Vo Valaskej odhalili sochu Valacha

 

Autormi diela sú Natália Fašková a Richard Holý.

Obec Valaská si v uplynulých dňoch pripomenula 550. výročie od svojho založenia. Súčasťou osláv bol bohatý kultúrny a sprievodný program. Jedným z hlavných bodov celovíkendových slávností bolo aj odhalenie medenej sochy v nadživotnej veľkosti.

Dielo s názvom Valach predstavil verejnosti starosta obce Peter Jenčo spolu s tvorcami. Jeho autormi sú Natália Fašková, dcéra nášho predáka EOP Miroslava Faška, ktorá študuje v Banskej Bystrici, spoločne s Richardom Holým z Novej Bane. „S prvotnou myšlienkou na zrealizovanie tohto diela prišiel starosta obce Valaská Peter Jenča. Skonštatoval, že by nebolo zlé vytvoriť symbol obce. Keď som sa o tom dopočula, oslovila som spolužiaka Richarda. Často som s ním spolupracovala v rámci školských zadaní. Po výberovom konaní nasledovalo veľa stretnutí s poslancami obce, kde sme hľadali vhodnú formu a koncept. Obaja sme boli odhodlaní odviesť najlepšiu prácu, a po schválení finálneho návrhu sme prešli k realizácii samotnej sochy,“ povedala na margo tvorby mladá umelkyňa.

Socha je odliata z bronzu, tradičného sochárskeho materiálu. Námetom sa stala legenda o vzniku obce Valaská, ktorá hovorí, že kráľ Matej Korvín prechádzal územím obce a jeho sprievod vyplašil had. Valach, pasúci stádo oviec, hada zabil a vďačný kráľ mu sľúbil toľko územia, koľko je schopný prejsť s ovečkami za jeden deň. „Taktiež sme vychádzali z pôvodného Valaštianskeho erbu. Zobrazuje okamih, keď valach zabíja hada,“ pokračovala N. Fašková. Ako ďalej doplnila, realizácia diela od idey až po konečné spracovanie trvala od februára 2019 až do septembra tohto roku.

Umelkyni blahoželal aj starosta obce Valaská.

Cíti zodpovednosť

Socha v nadživotnej veľkosti teda bude od týchto dní pomyselne strážiť dedinku pod Nízkymi Tatrami. „Je to pre mňa česť a teším sa, že sme dostali takúto príležitosť. Zároveň cítim aj veľkú zodpovednosť voči spoluobčanom Valaskej, ktorí do nás vložili svoju dôveru, aby sme vytvorili tento symbol obce. Dúfam, že sme ich nesklamali,“ vyslovila želanie.

Mladá umelkyňa si váži takúto príležitosť a možnosť zapojiť kreativitu a využiť svoj talent. „Je to pre mňa doteraz najvýznamnejšie dielo, keďže sme ho vytvorili ešte počas štúdia. Samozrejme, dúfame, že bude jedno z mnohých,“ pokračovala.

Natália Fašková absolvovala štúdium na Katedre Sochárstva a priestorovej tvorby na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. „Štúdium druhého stupňa je u nás možné absolvovať v odbore Voľné výtvarné umenie, v ktorom tento rok končím svoje študentské roky,“ dodala na záver.