V čísle 7 dvojtýždenníka podbrezovan nájdete:

Fantastický úspech! Kolkári vyhrali Ligu majstrov

Radosť kolkárov ŠK Železiarne Podbrezová po vyhratom finále nad nemeckým Zerbstom. Foto: archív ŠK ŽP

 

Počas prvého aprílového víkendu sa v maďarskom meste Pápa stretli štyri najlepšie mužské družstvá tohtoročnej edície kolkárskej Ligy majstrov. V sobotu boli na programe semifinálové zápasy. V tom prvom na seba narazili nemecký Zerbst a taliansky Neumarkt. Druhé semifinále hrali kolkári ŠK Železiarne Podbrezová proti nemeckému celku SKK Chambtalkegler Raindorf.

Od začiatku to bol náročný a vyrovnaný zápas, no naši kolkári si počínali výborne. Po úvodnej dvojici, v ktorej nastúpili Erik Kuna a Jan Bína, viedli železiari 2:0. Po druhej bolo už 3:1 v náš prospech, keď ďalší bod pridal Jiří Veselý. Tomáš Pašiak nebodoval. Posledná dvojica Bystrík Vadovič a Peter Nemček mala pred sebou neľahkú úlohu – dotiahnuť zápas do víťazného konca. Nemeckí kolkári ich síce porazili, no naši nahrali dostatok bodov, aby získali ďalšie dva dôležité body za súčet zvalených kolov družstvom. Naši ich spolu zvalili 3634, kým Nemci len 3600. Celkový výsledok 5:3 posunul Podbrezovú do finále.

Semifinále zhodnotil hlavný tréner Miloš Ponjavić: „Hrali sme s vicemajstrom Nemecka, ktorý je momentálne stále v hre o nemecký titul, kde súperí so Zerbstom. V družstve má štyroch nemeckých reprezentantov a dvoch českých legionárov. Ide o veľmi silný tím. Zápas bol od začiatku ťažký, no pomohlo nám, že sme vyhrali prvú dvojicu. Na konci to už Peťo a Bibo (Nemček a Vadovič, pozn. redakcie) udržali. Zápas nám otvoril dvere do finále a boli sme, samozrejme, veľmi spokojní. Každý zo štyroch tímov prišiel vyhrať a bolo to naozaj veľmi vyrovnané.“

Finále rozhodol posledný hod

V nedeľu nastúpili naši kolkári na finálový zápas proti nemeckému Zerbstu. Zostava bola rovnaká ako v predchádzajúcom zápase, dokonca šli naši kolkári v rovnakom poradí ako v semifinále. Prvá dvojica Bína – Kuna opäť nesklamala a ujali sme sa vedenia 2:0. Druhá dvojica Pašiak – Veselý získala, ako sa neskôr ukázalo, veľmi dôležitého pol bodu. Český legionár Veselý totiž remizoval s Nemcom Poitingerom. Priebežný stav 2,5:1,5 nám dával šancu na víťazstvo. Na koly však viedli Nemci, čo im v tej chvíli zaručovalo dva body do konečného skóre. Priebežne sme teda strácali na Zerbst bod a posledná dvojica Vadovič – Nemček musela nahrať viac kolov alebo vyhrať svoje zápasy. Bola to nakoniec dráma až do úplného záveru, ktorú v poslednom hode rozhodol zvalením ôsmich kolov Bystrík Vadovič. Na koly sme síce tesne prehrali v pomere 3748:3751, na body to však bolo 4,5:3,5 v náš prospech. Kolkári z Podbrezovej sa tak po štvrtýkrát stali víťazmi Ligy majstrov.

Spokojnosť po finále neskrýval ani náš srbský tréner, ktorý bol pri všetkých štyroch víťazstvách podbrezovských kolkárov v Lige majstrov. „Tento rok s nami nikto nepočítal, no my sme dokázali vyhrať. Som hrdý na chalanov a na to, čo sa im podarilo. Opäť sme dokázali, že Podbrezová je vo svete kolkov veľké meno. Momentálne je ŠK Železiarne Podbrezová, čo sa týka Ligy majstrov, najlepším tímom na svete. Máme spolu štyri tituly, štyrikrát sme boli druhí a dvakrát tretí,“ vymenoval úspechy Miloš Ponjavić.

A ako zvládal rozhodujúce chvíle pri poslednom hode Bystríka Vadoviča? „Ja som už zvyknutý na adrenalín. Keď som bol mladší, prežíval som iné emócie. Teraz som starší a skúsenejší, viem sa už kontrolovať. Priznám sa, trochu som mal obavu pri poslednej dvojici vo finále, ale som rád, že sme uspeli. Teší ma, že zápas rozhodol práve Vadovič, lebo ide o kolkára, ktorý veľa trénuje a dáva tomuto športu všetko. Teraz sa mu to vrátilo. Samozrejme, ide predovšetkým o tímový úspech a vyzdvihnúť musím výkon všetkých hráčov, ktorí hrali, pretože odviedli na dráhach maximum,“ pochválil svojich zverencov Ponjavić.