Posledný prípravný zápas nás naštartoval k prvému ligovému víťazstvu

FK Železiarne Podbrezová – MŠK Novohrad Lučenec 5:0 (2:0)

Góly: Marcin, Šulc 2, Mejri, Ďatko.

V generálke na nový ročník druhej ligy privítala Podbrezová na ihrisku vo Valaskej treťoligový Lučenec. Od úvodu stretnutia držali opraty zápasu pevne v rukách naši futbalisti. Už v 9. minúte po peknej akcii Leško sklepol loptu na nabiehajúceho Šulca, ktorý pred vybiehajúcim brankárom nezakončil, ale peknou prihrávkou ponúkol gól Marcinovi – 1:0. V 17. minúte po prihrávke Marcina Šulcovu krížnu strelu zneškodnil Ludha. O dve minúty pekný center Viazanka poslal hlavou nad bránu Leško. V 21. minúte to spoza šestnástky vyskúšal Marcin, mieril však vysoko nad. O štyri minúty neskôr si po centri Ďatka takmer hosťujúci stopér strelil vlastný gól, Ludha však pohotovo zasiahol. V 28. minúte po skvelom prízemnom centri Ďatka loptu šikovne prepustil Leško, Marcin však poslal loptu tesne vedľa pravej žrde. O tri minúty sa už železiari tešili po druhýkrát, keď si kolmú prihrávku od Viazanka prebral Šulc a peknou krížnou strelou zvýšil vedenie na 2:0. V 38. minúte po peknej individuálnej akcii Ďatko našiel prihrávkou Šulca, tentokrát ho však vychytal Ludha.

Po zmene strán sa obraz hry veľmi nezmenil. Železiari aktívnym pressingom nútili hosťujúcich hráčov robiť chyby. Ubehli len dve minúty a nepresná strela Marcina sa dostala až k Šulcovi, ktorý svojím druhým gólom v zápase zvýšil na 3:0. V 52. minúte po rýchlej akcii Šulc našiel Mejriho a ten krásnou strelou strelil štvrtý gól. V 65. minúte Špyrka z jedenástich metrov vysoko prestrelil bránu. V 71. minúte center Mizeráka našiel hlavu Marcina, ten však bránu netrafil. Dve minúty nato vybojoval loptu Mizerák, našiel na hranici šestnástky Leška, jeho strelu však brankár hostí spoľahlivo kryl. V 80. minúte Ďatko po krásnej individuálnej akcii zvýšil na 5:0. V 83. minúte sa proti Špyrkovi v krátkom slede dvakrát vyznamenal brankár Lučenca, pri treťom pokuse mu pomohol jeden z obrancov, ktorý vykopával strelu Pastoreka z bránkovej čiary. Do konca zápasu sme už gól nepridali a po kvalitnom výkone sme sa skvele naladili na novú sezónu.

FK Železiarne Podbrezová: Macej – Viazanko, Hric, Straňák, Mizerák, Lipták, Paraj, Ďatko, Leško, Marcin, Šulc. Striedali: Mejri, Špyrka, Pavúk, Pastorek.

Naša radosť po prvom strelenom góle do siete Košíc. Foto: A. Nociarová
Naša radosť po prvom strelenom góle do siete Košíc

FK Železiarne Podbrezová – FC Košice 2:1 (0:0)

Góly: 81. Chvátal, 90. Galčík – 83. Karaš.

V prvom kole druhej ligy sme na domácom trávniku privítali FC Košice. Úvodné minúty zápasu veľa šancí nepriniesli. Prvú a najväčšiu šancu prvého polčasu si vypracovali naši futbalisti v 18. minúte, keď obrancovi Košíc prekĺzla lopta a z ľavej strany sa do zakončenia dostal Leško, jeho strelu vynikajúco zneškodnil brankár Fabini a dobiehajúci Marcin ju cez obranu hostí do brány nedopravil. O tri minúty odcentroval zľava Šulc a Marcin mieril vysoko nad bránu. V 32. minúte sme zahrávali priamy kop, lopta sa v šestnástke odrazila k voľnému stopérovi Hricovi, no mieril vedľa pravej tyče. V 38. minúte sa k zakončeniu odhodlal spoza šestnástky obranca Chvátal, jeho strelu ľavačkou brankár hostí bezpečne kryl.

Roland Galčík strelil gól na 2:1 a tri body ostali v Podbrezovej. Foto: A. Nociarová
Roland Galčík strelil gól na 2:1

V druhom polčase mali navrch naši hráči, no vynikajúce šance Marcina, Viazanka, Mizeráka či Šulca gólom neskončili. Až v 81. minúte sa do lopty oprel spoza šestnástky Chvátal a jeho strela pomedzi nohy brankára prešla až za bránkovú čiaru. O dve minúty bolo vyrovnané, keď po centri Pavúka z ľavej strany v ťažkom hlavičkovom súboji prepálil Maceja Karaš. Železiari strhli víťazstvo na svoju stranu v 90. minúte, keď po prízemnej prihrávke od Marcina strelil víťazný gól Roland Galčík.

Vladimír Veselý, tréner Podbrezovej: „Úvod z našej strany nebol dobrý, bolo tam veľa nervozity. Prišli predsa len noví chlapci, tak to trochu drhlo. Potom od tej dvadsiatej minúty sme už začali hrať svoju hru, mali sme aj nejaké šance, ktoré sme však nepremenili. Druhý polčas bol v našej réžii, tlačili sme, aj keď gólové šance sme si s výnimkou dvoch-troch situácií veľmi nevypracovali. Paradoxne sme dali šťastný gól, ale nasledovala strata koncentrácie a rýchle vyrovnanie. To by sa nám nemalo stávať. Chvalabohu, tým chcením a odhodlaním sme po peknej akcii doviedli zápas do víťazného konca.“

FK Železiarne Podbrezová: Macej – Chvátal, Hric, Kiwior, Mizerák – Lipták (46. Paraj), Viazanko – Ďatko (75. Špyrka), Marcin, Leško (66.Galčík) – Šulc.

FC Košice: Fabini – Matta, Dobias, Pilipčuk, Pavúk – Vancák, Ristovski – Kis (82. Bavoľar), Karaš, Gáll (66. Kačala) – Vyshnevskyi (66. Radovanovic).