V čísle 24 dvojtýždenníka podbrezovan nájdete:

Miroslav Poliaček: O našich hráčov je veľký záujem

 

FK Železiarne Podbrezová – jesenný víťaz druhej futbalovej ligy.

Futbalisti FK Železiarne Podbrezová sú jesenným majstrom druhej futbalovej ligy. V záverečnej dohrávke si doma poradili s Humenným a tým sa dostali na čelo ligového pelotónu.
S umiestnením teda môže vládnuť spokojnosť, hoci v klube priznávajú, že bodov mohlo byť i viac. „Keď prichádzal do tímu tréner Roman Skuhravý, jedným z cieľov bolo umiestnenie na špici tabuľky a zmena herného systému. To sa nám aj podarilo. Zo začiatku sme pociťovali „pôrodné bolesti“, ale zo zápasu na zápas sa to zlepšovalo. Sme radi, že tréner s mužstvom pozíciu obhájili. Veľkým bonusom je umiestnenie na čele. Momentálne ale neriešime, či sme na prvom alebo štvrtom mieste, keďže odstupy sú minimálne. Túžili sme, aby sme mali na jar o čo hrať. Tešíme sa, že to vyšlo,“ zhodnotil jeseň Miroslav Poliaček, generálny manažér FK Železiarne Podbrezová.

Pozitívom bol herný prejav

K čiastočnému úspechu podbrezovského futbalu dopomohli viaceré faktory. Kvalita hráčov a ich zohratosť, ale i kolektív, či nový herný systém českého trénera. Pozitívom je tiež známa skutočnosť, že naše farby háji hneď niekoľko mládežníckych reprezentantov. „Galčík, Kováčik či Ludha sú v dvadsaťjednotke už dlhšie, čiže to nie je výsledok práce počas jesene. Svoje miesto v národnom tíme si zaslúžili na základe dlhodobých výkonov,“ upozornil Poliaček.

A čo bolo podľa neho najväčším pozitívom v prvej časti súťaže? „Herný prejav. Dovolím si tvrdiť, že až na jeden-dva prípady sme v každom zápase výrazne dominovali, čo ma teší. Na druhej strane negatívom bolo, že sme mali niektoré stretnutia zvládnuť bodovo lepšie, aj vzhľadom na dostatok šancí a našu prevahu,“ doplnil. Ako následne dodal, mužstvo čaká na jar nová výzva, kde už veľký priestor na bodové straty nebude.

Nebyť niekoľkých zaváhaní, hodnotenie mohlo byť ešte radostnejšie. Azda najviac rezonuje prehra v úvodnom kole v Humennom, ale i nedávna remíza na pôde nováčika v Rohožníku. Na východe sme doplatili na zdravotné problémy v tíme a eufóriu súpera, v Rohožníku zasa na slabú efektivitu. „Mňa osobne najviac mrzia domáce prehry so Skalicou a Komárnom. Aspoň jeden z týchto zápasov sme mali doviesť do remízového konca,“ priznal Poliaček.

Prioritou je udržanie kádra

V kádri „železiarov“ je mnoho mladých talentovaných futbalistov, ktorých dopĺňajú starší a skúsenejší. Mužstvo je tak dokonale vyvážené. Je logické, že po dobrých výsledkoch bude po našich hráčoch dopyt. Generálny manažér netají, že o futbalistov Podbrezovej je veľký záujem. „Môžem to potvrdiť. Pre nás je však prioritou udržať ich u nás. Uvedomujeme si, že bude ťažké im vysvetliť, aby ešte zostali a dokončili začatú robotu, keď majú dobrú ponuku. Ak sa nám podarí udržať káder aspoň na 95 percent, môžeme si gratulovať,“ želá si. Podobná situácia je tiež opačným smerom. Na Horehroní sa pozerajú po nových posilách, ktoré by zvýšili konkurenciu a budú pripravené okamžite pomôcť.

Miroslav Poliaček vie, že jarná časť bude veľmi náročná.

