Elektráreň v Jasení je najvýkonnejšia a aj najkrajšia

 

Malé vodné elektrárne majú pre Železiarne Podbrezová veľký význam. V našom seriáli pokračujeme a dnes si predstavíme hydrocentrálu v Jasení.

Učupená v tichom prostredí, obklopená lesom a všadeprítomnou zeleňou. Už takmer sto rokov neúnavne pracuje dňom i nocou. Má prívlastok najvýkonnejšia a podľa mnohých aj najkrajšia. Nejeden milovník historických budov by pookrial. Esteticky pôvabná budova so zaujímavými architektonickými prvkami vzbudzuje obdiv. Ešte väčší si zaslúžia tí, ktorí pred mnohými rokmi postavili unikátne dielo s dokonale fungujúcimi zariadeniami. Malá vodná elektráreň Jasenie má nielen úžitkový, ale aj historický význam.

Vyrovnávacia nádrž v Jasení.

Hydroelektráreň Jasenie leží v lokalite rovnomennej obce. Začali ju budovať v roku 1922. Dielo dokončili v decembri 1924. Do elektrárne je voda privádzaná z troch hatí. Z hate Biele vody je podzemným kanálom vedený privádzač do druhej hate Bauková, odtiaľ zasa do vodojemu Rígeľ. Treťou haťou je Lomnistá.

„Z Bielych vôd na Baukovú vedie privádzač v priemere 900 milimetrov. Z Baukovej do akumulačného vodojemu Rígeľ ide zasa privádzač v priemere jeden meter a v dĺžke približne osem kilometrov. Z hate Lomnistá je voda vedená asi štyri kilometre podzemným potrubím a privádzačom v priemere 900 milimetrov. Ide o pôvodné zariadenia, ktoré fungujú už desaťročia,“ oboznámil nás Ing. Jozef Kubanda zo strediska energetika.

Keď navštívite Jasenie, okrem pekného prostredia vás zaujme aj ďalšia stavba, kúsok nad elektrárňou. „Ide o vodojem Rígeľ, vybudovaný približne dvesto metrov nad hlavnou budovou. Jeho kapacita je asi 10-tisíc kubíkov vody,“ pokračoval. V Jasení určite neprehliadnete ani koľajničky. „Vedľa oceľového potrubia z budovy vodojemu Rígeľ k budove elektrárne vedie úzkokoľajová železnica. Slúžila na prepravu materiálu počas opráv vodojemu,“ vysvetlil.

Technické parametre
Už sme spomínali, že elektráreň v Jasení je najvýkonnejšia zo všetkých malých vodných elektrární zásobujúcich podbrezovské železiarne. Vo vnútri ikonickej stavby sa nachádzajú dva generátory. Väčší z nich má výkon 1 600 kilowatov, menší o polovicu menej. Použité sú Peltonove turbíny. Elektráreň vyrobí ročne okolo 12-tisíc megawatthodín (Mwh) elektrickej energie. Pre doplnenie, elektráreň Dubová 8 000 a Piesok 4 000 Mvh. „K tomu ešte prirátajme kogeneračnú jednotku, ktorá vyprodukuje okolo 35-tisíc Mwh energie ročne. Čiže vodné elektrárne za dvanásť mesiacov vyrobia v priemere 60-tisíc Mwh elektrickej energie. Všetko ale závisí od výdatnosti vodných tokov. Kogeneračná jednotka je stabilná, no vodná elektráreň je odkázaná na prírodu, teda výdatnosť toku,“ upozornil J. Kubanda. Pre úplnosť dodajme, že v Jasení je hydraulický spád 196 metrov.

Súčasťou elektrárne je vyrovnávacia nádrž. Voda z turbín je po odovzdaní energie vypúšťaná cez odpadový kanál práve do tejto nádrže. Jej objem je tiež približne 10-tisíc kubíkov. „Bola vybudovaná za účelom vyrovnania konštantného prietoku vody v Jasenskom potoku pod elektrárňou. Návrh postaviť vyrovnávaciu nádrž vznikol na základe požiadaviek ďalších užívateľov sily vody Jasenského potoka. V tom čase boli totiž na toku štyri mlyny a jedna píla. Vybudovali sme nádrž, aby voda zbytočne netiekla mimo a nepretekala. A takisto aj opačne. Keď bol nedostatok vody, tak sme vďaka nej dokázali hladinu vody v potoku regulovať, aby bol rovnomerný prietok,“ pokračoval vo vysvetľovaní J. Kubanda.

