Šesťbodový záver jesene udržal železiarov medzi najlepšími

Moses Cobnan (v bielom) skóroval do siete Dukly a rozhodol aj duel s Liptovským Mikulášom. Nigérijčan patrí k najlepším strelcom súťaže. Foto: M. Štefánik/jimifoto.sk

Futbalisti FK Železiarne Podbrezová majú za sebou jesennú časť Fortuna ligy.  Odohrali osemnásť zápasov s bilanciou ôsmich víťazstiev, piatich remíz a piatich prehier. O konečnom umiestnení po po jeseni rozhodnú až výsledky štyroch dohrávok. Jedno je ale nateraz isté. Naši futbalisti budú zimovať medzi najlepšou šestkou.

V sedemnástom kole cestovali Horehronci na pôdu rivala z Banskej Bystrice. Trávnik polieval vytrvalý dážď, ktorý sťažoval podmienky obom tímom. Podbrezová sa ujala vedenia tesne pred polčasovou prestávkou, keď nariadený pokutový kop bezpečne premenil Godál. Skúsený stopér sa ale ihneď po zmene strán vyfauloval, a po druhej žltej karte videl červenú. Oslabenie našim hráčom, paradoxne, pomohlo. Duklu držali na dištanc a v 69. minúte pridal druhý gól Cobnan.

K výhre nás nasmerovala aj situácia za najtesnejšieho stavu, keď vďaka systému VAR gól Dukly neplatil. Zo zmáčaných Štiavničiek priviezli zverenci Romana Skuhravého cenné tri body. Zaujímavosťou je, že proti tímu spod Urpína sme vyhrali posledných päť vzájomných súťažných stretnutí. „Bol to ťažký derby zápas. Domáci urobili od posledného stretnutia s nami obrovský kus práce. Zmenili rozostavenie, pričom majú zaujímavých hráčov. Od neuznaného gólu na 1:1 sme boli lepší, súpera sme do ničoho nepustili, skvele sme bránili a mali aj rýchle prechody. Napokon sme pridali ešte druhý gól. Víťazstvo si vážim, keďže sa zrodilo vo vyrovnanom zápase,“ povedal na pozápasovej tlačovke tréner FK Železiarne Podbrezová.

Náročný duel s Liptákmi

Derniéra jesennej časti najvyššej súťaže sa konala v Zelpo aréne, kam pricestoval beznádejne posledný MFK Tatran Liptovský Mikuláš. Podbrezová bola od začiatku aktívna a za snahu sa dočkala v deviatej minúte, keď sa presadil Cobnan. Do polčasovej prestávky už domáci ďalšie šance nepremenili. Liptáci predviedli, najmä v druhom dejstve,  sympatický a húževnatý výkon. Viackrát našej obrane „podkúrili,“ lenže na jej čele stál vynikajúci Marek Kristián Bartoš a poslednou inštanciou bol brankár Richard Ludha. Aj vďaka tejto dvojici a celkovému kolektívnemu výkonu sme v ťažkom stretnutí bodovali naplno a zakončili jeseň tak, ako sme ju aj začali. Víťazstvom.

„Odohrali sme ťažký zápas. Hoci sú Liptáci poslední, nič to neznamená. Každý duel v lige je náročný. Sme radi, že sme ho zvládli a teraz môžeme v pokoji zimovať,“ povedal po zápase stredopoliar René Paraj a pokračoval: „Druhý polčas nebol z našej strany ideálny. Nevedeli sme sa uchytiť na lopte, hostia nás dva alebo trikrát dlhšie zavreli pred šestnástkou a nedokázali sme sa z toho dostať. Chýbal nám väčší pokoj, ale nakoniec sme to zvládli a tri body zostali doma.“

Na jar ešte silnejší

Po stretnutí s Liptovským Mikulášom sa čoraz viac začalo skloňovať bilancovanie prvej časti sezóny. Hráči pred novinármi priznali, že začiatok súťaže bol výborný, no na mužstvo doľahla aj menšia kríza, ktorú ale prekonalo. V Podbrezovej môže vládnuť spokojnosť, veď nováčik je naplno „usadený“ v prvej šestke, hoci boj o ňu bude ešte poriadne dramatický.

„Je veľmi skoro po zápase. Nechcem sa veľmi púšťať do hodnotenia jesene. Mám plnú hlavu stretnutia s Liptovským Mikulášom, ktoré bolo veľmi ťažké. Vieme, kam smerujeme a ideme postupnými krokmi. Tak, ako nám sezóna ukázala, že niečo funguje, rovnako tak vieme, čo musíme zlepšiť, ak chceme naplniť ciele. Jedna z vecí je, že musíme zlepšiť kontrolu hry pod tlakom súpera,“ povedal tréner Roman Skuhravý. Hráčov následne vyzdvihol za príkladnú bojovnosť.

„Zaslúžia si pochvalu. Musíme s pokorou prijať fakt, že sme nováčik. Dostali sme sa tam, kde chceme, teda medzi najlepšiu šestku. Hoci boj o umiestnenie v hornej polovici tabuľky bude ešte tuhý, my budeme na jar pripravení ešte lepšie ako teraz,“ dodal ambiciózne český lodivod.

SÚHRN

Fortuna liga, 17. kolo: MFK Dukla Banská Bystrica – FK Železiarne Podbrezová 0:2 (0:1)

Góly: 42. Godál (z 11 m), 69. Cobnan. Rozhodovali: Očenáš – Hancko, Ferenc. ŽK: Richtárech, Willwéber, Faško, Slávik, B. Ľupták – Godál, Cobnan, Grešák. ČK: 48. Godál po 2 ŽK.

Banská Bystrica: Hruška – Migaľa (83. Hanes), Uhrinčať, Willwéber – Slávik (75. Depetris), Richtárech (55. Franko), B. Ľupták (83. Gašparovič), Záhumenský – Rymarenko, Faško, Polievka.

Podbrezová: Ludha – M. Bartoš, Godál, Grešák – Bakaľa – Kováčik (61. Kuzma), Paraj, M. Oravec, Ďatko (78. Kukoľ) – Cobnan (78. Grendel), Pavúk (90. Šikula).

—-

Fortuna liga, 18. kolo: FK Železiarne Podbrezová – MFK Tatran Liptovský Mikuláš 1:0 (1:0)

Gól: 9. Cobnan. Rozhodovali: Očenáš – Vorel, Pacák ŽK: Kukoľ, Bariš – Filinský, Gerát, Jendrišek, Staš, Totka, Kostelník (tréner). ČK: 88. Totka po 2 ŽK.

Podbrezová: Ludha – Kováčik, M. K. Bartoš, Grešák – Oravec (64. Grendel), Paraj, Bakaľa, Ďatko (90. Bariš) – Kuzma, Cobnan (81. Kukoľ), Pavúk (64. Breznanik).

Liptovský Mikuláš: Sváček – Župa, Popović, Bedecs – Káčerík, Gerát, Václavik, Staš (78. Totka) – Gaži (63. Laura), Jendrišek (78. Ďungel), Filinský.