Po troch zaváhaniach dominantné víťazstvo nad Spartakom

Radosť železiarov po úvodnom góle Petra Kováčika. Foto: M. Štefánik/jimifoto.sk

Desať zápasov bez prehry katapultovalo futbalistov FK Železiarne Podbrezová medzi najlepšie celky Fortuna ligy. Avšak prehra na Slovane akoby odštartovala mini výsledkovú krízu. Železiari totiž ťahali za kratší koniec aj s Ružomberkom i v dohrávke v Michalovciach. Navyše, po nezdaroch ich čakal súper z kategórie najťažších – FC Spartak Trnava.

S Ružomberkom doplatil nováčik najmä na nepremieňanie šancí a celkový vlažný výkon. „Z našej strany bola prevaha platonická. Futbal bol napokon spravodlivý a zaslúžene sme prehrali. Nemohli sme byť odmenení za bezkrvný výkon. Bez odvážnej, sebavedomej a zodpovednej hry na oboch stranách ihriska sa nedá bodovať. My sme sa zápasu zúčastnili,“ nešetril kritikou po stretnutí s Liptákmi Roman Skuhravý, tréner nášho tímu.

Odčiniť bezduchý výkon túžili hráči v dohrávke 10. kola na pôde Michaloviec. Ani tento duel tímu z Horehronia príliš nevyšiel. „To, že bol naším najlepším hráčom stopér naznačuje, že niečo v ofenzíve nie je dobré. Mám pocit, že je to sebavedomím, pretože do situácie, keď sme prehrali dvakrát po sebe, sme sa dostali prvý raz, čo sme spolu,“ poťažkal si tréner Skuhravý, ale zbytočnú paniku nerobil.

Spartak bez šance

Ako vymenení nastúpili železiari na duel 14. kola so Spartakom Trnava. Hoci v úvode mali loptu na kopačkách viac hráči súpera, neubehlo ani desať minút a protivníka schladil Peter Kováčik. „Predviedli sme našu typickú akciu. V stretnutí s Ružomberkom ma o gól pripravil systém VAR, ale dnes mi ho potvrdil, čo ma veľmi teší,“ povedal niekoľko minút po víťaznom meraní síl autor otváracieho gólu. „Od začiatku sme ukázali bojovnosť. Hrali sme svoju hru, čo sa nám v predošlých dueloch nedarilo. Bol tam pohyb, podarilo sa nám streliť pomerne rýchly gól, a potom to už išlo. Pridali sme ďalšie dva. Nechcem povedať, že sme zápas kontrolovali, ale ustrážili sme si ho až do konca,“ pokračoval v hodnotení mládežnícky reprezentant Slovenska.

Vedia, o čo hrajú

Po troch zaváhaniach boli fanúšikovia zvedaví, ako sa so situáciou náš tím vysporiada. Kováčik pripomenul, že mužstvo vie, o čo hrá. Preto si nikto veľký tlak nepripúšťal. „Na zápas sme sa nijako špeciálne nepripravovali. Som rád, že sme konečne predviedli dobrý výkon. Musíme naň nadviazať aj v ďalších stretnutiach,“ pokračoval. A čo bolo iné v porovnaní s predošlými zápasmi? „V prvom rade bojovnosť, pohyb a herná odvaha. Tieto aspekty nám chýbali. Dnes som od každého hráča cítil, že si na trávniku verí. Povzbudzovali sme a nakoniec to dobre dopadlo,“ uzavrel P. Kováčik.

Najlepší prvý polčas?

„Pod mojím vedením sme odohrali najhorší zápas. Bolo to bezduché, bez energie, bez emócie, absolútne žiadna kvalita v práci s loptou. Nemali sme ani dobrú organizáciu, mužstvo som nespoznával. Odohrali sme katastrofálny zápas. Nenašiel sa ani jeden hráč, ktorý by to pozdvihol. Podbrezová vyhrala jednoznačne zaslúžene.“ To boli až nečakane ostré slová Michala Gašparíka, trénera FC Spartak Trnava, na adresu svojich zverencov. Nečudo. Naši hráči ťažkého súpera totálne vygumovali. Pritom medzi fanúšikmi z Horehronia panovali obavy, ako sa tím vysporiada so sériou troch prehier. Ale na tú hráči očividne nechali zabudnúť.

Mali sme pred súperom obrovský rešpekt z dvoch dôvodov. Prvým bola forma Trnavy a druhým, že sme prvýkrát zažívali obdobie, v ktorom sme trikrát po sebe prehrali,“ povedal Roman Skuhravý, tréner domáceho celku. Na pozápasovej tlačovej konferencii priznal, že si pozrel na videu niekoľko zápasov Trnavy. Očarila ho práca s loptou, ktorú mužstvo z malého Ríma ukazovalo. No akýkoľvek strach nechali železiari za bránami Zelpo arény. Od úvodu sa do súpera zahryzli a ten nepripomínal mužstvo, ktoré ťahalo šnúru štyroch zápasov bez prehry.

Podbrezová predviedla najmä v prvom polčase dominantný výkon. Po úvodnom góle svojho súpera prakticky ani nepúšťala na vlastnú polovicu. „Miro Poliaček mi v kabíne povedal, že to bol najlepší polčas za jeho pôsobenia v klube,“ povedal s úsmevom viditeľne spokojný Skuhravý.

„Chceli sme vyhrať. Bolo to o nás a o tom, akým spôsobom zakomponujeme do systému veci, na ktorých pracujeme. Moji hráči majú obrovský obdiv,“ nešetril chválou český lodivod a dodal: „Vďaka vedeniu, ktoré nás maximálne podporilo, sme sa počas týždňa upokojili a predviedli sme výkon, na ktorý som hrdý. Verím, že to bude pre nás morálna vzpruha a do konca jesene „urveme“ toľko bodov, aby sme sa mohli v pokoji pripraviť na odvety.“