Minister navštívil školu a pozrel si aj výrobu vo fabrike

Minister P. Dovhun (v strede) počas rozhovoru s Viktorom Kánom, hlavným majstrom
odbornej výchovy. V pozadí Ján Banas, predseda Dozornej rady ŽP a.s. Foto: M. Štefánik

Slávnostného odovzdávania maturitných vysvedčení sa zúčastnil aj Peter Dovhun, nový minister hospodárstva Slovenskej republiky, ktorého do funkcie menovala prezidentka SR Zuzana Čaputová len pred niekoľkými dňami. Vyzdvihol úsilie absolventov počas celého štúdia a nezabudol spomenúť ani rodičov a pedagógov, ktorí sa podieľali na formovaní mladých ľudí.

Minister poďakoval za pozvanie a ocenil fungovanie nielen našej školy, ale celej akciovej spoločnosti. Za veľký prínos považuje možnosť duálneho vzdelávania. Poukázal na neustálu podporu školy zo strany zriaďovateľa, na čele s predsedom Predstavenstva a generálnym riaditeľom Vladimírom Sotákom. Podľa Dovhuna poskytuje škola žiakom vynikajúce podmienky na štúdium, rast a formovanie.

Miloš Dekrét, člen Predstavenstva a výrobný riaditeľ ŽP a.s. (vpravo) vysvetľuje ministrovi  a štátnemu tajomníkovi (obaja v modrom) proces výroby. V popredí Pavol Maťaš, technológ z prevádzkarne valcovňa bezšvíkových rúr. Foto: M. Štef„Je mi veľkou cťou, že tu môžem s vami byť. Pre vás, maturantov, je to veľký deň. Deň, na ktorý sa nezabúda. Okamih, keď je rodič šťastný, že vidí svoje dieťa a čaká ho ďalší krok do života. Ide o potvrdenie, že ste niečo dokázali. Je to počiatok vášho sna,“ povedal v príhovore počas slávnostného predpoludnia. Následne maturantom zaželal úspešný vstup do života.

Škola je rodina

Minister si ešte pred samotným začiatkom programu pozrel aj priestory Súkromnej spojenej školy Železiarne Podbrezová. Navštívil žiakov, učebné dielne a oboznámil sa s rekonštrukciou, ktorá práve prebieha.

„Keď som videl tieto priestory, zostal som milo prekvapený. Povedal som si, škoda, že nie som študentom a nemôžem sa vrátiť niekoľko rokov späť. Uvedomujem si, že práca učiteľov a majstrov nie je jednoduchá. Chcel by som sa aj preto poďakovať pedagógom, že sa žiakov ujali a ukázali, ako vyzerá život ešte pred tým, ako dostanú diplom a vstúpia do života,“ pokračoval P. Dovhun a doplnil:

„Táto škola nie je iba školou. Nie sú to len učebne a žiaci, ktorí prídu a odídu. Je to rodina. Vychovať mladého muža a mladú dámu nie je iba posúvať znalosti. Dôležité je mať aj zručnosti, vedieť pracovať, komunikovať a robiť v tíme. Najdôležitejšie je však srdce, byť človekom a osobnosťou, ktorá má hodnoty a presvedčenie.“

Exkurzia vo výrobe

Po návšteve školy sa minister presunul do nového závodu, kde si pozrel výrobný proces a technológiu spracovania ocele. Ako priznal, hoci okolo fabriky pravidelne chodieva, za jej brány sa dostal po prvýkrát.

„Ďakujem za prijatie v Podbrezovej a možnosť zúčastniť sa nielen odovzdávania maturitných vysvedčení, ale aj za možnosť vidieť školu, jej priestory, učebne a aj samotnú výrobu,“ dodal v závere P. Dovhun.