Skipas s poistením a množstvo podujatí. Zima na Táľoch bude plná zážitkov

Golfové ihrisko bude aj tento rok slúžiť milovníkom bežkovania. Foto: M. Gončár

Lyžovačka na Táľoch klope na dvere. Ratraky stoja zaparkované pod zjazdovkou, snehové delá lemujú svah po celej jeho dĺžke a pracovníci rezortu dolaďujú posledné detaily. Čaká sa už len na chladnejšie počasie, aby sa mohlo zasnežovať. Tále sľubujú bohatú zimu plnú zážitkov.

Predošlé mesiace hodnotí vedenie rezortu pozitívne. Päťdesiat golfových turnajov, desiatky detí v táboroch a množstvo atrakcií prilákalo pod končiare Nízkych Tatier stovky návštevníkov. „Fungovali sme bez obmedzení a celkovo môžeme letnú sezónu hodnotiť ako výbornú z hľadiska obsadenosti hotela Stupka, záujmu o golfové turnaje, ale aj návštevnosti reštaurácií. V nastolenom trende chceme pokračovať aj v zime,“ praje si Jozef Soták, generálny riaditeľ akciovej spoločnosti Tále.

V súčasnosti vedenie upriamuje zrak smerom k zimným mesiacom. Podľa slov riaditeľa by so zasnežovaním lyžiarskeho svahu najradšej začali čo najskôr, aby sezónu otvorili 23. alebo 26. decembra. „Už niekoľko dní netrpezlivo čakáme na mínusové teploty. Som optimista a verím, že všetko pripravíme k spokojnosti, aby sme si na konci zimy mohli povedať, že máme za sebou výbornú sezónu.“

Bez obmedzení

Tohtoročná zima bude iná ako predošlé, ktoré výrazne poznačila pandémia. Testy, rúška či potvrdenia o očkovaní nebudú potrebné, a tak si návštevníci vychutnajú pobyt v prekrásnom prostredí bez akýchkoľvek obmedzení. Môžu sa tešiť na rôzne sprievodné a promo akcie, verejné lyžiarske preteky či večerné lyžovanie. Počas väčšiny víkendov bude lyžiarom hrať dídžej. „Urobili sme maximum, aby sme poskytovali kvalitné služby pre všetkých hostí a znovu sa posunuli o krok vpred,“ nechal sa počuť J. Soták.

Na Táľoch nezabúdajú ani na bežkárov. V spolupráci s Klastrom Horehronie – združením cestovného ruchu, lákajú do strediska nielen lyžiarov, ale aj milovníkov bežeckého lyžovania. „Dúfame, že snehové podmienky budú vhodné, aby sme mohli bežkovať na štyroch okruhoch rôznych dĺžok a náročností na veľkom i malom golfovom ihrisku, kde je aj umelé osvetlenie. Pevne verím, že zima skôr či neskôr príde, aby sme sedem alebo osem týždňov mohli v areáli bežkovať.“ 

Obľúbené lyžiarske kurzy

Okrem lyžiarov, bežkárov, ale aj bežných turistov, sú neodmysliteľnou súčasťou zimy na Táľoch žiaci z rôznych škôl. Sú účastníkmi lyžiarskych kurzov,

ktoré sú pre ne často spomienkou na celý život. Už dnes sú naplnené kapacity a veľkým pozitívom je, že nejde len o školy z blízkeho okolia, ale aj zo vzdialenejších okresov či zahraničia. „Teší nás záujem základných, stredných a aj vysokých škôl. Vo väčšine prípadov prebiehajú kurzy od pondelka do piatku. Na ich konci sú preteky, ktoré sú pre účastníkov veľmi atraktívne, a tak po dňoch výcviku môžu zhodnotiť, čo sa naučili. Mám radosť z týchto kurzov, pretože existuje množstvo detí, ktoré by lyžovanie nikdy ani len nevyskúšali,“ pokračoval J. Soták.ov,  Ratraky i delá sú pripravené. Čaká sa už len na mínusové teploty a prvé zasnežovanie. Foto: M. GončárV znamení noviniek

Jednou z najväčších noviniek nadchádzajúcej zimnej sezóny je úrazové poistenie v cene skipasu. Ak by utrpel návštevník na svahu úraz, môže toto poistenie využiť a poisťovňa mu preplatí náklady na ošetrenie. Stačí, aby si klient uchoval zakúpený lístok na vlek a pokladničný doklad.

„Všetky informácie budú zverejnené pri jednotlivých pokladniach vedľa cenníka, aby sa vedel každý zorientovať, aké úrazové poistenie má a do akej výšky. Verím, že aj touto službou sa priblížime veľkým strediskám. Ide o benefit, nakoľko mnoho milovníkov zimných športov sa pred vstupom na svah zabudne poistiť. Malí lyžiari do šesť rokov budú mať skipas v cene symbolického jedného eura, v ktorej bude taktiež zahrnuté poistenie,“ predstavil novinku J. Soták. Zároveň doplnil, že celý proces je vo finále a dolaďujú sa posledné detaily.

