Ako sa stravovať počas letných mesiacov?

 

Z podkladov z internetu spracoval T. Kubej

Stravovanie počas leta je špecifické, najmä z dôvodu vysokých teplôt a relatívne nízkej vlhkosti vzduchu. Z týchto dôvodov mávame väčšinou menšiu chuť do jedla ako v ostatných ročných obdobiach. Napriek tomu by strava počas letných mesiacov mala byť vyvážená a pestrá. Znamená to, že by sme mali prijímať dostatok celozrnných výrobkov, ovocia a zeleniny, nízkotučných mliečnych výrobkov, rýb, hydiny, zemiakov a strukovín.

Ilustračné foto: pexels.comKeď nám chýba chuť do jedla, nemali by sme jesť nasilu, práve naopak – mali by sme jesť menej a v menších porciách. Jesť by sme mali len vtedy, keď máme na jedlo chuť a naša strava by mala byť ľahká. A čo si pod pojmom „ľahká strava“ môžeme predstaviť? Základom takejto stravy je zelenina. Tá síce telu nedodáva až toľko energie, ale dodáva mu veľmi potrebnú vodu a predovšetkým minerálne látky, ktoré sa z neho pri vylučovaní potu strácajú.

V lete je tiež dôležité vo zvýšenej miere dbať na prípravu, skladovanie a manipuláciu s potravinami a jedlami v domácnostiach. Rovnako by sme nemali zabúdať na hygienické zásady ani v zariadeniach spoločného stravovania, pretože ich dodržiavaním sa výrazne znižuje riziko ich kontaminácie mikroorganizmami a následným ochorením. Veľmi dôležité je to v prípade takzvaných epidemiologicky rizikových potravín, ako sú napríklad dojčenská a detská výživa, lahôdky, cukrárske výrobky či zmrzlina. Takisto výrobky z mäsa, vajec a mlieka by sme mali konzumovať len dostatočne tepelne spracované. Pred vyprážaním či fritovaním je vhodnejšie uprednostniť varenie, dusenie alebo pečenie.