Zážitky a nové priateľstvá sú pre deti najväčšou odmenou

 

Ako tradične, aj tento rok mali deti zamestnancov Železiarní Podbrezová možnosť zažiť nezabudnuteľné leto v jednom z ponúkaných táborov. V júli sme zavítali do Repišťa, kde sa Chata u Daniela stala na dva týždne domovom pre „Patkov a Matkov“ a hrdinov Hviezdnych svetov.

Táborová „opekačka" je v Repišti tradíciou. Foto: Agentúra OK
Táborová „opekačka“ je v Repišti tradíciou

V malebnom prostredí v Repišti sa nachádza Chata u Daniela, ktorá deťom ponúka svoje zázemie už viac ako desať rokov. Za ten čas sa vyprofilovala medzi najvyhľadávanejšie táborové aktivity, najmä svojím kvalitným programom a jedinečným prístupom animátorov tábora k deťom. Aj v tomto roku ponúkla bohatý výber tematických zameraní. Prvý turnus, v júli, sa niesol v duchu skautských kutilov a hrdinov Hviezdnych vojen. Druhý, augustový, bude zameraný na známu postavičku Asterixa a tajomstvo kúzelného nápoja a TURBO deti.

Určite každému je veľmi dobre známy animovaný seriál Pat a Mat, o dvoch nie veľmi zručných majstroch. Práve tieto dve postavičky sa stali námetom pre tábor v Repišti. Základnou myšlienkou bolo, aby deti nadobudli zručnosti a naučili sa novým veciam, a to všetko hravou a náučnou formou.

Počas bonusových hier si môžu jednotlivé tímy bodovo prilepšiť
Počas bonusových hier si môžu jednotlivé tímy bodovo prilepšiť

„Pre deti sa snažíme vymyslieť vždy niečo nové a originálne, s čím doma alebo v škole neprídu do styku. Niektoré tu chodia pravidelne každý rok, takže program musí byť zaujímavý, aby ich to samozrejme bavilo. Prvý týždeň sa odohráva v lese, kde si deti budujú svoje takzvané malé „osady“ – bunkre. Sú rozdelení do šiestich tímov a každý tím si musí vybudovať taký príbytok, do ktorého sa všetci zmestia. Pri stavbe môžu používať len prírodné materiály a jediné čo dostali boli nástroje a špagát. Je to skvelá forma hry, pri ktorej sa naučia spolupracovať a pomáhať si, pracovať v tíme, ale mať aj zodpovednosť za svoj tím, pretože všetky súťaže, vrátane tejto, sú bodované,“ hovorí Lukáš Ginič, vedúci tábora. Pre deti najväčšou odmenou bývajú zážitky, nové priateľstvá a skvelý pocit z toho, že si niečo vlastnoručne vybudovali.

Pri budovaní táborových osád môžu deti využívať len prírodné materiály
Pri budovaní táborových osád môžu deti využívať len prírodné materiály

Každý tím si môže svoje skóre vylepšiť v takzvaných bonusových hrách. Ide o krátke, rýchle a nečakané akcie, ktoré odštartuje zvučka v podobe bubnov. V čo najkrajšom možnom čase sa musia vedúci tímov dostaviť do klubovne, kde dostanú ďalšie inštrukcie, ako napríklad aký typ či farbu oblečenia musia mať na sebe. Všetci z tímu, ktorí stihnú byť v časovom limite nastúpení pred chatou a spĺňajú zadané podmienky, môžu súťažiť. Čím viac členov splní podmienky, tým je šanca na získanie bonusových bodov vyššia. Ide o jednoduché úlohy, ako napríklad postaviť čo najvyššiu vežu z dreva za dobu päť minút, ale nájdu sa aj úlohy zamerané na pozornosť a aj šťastie. Hľadanie štvorlístkov veru nie je ľahká úloha, no Chata u Daniela vraj ponúka skryté zákutia, kde sa tieto symboly šťastia vyskytujú v hojnom počte.

Okrem toho majú deti v tábore mnoho ďalších aktivít, ako napríklad táborové snemy, nechýba ani povestná „opekačka“, táborová pošta, cez ktorú môžu nadviazať nové priateľstvá aj tí hanblivejší a aj večerná diskotéka. Samozrejmosťou je celodenný pitný režim, prítomnosť zdravotného dozoru a školený tím animátorov s pedagogickou praxou.

O táborových zážitkoch najlepšie porozprávajú samotné deti a preto sme sa ich opýtali, čo sa im v tábore v Repišti najviac páči:

EMMA

EMMA, 16 rokov

– Tábor v Repišti mi je dobre známy, pretože som tu už ôsmykrát. Dá sa povedať, že som tu strávila celé moje detstvo. Keby sa mi tu nepáčilo, tak sa sem nevraciam rok, čo rok. Aj keď musím priznať, že keď som bola mladšia, malo to pre mňa väčšie „čaro“. Teraz patrím k tým najstarším a s tým je spojená aj väčšia zodpovednosť, napríklad aj za svoj tím, keďže som vodkyňou jedného z nich. Najlepšie je tu to, že sa ani chvíľku nenudíme. Myslím si, že tento tábor je iný ako ostatné a cítim sa tu ako doma. Bude mi to tu celé chýbať a ktovie, možno aj ja raz budem v tábore animátorkou.

LUCIALUCIA, 9 rokov

– V tábore som prvýkrát a veľmi sa mi tu páči. Najlepšie je tu to, že si staviame vlastné osady a robili sme si aj vlajky, ktoré sú špecifické pre každý tím. Už teraz viem, že sem chcem prísť aj budúci rok, pretože som si tu našla veľa nových kamarátov a aj jedlo je tu dobré.

MARTINAMARTINA, 15 rokov

– Som tu už piatykrát a je to tu super. Prostredie je pekné, čisté a všetko dokopy utvára jeden úžasný celok, v ktorom sa cítim dobre. Určite sa sem chcem ešte vrátiť, aj keď vekovo už tiež patrím k tým najstarším. Dva týždne, ktoré tu strávime, ubehnú ako voda a zo skúseností viem, že druhý týždeň bude o niečo akčnejší ako ten prvý. Predsa len, musíme sa trošku šetriť a mať sily na dva týždne, pretože program je tu skutočne nabitý a animátori dosť aktívni.

ALŽBETAALŽBETA, 9 rokov

– V tábore som prvýkrát a ešte určite budúci rok do nejakého pôjdem. Veľmi sa mi tu páči, všetko je tu super – ľudia, prostredie, príroda a aj jedlo. Najviac sa mi páči, že si staviame osady, ktoré si môžeme skrášliť ako chceme my. Náš bunker je už skoro hotový, ešte nám ho treba poupratovať a dorobiť detaily. Trošku mi chýbajú rodičia, ale som zvyknutá, pretože mám v Anglicku krstnú mamu a pri nej som napríklad minulý rok strávila celé leto.

NINANINA, 8 rokov

– V tábore som prvýkrát a najviac sa mi tu páči, že každý večer zaznie táborová hymna, páči sa mi tá zvučka. Každý deň súťažíme, hráme sa a ani neviem ako mi ubehol už skoro týždeň. Na krku nosíme malé kamienky. Je to symbol toho, čo sme tu všetko zažili, aby sme na tábor nikdy nezabudli. Pre mňa najlepším zážitkom bolo hľadanie kamienkov v jazierku. Jeden člen z nášho tímu tam musel vojsť, ak sme chceli kamienok získať. Ja by som tam určite nešla, ale on sa nebál, a tak sme kamienok získali. Bude mi to tu celé chýbať a chcela by som sa vrátiť aj budúce leto.