Naši študenti reprezentovali školu na súťažiach

Zľava: Tomáš Ľupták a Filip Kvietok.  Foto: SSŠ ŽPŽiaci Súkromnej spojenej školy Železiarne Podbrezová majú za sebou zaujímavú skúsenosť. Zúčastnili sa dvoch súťaží, na ktorých si počínali veľmi dobre.

Dňa 23. novembra sa v priestoroch Strednej odbornej školy techniky a služieb v Brezne uskutočnil 23. ročník súťaže ZENIT (krajské kolo). Tento rok sa jej zúčastnilo dvanásť stredných škôl v štyroch kategóriách, ktoré sú zamerané tak, aby zastrešili obsah výučby strojárstva v jednotlivých strojárskych odvetviach.

Zenit je súťaž zameraná na programovanie, elektroniku a strojárstvo, určená žiakom stredných odborných škôl a gymnázií. Jej cieľom je podpora a vyhľadávanie talentovaných a nadaných žiakov, rozvíjať ich tvorivé kompetencie, odborno-teoretické vedomosti a odborno-praktické schopnosti a zručnosti v elektrotechnike a elektronike, programovaní a strojárstve.

Súkromnú spojenú školu Železiarne Podbrezová, organizačnú zložku Súkromná stredná odborná škola hutnícka Železiarne Podbrezová, reprezentoval žiak III. A triedy Tomáš Kňazovický – odbor mechanik strojov a zariadení. Tomáš bol po teoretickom kole na priebežnom prvom mieste. V konečnom hodnotení sa umiestnil na peknej štvrtej priečke so stratou len 3,5 bodu.

Súťaž bola mimoriadne prínosnou skúsenosťou, ktorá vytvorila priestor na sebarealizáciu žiakov, aplikáciu ich vedomostí a zručností v praxi. Benefitom bolo získanie nových kompetencií a ich možnosti uplatnenia pri voľbe budúceho profesijného smerovania.

Mechatronici na celoslovenskej súťaži z elektrotechniky

Dňa 15. novembra 2022 sa uskutočnil 16. ročník celoslovenskej súťaže odborných vedomostí a praktických zručností žiakov stredných odborných škôl v odbore elektrotechnika, ktorú organizovala Sekcia odborného, ďalšieho a celoživotného vzdelávania pri SOPK v Spojenej škole v Nižnej. Za našu školu sa súťaže zúčastnili žiaci IV.B triedy Tomáš Ľupták a Filip Kvietok, obaja študenti odboru mechanik mechatronik. Súťaž bola zameraná na oblasť mechanik elektrotechnik (energetika) a elektromechanik (silnoprúdová technika).

Cieľom bolo upevniť u žiakov vzťah k zvolenej profesii, rozvíjať ich odborné vedomosti, zručnosti, schopnosti a aktivitu. Taktiež bolo cieľom umožniť im vzájomne si konfrontovať odborné zručnosti, vedomosti a návyky z prípravy na povolanie, s dôrazom na odbornosť a tvorivosť.

Teória i prax

Súťaž pozostávala z dvoch častí. Prvou bola teória, ktorá bola realizovaná formou písomného testu. Išlo o tridsať otázok z rôznych oblastí bezpečnosti, ale aj prevádzky elektrických zariadení.

Po poučení súťažiacich z BOZP, prezlečení do pracovného oblečenia a presunutí na pracoviská, sa začala druhá časť. Pozostávala z praktického zapájania na cvičných elektropaneloch. Išlo o zapojenie asynchrónneho motora do siete s rozbehom do hviezdy a prepnutím do trojuholníka pomocou časového relé. Hodnotila sa funkčnosť, ale aj praktická estetika vedenia vodičov a ich umiestnenia.

Odborný seminár ako bonus

Žiaci si v súťaži overili svoje znalosti z teórie elektrotechniky a zručnosti praktického zapájania trojfázových motorov. Potvrdili tak svoje schopnosti a objavili aj slabiny.

Účasť bola veľká, keďže ide o prestížnu súťaž. V silnej konkurencii obsadili pekné desiate a jedenáste miesto a odniesli si tak zaslúžene viacero hodnotných vecných cien.

Ako bonus bol pre všetkých žiakov realizovaný odborný seminár na tému „Inteligentná elektroinštalácia“.

Bol im poskytnutý pohľad do základov tejto perspektívne sa rozvíjajúcej oblasti a dozvedeli sa množstvo zaujímavých a praktických informácií.