Ako malý chlapec som do Podbrezovej chodil často

 

Kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie, Marek Hamšík, sa pripravoval v Podbrezovej na prvé kvalifikačné zápasy na EURO 2020. Počas týždňa, v ktorom trénoval s našimi futbalistami, sme ho stihli po jednom z tréningov odchytiť a opýtať sa ho pár otázok.

 

Marek Hamšík počas autogramiády po skončení tréningu s mladým fanúšikom. Foto: I. Kardhordová
Marek Hamšík počas autogramiády po skončení tréningu s mladým fanúšikom

 

V tomto týždni ste absolvovali tréningy s tímom FK Železiarne Podbrezová pred začiatkom kvalifikácie na budúcoročné Majstrovstvá Európy, kde sa stretneme najskôr s Maďarskom, doma v Trnave (21. marca), a potom s Walesom, v Cardiffe (24. marca). Prečo ste si zvolili na záverečnú fázu prípravy práve Podbrezovú?

– Potreboval som sa udržať vo forme a trénovať s profesionálmi, čiže mužstvom, ktoré hrá Fortuna ligu. FK Železiarne Podbrezová takým mužstvom je a čo je veľké pozitívum, je to iba približne dvadsať minút jazdy autom od môjho domu. Práve preto padla voľba na Podbrezovú.

Po prestupe do čínskeho Dalian Yifang F.C. máte za sebou už prvé dva zápasy najvyššej čínskej ligy. Aký máte zatiaľ dojem z tamojšieho futbalu a v čom vidíte rozdiely oproti Európe?

– Je to určite obrovský rozdiel, úroveň ligy je nižšia ako európska. Dá sa povedať, že tam neexistuje nejaká taktika, naozaj je to len také behanie hore-dole a uvidíme, či sa to bude zlepšovať alebo nie.

Vráťme sa k reprezentácii a kvalifikácii na EURO 2020. Okrem Maďarska a Walesu máme v skupine ešte Chorvátsko a Azerbajdžan. Ako vnímate súperov v skupine?

– Určite je to ťažká skupina. Európsky futbal sa teraz veľmi vyrovnal, takže každý jeden zápas bude náročný a bude naozaj veľmi ťažké postúpiť na Majstrovstvá Európy.

Čo hovoríte na futbalové podmienky v Podbrezovej?

– Prostredie pre mňa nie je neznáme, poznal som to tu, keďže ako malý chlapec som často chodieval do Podbrezovej. Som rád, že môžem trénovať s prvoligovým mužstvom, takže tu je tá úroveň dobrá a teší ma, že sa môžem udržiavať vo futbalovej forme.

Viete si predstaviť v budúcnosti pôsobenie v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži?

– Teraz ešte nad tým nerozmýšľam, neviem ešte, aká bude moja budúcnosť. Momentálne sa teším z prítomnosti a uvidíme, čo bude ďalej. Ešte mám novú zmluvu na tri roky a potom sa uvidí.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa šťastia nielen pri reprezentačných zápasoch, ale aj na klubovej úrovni.