Ako usporiť energiu

 

Nadchádza zimné obdobie a je namieste prehodnotiť prístup k spotrebe energií. Tých možností je veľa. Nebudeme sa však zaoberať dobrou tepelnou izoláciou, výmenou okien, záclonami neprevísajúcimi pod parapetnú dosku, krátkym a intenzívnym vetraním či využívaním vonkajších roliet proti úniku tepla. Toto sú opatrenia, ktoré si mnohí, ktorým na šetrení energií záleží, už zabezpečili.

Vieme, že klasické žiarovky by sme mali nahradiť úspornejšími svetelnými zdrojmi, napr. kompaktnými žiarivkami. Čím viac hodín sa svieti, tým je táto náhrada výhodnejšia. Pri dlhšej neprítomnosti je vhodné osvetlenie v miestnosti vypínať. Výrobcovia elektrospotrebičov pochopili nevyhnutnosť hospodárenia s energiou, a tak majú špičkové výrobky podstatne nižšiu spotrebu energie. Napríklad chladničky a mrazničky až o 45 percent menej ako pred desiatimi rokmi. Automatické práčky spotrebujú o 20 percent menej vody a o 22 percent menej elektriny ako pred desiatimi rokmi. Pri rozhodovaní sa o výmene starých elektrospotrebičov za nové treba brať do úvahy aj tieto skutočnosti. Ak používate práčku s neregulovateľnou spotrebou vody, využívajte jej plnú kapacitu. Program predpierania používajte len na skutočne silne znečistenú bielizeň. Nižšiu spotrebu sušičky možno dosiahnuť vkladaním dobre odstredenej bielizne. Príliš vlhká, ale aj príliš suchá bielizeň si vyžaduje viac energie na žehlenie.

Ak chcete ušetriť pri chladení či mrazení potravín, vymeňte starú chladničku či mrazničku za modernejší typ s nižšou spotrebou elektrickej energie a so skutočne potrebným objemom. Treba si uvedomiť, že chladnička i mraznička sú pripojené na zdroj elektrického prúdu po celý čas svojho chodu, preto je veľmi dôležité už pri kúpe si všímať, koľko elektrickej energie spotrebujú. Treba zvoliť vhodnú veľkosť chladničky i mrazničky, ktoré by mali byť zaplnené aspoň na 70 percent. Chladiť prázdny priestor je zbytočným plytvaním. Chladničku i mrazničku treba umiestniť čo najďalej od tepelného zdroja a slnečného žiarenia – čím nižšia je teplota okolia, tým nižšia je aj spotreba elektrickej energie. Do chladničky a mrazničky by sa mali ukladať len studené potraviny, ktorých teplota nie je vyššia ako teplota v miestnosti. Termostatom treba nastaviť vnútornú teplotu podľa obsahu chladničky. Zníženie teploty v chladničke o 2 stupne Celzia znamená zvýšenie spotreby elektrickej energie asi o 15 percent. Pravidelné odmrazovanie predchádza zvyšovaniu spotreby – (1 cm námrazy spôsobuje 70-percentné zvýšenie spotreby elektrickej energie).

Pri varení je vhodné používať pokrievku. Bez pokrievky predstavuje varenie niekedy až 300 percentné zvýšenie spotreby energie. To platí rovnako pre elektrický i plynový sporák. Dná hrncov majú byť rovné, najmä pri varení na elektrickom sporáku. Nerovné dno zvýši spotrebu energie až o 40 percent. Veľkosť dna hrnca má byť rovnaká ako veľkosť varnej platne elektrického sporáka. Ak je hrniec menší, napríklad o tri centimetre, strata energie je až 30 percentná. V rámci možností je vhodné využívať tlakové hrnce, najmä pri dlhšie trvajúcej príprave jedál (15 až 50 percentná úspora energie). Tajomstvo úspory spočíva v skrátení času varenia a v tom, že po dosiahnutí zodpovedajúceho tlaku možno znížiť príkon. Variť treba v primeranom množstve vody. Jej nadmerné množstvo znamená nielen vyššiu spotrebu vody, ale aj energie. Pri zohrievaní jedného litra vody tam, kde stačí štvrť litra, je spotreba energie vyššia o 25 percent. Elektrický sporák treba zapínať, až keď je hrniec na platni a vypínať ešte pred koncom varenia. Energeticky výhodné je používať moderné domáce elektrospotrebiče – rýchlovarné kanvice, mikrovlnné rúry, kávovary a pod.

V každej domácnosti je istý počet elektrospotrebičov, ktoré spotrebúvajú energiu bez toho, aby boli v prevádzke. Sú v pozícii, ktorú nazývame „stand-by“ (pohotovostná prevádzka). Je to vtedy, keď po ich vypnutí stále svieti malé červené alebo zelené svetielko.

Elektrospotrebič sa stále nachádza v prevádzke (hoci nie je práve aktívny) a tým spotrebúva elektrickú energiu. Typickým príkladom sú televízory alebo videorekordéry, ktoré môžeme vypnúť hlavným vypínačom, nielen diaľkovým ovládaním. Ak sa príkon všetkých týchto elektrospotrebičov spočíta, môžu spolu predstavovať dokonca vyššiu spotrebu energie ako chladnička alebo mraznička.