S vybudovaním vyrovnávacej nádrže v roku 1998 postavili vo výpustnom objekte aj ďalšiu malú vodnú elektráreň. Spustili ju o rok neskôr. Je v nej inštalovaná Kaplanova turbína s výkonom 90 kilowatov.

„Celé dielo v Jasení je výsledkom umu ľudí. Už v tom čase dokázali zachytiť vodu z troch dolín, po vrstevnici ju priviesť do vodojemu Rígeľ a z neho až sem do elektrárne,“ obdivuje šikovnosť predkov.

Starajú sa aj o okolie
Elektráreň v Jasení je situovaná v nádhernom prírodnom prostredí. Okrem bežnej údržby dbajú zamestnanci aj na okolie. Kosia veľký pozemok, starajú sa o vyrovnávaciu nádrž a ovocné stromčeky, ktoré sú súčasťou areálu. Ten na mieste vyrástol pred štyrmi rokmi. „Samotná elektráreň nie je bezobslužná. V každej zmene je manipulant. V prvej a druhej sú to aj strojníci, ktorí zabezpečujú údržbu a kontrolu technologického zariadenia. Jeden pracovník dennej zmeny kontroluje, čistí a robí údržbu vpustí v jednotlivých hatiach. Musí odstrániť lístie, polámané konáre, cez zimu odstraňovať ľad. Práve sme v období jesene. Padá viac listov, takže s tým sú spojené aj zvýšené nároky na údržbu, je potrebné vynaložiť viac fyzickej námahy. Musíme gro vody priviesť do vodojemu a následne do elektrárne, aby sme vyrobili čo najviac energie,“ ozrejmil.

V porovnaní so svojimi „sestrami“ má malá vodná elektráreň v Jasení aj ďalšiu výhodu. „Berie vodu z dolín, čiže nemá také výkyvy ako na Hrone, ktorý zásobuje elektráreň v Dubovej. Jasenská elektráreň je v tomto smere stabilizovaná. A aj keď je občas menej vody, dokážeme plnohodnotne vyrábať. Ideálna situácia je na jar pri topení snehu alebo pri jesenných dažďoch. Vtedy je vody dostatok,“ doplnil J. Kubanda.

Stredná oprava
V čase našej návštevy bolo v Jasení rušno. Na mieste práve prebiehala stredná oprava technologického zariadenia. Plánovaná je vo všetkých vodných elektrárňach raz ročne.

„Momentálne robíme revíziu výkonových vypínačov, oboch generátorov a výmenu oleja v ložiskách. Takisto sa oprava týka vodojemu Rígeľ. V časti od Baukovej opravujeme uzáveru na odpieskovači,“ stručne predstavil objem vykonaných prác. Oprava sa dotýka aj jednotlivých hatí. Pracovníci musia opraviť poškodené murivo na obvodových stenách a ďalšie väčšie či menšie nedostatky tak, aby mohla elektráreň po celý rok bez poruchy vyrábať elektrickú energiu pre naše železiarne. Práce vykonávajú zamestnanci elektrárne za pomoci pracovníkov energetiky. „Pokiaľ nejde o úkony väčšieho charakteru, kde je potrebná externá firma, zvládneme to svojpomocne. Počas opravy je elektráreň plne odstavená. Na hatiach je voda vyrazená,“ poznamenal. Podľa slov energetika odstávku elektrárne Železiarne Podbrezová pociťujú. „Všetko musíme dopredu precízne naplánovať. Do diagramu zapracujeme navýšenie väčšieho množstva elektrickej energie, keďže malá vodná elektráreň je odstavená,“ dodal na záver Jozef Kubanda.

Elektráreň v Jasení je naozaj výnimočným dielom našich predkov. Aby sa zachovali jej úžitkové vlastnosti, je potrebná dokonalá starostlivosť. A vedia to aj naši zamestnanci. Roky sa usilovne venujú údržbe všetkých zariadení, ale dbajú aj na okolie. Preto je dnes malá vodná elektráreň Jasenie stále výkonná a pri odbornej starostlivosti a údržbe bude slúžiť aj ďalším generáciám po celé roky.