Najkrajší obraz namaľovala Andrea Nepšinská. Za odmenu cestovala do Amsterdamu

Andrea Nepšinská s víťazným obrazom. Foto: archív A.N.Súčasťou podbrezovských železiarní je mnoho šikovných ľudí. Medzi nich patrí aj Andrea Nepšinská, ktorá pracuje ako technológ výrobných postupov v prevádzkarni ťaháreň rúr. Andrea sa vo voľnom čase venuje maľovaniu. Pred niekoľkými týždňami dosiahla veľký úspech.

Talentovaná výtvarníčka z Valaskej sa prihlásila do súťaže Red Bull Doodle Art. O podujatie bol obrovský záujem naprieč celým Slovenskom. Konečné číslo prihlásených sa zastavilo na dvetisíc.

„O súťaži som sa dozvedela na sociálnej sieti. Výzvou bolo nakresliť obraz na tému Láska k životu. Kresba mala byť čiernobiela, čo mi vyhovovalo, keďže práve tomuto druhu ilustrácií sa venujem. Prihlásila som sa na poslednú chvíľu,“ opisuje Andrea.

Veci následne nabrali víťazný spád. Zo spomínaného počtu bolo vybraných tridsať najlepších, ktorí postúpili do národného finále. „Vo finále hodnotila porota rôzne kritériá, napríklad, ako kresba vyjadruje danú tému. Napokon určili víťaza. Keď zaznelo moje meno, ostala som veľmi prekvapená. Vôbec som to nečakala,“ hovorí šťastná víťazka.

Zážitok zo súťaže

Odmenou za výhru bol postup na celosvetové finále, ktoré sa konalo v Amsterdame. Zúčastnilo sa ho 62 umelcov z celého sveta.

„Bolo úžasné vidieť toľko ľudí, pričom mnohí nie sú profesionáli a maľovaniu sa venujú vo voľnom čase, podobne ako aj ja. Finále trvalo štyri dni. Počas neho sme absolvovali rôzne workshopy maľovania, návštevy galérií, pozreli sme si mesto, plavili sa loďou. Oslovila ma jedinečná architektúra. Zaujímavosťou je, že sme mali dokonca workshop break dance,“ hovorí o mnohých zážitkoch. V Amsterdame sa veľa hovorilo aj o novom smerovaní umenia v digitálnej forme (NFT), ktoré je momentálne na vzostupe. „Ja som však za klasiku, teda kreslenie na papier,“ priznala. 

Finále však nebolo len o prehliadkach. Účastníci dostali aj ďalšiu úlohu. „Pred súťažou sme museli namaľovať ešte jeden obraz, čiže celkovo porota hodnotila dva. Na základe nich vybrali víťazku. Stala sa ňou Talianka. Jej dielo v sebe nieslo posolstvo, či skutočne žijeme život, po akom túžime,“ hovorí Andrea.

Mladú výtvarníčku hlavné mesto Holandska oslovilo a rovnako i súťaž. Ako hovorí, má za sebou jedinečnú skúsenosť, na ktorú nikdy nezabudne. „Byť najlepšou na Slovensku a súťažiť na celosvetovom podujatí bolo úžasné.“

Víťazná maľba

Andrea sa súťaže zúčastnila ešte pod svojím rodným priezviskom Fašková. A ako vlastne vznikol víťazný obraz? Najlepšia Slovenka sa po zoznámení s témou začala zamýšľať. Netrvalo dlho a kopla ju múza. „Hneď som si predstavila matku, milujúcu svoje deti. Do stredu som teda nakreslila ženu a okolo nej som vytvorila nielen jej ratolesti, ale aj prírodu, zvieratá či rastliny. Takto som všetko poprepletala. V zadnej časti kresby sú mestečká a dedinky. Obraz má pozitívny nádych, čo mnohí vyzdvihovali. Cítili z neho dobrú energiu, a to ma veľmi potešilo,“ pokračovala.

Umelkyňa priznala, že inšpiráciu k tvorbe hľadala z rôznych zdrojov. Pozerala si obrázky, až ju oslovila ilustrácia nevesty, ktorú následne dotvorila podľa vlastných predstáv. „Často si nechávam veci na poslednú chvíľu. Tak to bolo aj v tomto prípade. Hoci som o súťaži dlhšie vedela, maľovať som začala až tesne pred uzávierkou. Obraz som vytvorila za dva večery,“ priznáva.

Snom ilustrácia knihy

Mladá výtvarníčka mala k umeniu vždy blízko. Tvorí už od detstva a ako dieťa navštevovala Základnú umeleckú školu vo Valaskej. Maľovanie pre ňu znamená ideálny relax a odreagovanie po práci. O profesionálnej kariére nesníva. „Naďalej sa chcem maľovaniu venovať len na báze záľuby. Živiť sa kreslením ma neláka. Existujú rôzne úskalia a možno mi chýba odvaha.“

Šikovná ilustrátorka najradšej kreslí čierno-biele obrázky, prípadne ich maľuje pastelkami, fixkami alebo vodovými farbami. „Náčrty robím ceruzkou a potom ich obtiahnem čiernym perom alebo čiernou tenkou fixou. Následne ceruzkové ťahy vygumujem. Moja tvorba je charakteristická tým, že kreslím menej realistické veci, smerujúce k fantasy – napríklad drakov, jednorožcov a všetko, čo je blízke deťom.“

Andrea hovorí, že víťazstvo v silnej konkurencii a účasť v Amsterdame ju motivujú k tomu, aby sa do súťaží zapájala pravidelne. Okrem toho má aj ďalší sen. „Túžim ilustrovať detskú knižku, hoci si uvedomujem, koľko námahy je s tým spojené. Je náročné skĺbiť maľovanie so zamestnaním a rodinou,“ zamyslela sa.

Vystavuje vo Valaskej

Diela našej technologičky možno obdivovať aj vo Valaskej na výstave EXZU, ktorá býva na jar i na jeseň. „Prispievam pravidelne niekoľkými obrazmi a na vernisáži o nich poviem niečo viac,“ pokračovala A. Nepšinská a dodala: „V minulosti som vytvorila detskú omaľovánku, ktorá obsahuje 25 obrázkov. Doma mám aj ďalšie kresby. Niektoré venujem rodine a priateľom ako darček, napríklad na narodeniny či Vianoce. Kreslenie je moje hobby a budem sa mu venovať aj naďalej.“

Len pre zaujímavosť, umenie je pevnou súčasťou rodiny Faškovcov. Andreina sestra Natália je sochárkou a spoluautorkou sochy Valacha v obci Valaská, ktorá bola slávnostne odhalená pred necelými dvoma rokmi. „Sestra sa umeniu naďalej venuje aj po skončení vysokej školy. Obe tvoríme a vzájomne sa inšpirujeme,“ dodala A. Nepšinská.