Predaj novej pamätnej eurobankovky hrad Ľupča

V roku 2002 sa Železiarne Podbrezová a.s. stali majiteľom Ľupčianskeho hradu. Okrúhle 20. výročie systematickej záchrany hradného komplexu si pripomíname aj účasťou na projekte 0 Euro Souvenir bankoviek s novým motívom pamätnej bankovky. Na lícnej strane je zobrazená súčasná silueta hradu Ľupča, ktorej kolorit dopĺňa majestátna Korvínova lipa. Nad siluetou národnej kultúrnej pamiatky je umiestnený novodobý erb hradu Ľupča.

Nulové suvenírové eurobankovky predstavujú zaujímavý zberateľský fenomén v rámci celej Európy. To sa potvrdilo aj 12. novembra, kedy najskalnejší zberatelia prichádzali už niekoľko hodín pred začiatkom predaja. V prvý víkend predaja si návštevníci hradu zakúpili 1 245 kusov bankoviek.

V ďalších dňoch bude predaj prebiehať v pokladni pred vstupom do hradu počas prevádzkových hodín. Celková emisia s motívom hradu Ľupča je 10 000 kusov a predajná cena jednej bankovky je 3 eurá s DPH.

Každý kus bankovky je unikát vďaka číslu, rovnako ako pri bežných obehových bankovkách. Bankovky sú vyrobené zo stopercentného bavlneného papiera a sú tlačené v tlačiarňach cenín Oberthur Fidruciare, kde sa vyrábajú aj pravé eurobankovky. Suvenír obsahuje aj ochranné prvky, ako pri skutočných bankovkách, čiže vodotlač, ochranný pásik, UV ochranné prvky a hologram.