S držiteľkou certifikátu „Regionálny produkt Horehronie“, Evou Huňovou

Jej doménou je ručne vyrábaná keramika

 

Pri návšteve hradu Ľupča si môžete na pamiatku kúpiť darček. Nás upútala magnetka s označením „Regionálny produkt Horehronie“. To je totiž značka kvality pre výrobky s pôvodom regiónu Horehronie. Zaujímalo nás, kto je jej tvorcom a dopátrali sme sa, že Eva Huňová má čosi spoločné aj so Železiarňami Podbrezová. Jednak jej tu pracovali starí rodičia, otec dodnes a aj ona sama strávila niekoľko mesiacov na letných brigádach v našej spoločnosti. Vyrába nielen magnetky, jej tvorba je širokospektrálna, preto sme ju požiadali o rozhovor:

 

Prezradíte nám, ako to všetko začalo?

Začiatky všetkého je potrebné hľadať vždy v detstve. Od malička ma zaujímalo tvoriť nové veci z rôznych materiálov, napríklad pletenie náramkov z bavlniek, korálikov či maľovanie. Pre môj kladný vzťah k umeniu ma rodičia prihlásili do Základnej umeleckej školy (ZUŠ) vo Valaskej, kde som sa prvýkrát zoznámila s hlinou. Neskôr som sa prihlásila do ZUŠ Brusno. Tu som sa zamerala bližšie na keramiku. Hlina je výborný prírodný materiál, z ktorého sa dajú vyrobiť všemožné predmety rôznych tvarov a farieb.

 

Vašou doménou je ručne vyrábaná keramika. Priblížite nám, čo to obnáša?

– Najskôr musí prísť idea, čo chcem vyrobiť a ako to bude vyzerať. Napríklad, ak robím reliéf hradu, zoberiem kúsok hliny a snažím sa s použitím drobného náradia vytvarovať daný motív. Niekedy to trvá niekoľko hodín. Keď vymodelujem „obrázok“, spravím si naň formu. Nasledujúci deň ju používam na tvarovanie nových budúcich magnetiek. Potom ich orežem ostrým nožom do obdĺžnika a ukladám vedľa seba, aby uschli. Pri schnutí je potrebné ich vyrovnávať, keďže sa ohýnajú. Následne ich umiestnim do elektrickej pece, kde sa vypaľujú prvýkrát. Strávia tu približne tridsaťšesť hodín. Nasleduje opäť zábavná činnosť – nanášanie glazúr, aby boli pekné, farebné. Keramiku s nanesenými glazúrami je potrebné opäť vypáliť v peci. Tentokrát na o čosi vyššej teplote. Druhý výpal, podľa typu hliny, robím pri teplote zhruba 1 040 stupňov Celzia a keramika tam je zhruba dva dni. Hotové vyberiem z pece a lepím na ne magnety a nálepky. A magnetky na hrad sú hotové.

 

Čiže, hrad je jednou z inšpirácií, aké sú ďalšie?

– Inšpiráciou pri tvorbe je pre mňa príroda a kultúrne, historické pamiatky, najmä v blízkom okolí. Niekedy tvorím intuitívne, inokedy podľa želania zákazníkov.

 

Ponúkate široké spektrum „kreatívnych darčekov“, čomu sa ešte venujete?

– Moja tvorba má pestrosť v použitých materiáloch, no dávam prednosť tým prírodným. V súčasnosti sa venujem predovšetkým tvorbe keramiky, ktorá je nielen dekoratívna, ale aj praktická. Moje práce si môžete pozrieť na webovej stránke www.kreativnydarcek.sk, na Facebooku aj Instagrame ako „Kreatívny darček“.