Nepôjde však o jedinú novinku. Okrem tradičných služieb, ako skibus, parkovanie či dve kasy pred vlekmi, budú aj nové skipasy. Nebudú chýbať dvojhodinové lístky pre dospelého a dieťa do 12 rokov, ktoré sa ujali už vlani. Novinkou bude, okrem štvorhodinového, aj celodenný regionálny lístok.

„Pevne verím, že počet ľudí bude prinajmenšom rovnaký ako minulý rok, keď ešte boli pandemické obmedzenia. Je dobré prísť, odreagovať sa v krásnom prostredí, zalyžovať si a aspoň na malú chvíľu zabudnúť na každodenné problémy, ktoré sú všade okolo nás. Všetky služby, ktoré poskytujeme, berieme maximálne vážne, aby sme ľuďom dopriali radosť,“ doplnil J. Soták.

Nový detský kútik

Na Táľoch myslia na všetkých, vrátane najmenších. V reštaurácii Stodola pribudol na ploche 50 m2 nový detský kútik.

„Deti sa v ňom môžu vyšantiť a rodičia v pokoji najesť,“ ozrejmil riaditeľ strediska. Vedľa vleku plánujú otvoriť sánkarskú trať pre deti, aby si mohli naplno užiť zimné radovánky. Tále aj týmito krokmi potvrdzujú povesť rodinného strediska. 

Už v minulom čísle novín Podbrezovan sme hovorili o zmene jedálnych lístkov v reštauráciách, nachádzajúcich sa v rezorte. Aj to je dôkazom, že Tále sa po pandémii zobúdzajú a všetkým návštevníkom ponúknu dokonalé vyžitie. „Dnes môžeme povedať, že sme maximálne pripravení. Opakujem, čakáme už len na vhodné počasie. Ak nám to poveternostné podmienky dovolia, nasnežíme ešte tento rok. Plánujeme aj každodenné večerné lyžovanie počas „zlatého týždňa.“ Ostatné dni v piatky a v soboty.“

 

Neustále zvyšovanie bezpečnosti

Aj v oblasti zvýšenia bezpečnosti sa stredisko posunulo vpred. „Návštevníci, ktorí k nám chodia pravidelne vedia, že máme maximálne zabezpečenie zjazdoviek, siete pri vlekoch či dvojité siete na konci dojazdov. Detské vleky sme vylepšili sieťami a ďalším osvetlením, ktoré je aj na hlavnej zjazdovke,“ predstavil ďalšie novinky J. Soták. Bezpečnosť je totiž na prvom mieste a každý si praje, aby bolo úrazov čo najmenej.

Silvestrovské pobyty sú takmer vypredané

Na Táľoch si veľa sľubujú aj od záveru decembra. Posledný deň roka budú Tále miestom veľkej zábavy. Vedenie hotela Stupka pripravilo pobytové balíčky. Ale aj neubytovaní návštevníci môžu stráviť pekný večer v reštaurácii Koliba, kde vystúpi Cimbalowica, známa zo šou Všetko čo mám rád, Modern Talking reloaded a ďalší umelci.

„Na štvrtok, 29. decembra, pripravujeme už tradičné podujatie Happy Ski Tále Day, súbor koncertov, vystúpení a animácií pre deti. Veľmi sa teším na tieto akcie, pretože Slovensko a aj samotné strediská sa môžu konečne nadýchnuť, ľudia zabaviť a užiť si voľné dni. Všetci si to zaslúžime v dnešnej náročnej dobe,“ poznamenal riaditeľ.

Ceny skipasov

Podobne ako všetky oblasti, aj Tále sa musia popasovať s energetickou krízou. Neustále sa zvyšujúce ceny energií sú najväčším negatívom. Ako sľúbil riaditeľ, vedenie spoločnosti urobí maximum, aby ceny skipasov nešli príliš hore. „V cene lístka nebudú zohľadnené všetky navýšenia, s ktorými zápasíme. Chceme nastaviť cenu tak, aby boli všetci spokojní.“

Na Táľoch je teda všetko pripravené na zimu. Malebný kút v srdci Slovenska ponúkne návštevníkom bohaté kultúrne, spoločenské a športové vyžitie. Karty dnes drží v rukách príroda. Ona rozhodne, kedy sa okolie premení na ľadovú krajinu. Štíty Nízkych Tatier sa už do bielej prikrývky odeli. Vedenie spoločnosti, ale aj návštevníci dúfajú, že zima dorazí aj do doliny a čoskoro privítajú Tále prvých lyžiarov, sánkarov a milovníkov zimných športov. Zima na Horehroní bude jedinečná a mnohí sa jej už nevedia dočkať.