Jedinečné zatmenie Mesiaca

 

V noci zo 16. na 17. júla sme mohli sledovať zatmenie Mesiaca, ktoré patrí medzi najkrajšie astronomické úkazy. Zatmenie bolo navyše priaznivé, pretože na Slovensku bol viditeľný celý jeho priebeh.

Zatmenie Mesiaca je prírodný úkaz, ktorý nastáva vtedy, ak sa Slnko, Zem a Mesiac dostanú do jednej priamky a zemský tieň dopadne na Mesiac. Dochádza k nemu vždy, keď je Mesiac v splne a zároveň je v blízkosti ekliptiky.

Poznáme nasledovné typy zatmení: polotieňové – Mesiac vstúpi len do poltieňa Zeme a pokles jasnosti sa nedá voľným okom pozorovať, čiastočné – Mesiac sčasti vstúpi do úplného tieňa Zeme a časť ostáva v polotieni, tento jav predchádza a nasleduje po úplnom zatmení úplné – Mesiac a úplné, kedy Mesiac vstúpi do tieňa Zeme.

Foto: pexels.com
Foto: pexels.com

Pri poslednom zatmení Mesiaca, vychádzal nad obzor okolo trištvrte na deväť a už o polhodinu neskôr sme si mohli všimnúť jeho mierne tmavší ľavý okraj. Čiastočné zatmenie začalo krátko po desiatej. Maximum nastalo pol hodinu pred polnocou, keď bola v tieni jeho najväčšia časť. O jednej hodine po polnoci Mesiac z tieňa opäť vyšiel. Zatmenie vzniká vtedy, keď sa Mesiac pri obehu okolo Zeme dostane do zemského tieňa. Medzi dvoma rovnakými fázami, napríklad od splnu po spln, uplynie približne 29,5 dňa.

Tieň Zeme má kužeľovitý tvar a vo vzdialenosti Mesiaca od Zeme má priemer niečo vyše 9 000 kilometrov. Priemer Mesiaca je 3 476 kilometrov. Znamená to, že pri úplnom zatmení sa do tieňa celý Mesiac schová. Pri zatmení, ktoré sme mohli vidieť v noci zo 16. na 17. júla, prešiel len južnou časťou tieňa, teda bola zatmená len viac než polovica Mesiaca.