vodiči bývajúci v oblastiach, kde sa nevyskytuje sneh vo veľkej miere a jazdia na aute len kratšie vzdialenosti v rámci svojho okolia. Z testovania celoročných pneumatík vyplýva, že ak nasneží, cesta je mokrá či zľadovatená, brzdná dráha je dlhšia a ovládateľnosť výrazne slabšia ako pri zimných pneumatikách.

Ak si pôjdem kúpiť zimné pneumatiky, ako ich spoznám?

-Správna otázka. V minulosti totiž určoval zimné plášte nápis M+S alebo M.S (mud a snow – blato a sneh). Dnes mnohí výrobcovia používajú toto označenie len na celoročné gumy. Bezpečná identifikácia zimnej pneumatiky je možná podľa piktogramu snehovej vločky olemovanej symbolom trojvŕšia. A samozrejme zimné pneumatiky spoznáte podľa dezénu s podstatne hustejšou sieťou lamiel.

Jeseň rozžiarená babím letom ponúka očiam paletu nádherných farieb.
Foto: O. Kleinová