Rekondičné pobyty na Táľoch opäť v prevádzke

 

Železiarne Podbrezová, v záujme predchádzania vzniku chorôb z povolania, zabezpečujú aj v roku 2020 rekondičné pobyty pre zamestnancov ŽP a.s. a dcérskych spoločností. Rekondičný pobyt je aj rehabilitácia v súvislosti s prácou, ktorú zamestnávateľ zabezpečuje zamestnancovi priebežne počas výkonu práce.

 

V polovici júna sa opäť rozbehli rekondičné pobyty na Táľoch. Foto: I. Kardhordová

 

Dĺžka rekondičného pobytu je sedem dní a aj v roku 2020 je zabezpečený spoločnosťou Tále a.s. Poskytovanie rekondičného pobytu malo byť počas šiestich mesiacov v roku (apríl – jún a september – november), pre Covid-19 sa však začali pobyty len od polovice júna a budú pokračovať aj v letných mesiacoch (júl a august), aby rekondičný pobyt mohli absolvovať aj zamestnanci, ktorí ho mali mať v apríli alebo máji.

Na rok 2020 je zabezpečených 16 turnusov a v priemere sa jedného turnusu zúčastní 20 zamestnancov. Zabezpečený je programovo riadený zdravotný režim, ubytovanie a celodenné stravovanie. Začiatok rekondičného pobytu je vždy v pondelok ráno a ukončenie je v nedeľu obedom, pričom je zabezpečená doprava tam aj naspäť.

Relax vo vírivke objektívom I. KardhordovejPodmienky nároku na rekondičný pobyt za rok 2020 spĺňa 324 zamestnancov. Nárok na rekondičný pobyt majú zamestnanci, ktorí sú exponovaní faktorom práce a pracovného prostredia zaradeným do tretej a štvrtej kategórie prác. Rekondičný pobyt je určený zamestnancom, ktorí nemajú príznaky akútnej choroby alebo prenosného ochorenia, teda len zdravým zamestnancom, ako kompenzácia nepriaznivých pracovných podmienok a prevencia možného vzniku poškodenia zdravia.

Zamestnanci sa regenerujú v nádhernej prírode. Foto: I. KardhordováNárok na ďalší rekondičný pobyt (opakovaný raz za tri roky) majú zamestnanci, ktorí odpracovali najmenej 600 pracovných zmien alebo pracujú s dokázaným chemickým karcinogénom a odpracovali najmenej 400 pracovných zmien.

Všetci zamestnanci sú povinní absolvovať pred rekondičným pobytom vstupné prehliadky u lekárky v ŽP Rehabilitácia. Na základe toho sú im predpísané rôzne procedúry, medzi ktoré najčastejčie patria masáže, parafínové zábaly rúk, tens terapia, cvičenie vo vode, wellness, bazén, fínska sauna, nordic walking, kardiovaskulárny tréning, muzikoterapia, aromaterapia, cvičenie – SM systém, cvičenie vo vode, inštruktáž – škola chrbta.

Opýtali sme sa našich spolupracovníkov, ako sa im páči na rekondičnom pobyte a či už v minulosti nejaký absolvovali:

Peter VLČEK, Vvr

– Na rekondičnom pobyte som prvýkrát. Zatiaľ sa mi veľmi páči, len keby bolo lepšie počasie, ale to nemôžeme ovplyvniť. Doobeda máme procedúry a poobede voľnejší program. Vo voľnom čase tu športujem, chodím behávať, bicyklovať alebo zájdem do posilňovne. Mám tu so sebou aj kolieskové korčule, no zatiaľ som ich nevyužil. Chodím behať aj ráno pred raňajkami o pol šiestej. Myslím, že týždeň regenerácie stačí, je to akurát. Viac času by potom človeka už asi obmedzovalo, keďže každý má svoje povinnosti a starosti.

Ľubica REPKOVÁ, Žiaromat Kalinovo

– Som tu tretíkrát a rekondičný pobyt hodnotím výborne. Spokojnosť je so všetkým – čisté a pekné ubytovanie, výborné masáže, bazény, všetko je super. Vo voľnom čase tu hráme pingpong, biliard alebo chodíme na prechádzky do prírody. Akurát škoda, že nám nevyšlo počasie, ale inak som naozaj so všetkým spokojná. Strava je tiež výborná. Rada sa sem na Tále vraciam.

Iveta NOCIAROVÁ, Žiaromat Kalinovo

– Na rekondičnom pobyte som bola už viackrát, možno štyri alebo päťkrát. Väčšinou na Táľoch, ale bola som aj v Dudinciach. S pobytom som samozrejme spokojná, ale poobede sa niekedy nudím, najmä keď nevyjde počasie. Je tu pekná príroda, čo využívame v prípade priaznivého počasia na prechádzky, človek si tu naozaj oddýchne. Škoda však, že väčšinou prší. Doobeda máme procedúry a masáže, potom obed a poobede si robíme vlastný program. Výhodou je, že sme v prírode, v Dudinciach sme to zase mali blízko do mesta.

Ľubomír TIŠTIAN, Tcú

– Som tu už asi siedmykrát. Je o nás dobre postarané, pravidelne cvičíme, máme sauny, procedúry, takisto strava je výborná. Poobede hráme na izbe karty, rozprávame si vtipy alebo ak je dobré počasie, tak vonku na tráve si zahráme aj futbal. Myslím si, že týždeň na rekondičnom pobyte úplne postačuje a človek si za ten čas oddýchne a zregeneruje sily.

Anton ŠTAJER, Vvr

– Na rekondičnom pobyte som bol už viackrát. Za tých tridsať rokov, čo pracujem v železiarňach, to už neviem ani spočítať. Samozrejme som spokojný, ako vždy. Chodím stále na Tále a páči sa mi tu. Doobeda máme procedúry a voľný čas poobede väčšinou využívame na prechádzky v prírode.

 

 

Miroslava ŠTAJEROVÁ, Vvr

– Som tu druhýkrát a som veľmi spokojná. Ako spomínal manžel, doobeda sú procedúry a poobede chodíme na prechádzky. Škoda, že nevyšlo počasie, ale napriek tomu som so všetkým spokojná. Strava aj ubytovanie sú na veľmi dobrej úrovni.