Cenné skúsenosti pre našich mladých biatlonistov

Členovia Biatlonového oddielu ŠK Železiarne Podbrezová sa začiatkom roka predstavili na pretekoch IBU pohára v nemeckom Arberi. Preteky sa uskutočnili počas dvoch týždňov, v termíne od 13. do 23. januára. Ešte predtým, v závere uplynulého roka, si naši biatlonisti vybojovali miestenky do Arberu v nominačných pretekoch v Osrblí.

Hoci pôvodne mali v Arberi štartovať len dorastenka Ema Kapustová a junior Lukáš Ottinger, nakoniec po výpadku sestier Fialkových vo Svetovom pohári sa posunuli na ich miesta dve pretekárky, ktoré mali štartovať v IBU pohári, čo je druhá najvyššia súťaž vo svetovom biatlone, určená vekom pre seniorov. Do Arberu sa tak dostali ďalšie dve biatlonistky – náhradníčky z nominačných pretekov v Osrblí, ktorými boli naše juniorky Mária a Zuzana Remeňové. Spolu sme tak mali v Nemecku štvornásobné zastúpenie v podobe pretekárov a ak počítame aj člena Centra talentovanej mládeže Podbrezová Damiána Cesneka, tak ich bolo päť. Všetci naši biatlonisti sú vekom ešte v juniorskej, prípadne dorasteneckej kategórii a tieto preteky boli pre nich predovšetkým o zbieraní cenných skúseností. Nemôžeme zabudnúť ani na reprezentačného trénera mládeže Petra Kazára, ktorý je zároveň hlavným trénerom Biatlonového oddielu ŠK Železiarne Podbrezová. V Arberi bol zároveň aj ako vedúci slovenskej výpravy.

Bolo to zároveň druhé kolo IBU pohára a štartovalo tam spolu 135 žien a 148 mužov z 39 krajín sveta. Našich pretekárov čakali štyri individuálne štarty, z toho trikrát rýchlostné a raz vytrvalostné preteky. Väčšina našich biatlonistov absolvovala okrem svojich individuálnych štartov aj štafety.

V rýchlostných pretekoch mali ženy pripravenú 7,5 km a muži 10 km trať. Hneď vo svojom prvom štarte v seniorskom IBU pohári sa výborne darilo Z. Remeňovej, ktorá skončila na bodovanom 37. mieste. Svoje prvé body do rebríčka sa jej poradilo získať nielen vďaka rýchlemu bežeckému času, ale aj čistej streľbe. V ďalších rýchlostných pretekoch obsadila 71. a 89. miesto. Naša dorastenka E. Kapustová predvádzala v Arberi veľmi vyrovnané výkony a v seniorskej kategórii sa určite nestratila. Zaznamenala 48., 62. a 72. miesto v rýchlostných pretekoch, pričom všetky tri šprinty zvládla s čistou streľbou. Ema mala v Arberi celkove výbornú streleckú bilanciu, keď sklopila 68 terčov zo 72 výstrelov, čo predstavuje viac ako 94-percentnú úspešnosť streľby. M. Remeňová skončila v rýchlostných pretekoch na 53. a 95. mieste. L. Ottinger si vybojoval v rýchlostných pretekoch najlepšie 47. priečku a skončil tesne za bodmi. V ďalších šprintoch obsadil 58. a 76. miesto.

Sestry Remeňové majú za sebou premiéru v IBU pohári. Zuzane sa podarilo bodovať hneď vo svojom prvom štarte, keď skončila v rýchlostných pretekoch na 37. mieste

Vytrvalostné preteky žien boli skrátené a išlo sa netradične len 12,5 km. O náš druhý najlepší výsledok v Arberi sa postarala naša najmladšia biatlonistka, vekom ešte len dorastenka, E. Kapustová. Obsadila 45. miesto, čo jej, podobne ako L. Ottingerovi, tesne nestačilo na body. Opäť predviedla výbornú streľbu, keď na štyroch položkách minula z dvadsiatich výstrelov len dvakrát. M. Remeňová obsadila 60. miesto a celkove netrafila tri terče. Jej sestra Zuzana sa o dobrý výsledok pripravila na strelnici, kde netrafila spolu až sedem terčov a skončila na 87. priečke. L. Ottinger šiel na trati dlhej 15 km. Hneď na prvej položke netrafil štyri terče a potom pridal ešte ďalšie dve chyby, čo mu nakoniec stačilo len na 95. miesto.

V programe IBU pohára v Arberi boli aj štafety. Tá ženská bola na 4×6 km, kde naše reprezentantky skončili pätnáste. Trojicu E. Kapustová, Z. Remeňová a M. Remeňová doplnila Lucia Michaličková. Štafeta mužov na 4×7,5 km obsadila 16. miesto, predstavil sa v nej aj náš L. Ottinger. Prvé dva úseky šli L. Ottinger a Tomáš Sklenárik (bývalý člen nášho biatlonového oddielu) a po druhom úseku boli priebežne na 11. mieste, približne s dvojminútovou stratou. Prvé dva úseky v ženskej štafete šli Z. Remeňová a E. Kapustová, zaznamenali priebežné 17. miesto a odstup len 2:14 min. Podľa trénera P. Kazára všetko okolo minútovej straty na úsek môžeme považovať za výborný výkon. Lukáš Ottinger šiel aj takzvanú mix štafetu, kde mu príliš nevyšla streľba. Ďalší členovia v mix štafete boli T. Sklenárik, Z. Remeňová a E. Kapustová. Slovenská štafeta nakoniec skončila na 16. mieste.

Po nabitom programe v Arberi, kde sme zaznamenali viacero výborných výkonov, sa biatlonisti presunuli naspäť do Osrblia, kde absolvovali úvodnú časť prípravy na Majstrovstvá sveta juniorov a kadetov a kontrolné merané tréningy. V Osrblí sa na treťom kole IBU pohára, ktoré sa uskutoční v termíne od 13. do 21. februára, predstavia aj naši športovci, konkrétne Mária Remeňová, Zuzana Remeňová, Lukáš Ottinger a Damián Cesnek (Centrum talentovanej mládeže Podbrezová). Okrem snahy získať nejaké body do celkového hodnotenia IBU pohára zabojujú o zostávajúce miestenky v juniorských tímoch na Majstrovstvá sveta juniorov a kadetov.