„Máme už vytipovaného konkrétneho hráča a sme v štádiu rokovaní. Verím, že sa nám ho podarí pritiahnuť. Ďalší príde na skúšku. Inak s kádrom veľmi hýbať nechceme. Ako som spomínal, budeme robiť všetko preto, aby sme ho udržali pokope.“

Odídu dvaja

O konkrétnych menách, záujemcoch a celkovom pohybe v tíme je ešte predčasné hovoriť. Jesenná časť sa skončila len pred niekoľkými dňami a situácia sa môže vyvinúť ktorýmkoľvek smerom. Ale Poliaček bol predsa len konkrétnejší a spomenul aj mená, ktorých sa prestupové obdobie s najväčšou pravdepodobnosťou dotkne. „Vyzerá to tak, že sa rozlúčime s Ivanom Timošenkom, rovnako tak s Davitom Natchkebiom. Obaja sú legionári, ktorí prišli do Podbrezovej s cieľom okamžite pomôcť. Minimálne prvý menovaný potenciál mal, ale veľmi ťažko si zvykal na prostredie, na Slovensko a Podbrezovú. Prejavil vôľu, že chce ísť domov. Budeme sa s ním a jeho agentom ešte rozprávať,“ prezradil manažér.

Fanúšikov určite zaujíma, ktorí hráči z nášho kádra sú najžiadanejší, prípadne, ktoré mužstvá o nich prejavili záujem. „Nepoviem nič nové, keď prezradím, že ide o Galčíka, Kováčika či Ludhu. Kluby ich chcú vo svojich kádroch, čo je bežné. Zisťujú podmienky a potom sa rozhodujú. Myslím, že progres hráčov a celého mužstva nie je na konci. V ich veku by nemal byť problém zostať v Podbrezovej ešte pol roka, pomôcť nám a až potom sa posunúť do vyššej súťaže, pokiaľ by sa nám nepodarilo postúpiť. Záujem prejavili popredné slovenské kluby, ale máme ponuky aj zo zahraničia.“

Zapájanie mladíkov

Čelo tabuľky druhej ligy je poriadne nabité a o postup môže zabojovať viacero tímov. Jar sľubuje dramatickú zápletku a boj možno až do posledného kola. Už Vladimír Kukoľ v minulom vydaní novín Podbrezovan hovoril o kolektíve, ktorý môže byť silnou zbraňou nášho tímu. Jeho slová potvrdil aj Miroslav Poliaček. „Chalani sú už dlhšie pokope. Po vypadnutí z Fortuna ligy neboli v kádri za posledný rok, možno rok a pol výraznejšie zmeny. Kolektív máme naozaj dobrý,“ pochvaľuje si.

A čoho sa musí naše mužstvo na jar vyvarovať, aby obhájilo súčasné postavenie? „Nemôžeme strácať ľahké body. Pokiaľ sa nám to podarí, budeme sa držať na špici. Podľa mňa to je kľúč, aby sme zostali v takej pozícii, v akej sme teraz. Uvedomujeme si však, že to bude nesmierne náročné.“

Hoci o postupe v klube na začiatku sezóny veľmi nehovorili, dnes už je jasné, že FK Železiarne Podbrezová je horúcim kandidátom na víťazstvo v súťaži. „Ak by som povedal, že chceme skončiť na druhom, treťom alebo štvrtom mieste, už by nám nikto neuveril. Ale postup nie je nadradený našej filozofii, že nesmieme zabúdať na mladých hráčov. Budeme im priebežne dávať šancu a z tejto cesty nezídeme. Ale vyzerá to tak, že súčasný káder je na takej úrovni, že sa o postup môže pobiť,“ odkryl ambície Poliaček.

Bývalý hráč Popradu či Ružomberka avizuje, že mladí futbalisti budú odskúšaní už v príprave a môžu sami dokázať, ako zapadnú do kolektívu a ako sa popasujú s náročným mužským futbalom. „Ani Galčík s Kováčikom či Bakaľom nedostávali hneď hlavné úlohy. Postupne sme ich pripravovali a nastal čas, aby dvaja-traja hráči z mládeže pomaličky začali nasávať atmosféru seniorského futbalu. Je šanca, že sa nám to vráti tak, ako v prípade spomínanej trojice.“

Už myslia na jar

Hoci jesenná časť je na konci, hráči ešte absolvovali v závere novembra testy, kde zistili, ako sa oproti letu fyzicky zlepšili. Na december majú určený individuálny plán, pričom mesiac si užijú voľno s rodinami. „Bolo by zbytočné držať ich v Podbrezovej, aj kvôli súčasnej pandemickej situácii. Po novom roku začnú s prípravou na jarnú časť,“ nechal sa počuť Poliaček. Podľa jeho slov má mužstvo prípravu už kompletne naplánovanú. Väčšinu zápasov bude hrať s prvoligovými tímami.

„Čaká nás tiež sústredenie na Morave, kde by sme mali odohrať minimálne jeden prípravný zápas s Brnom, lídrom druhej českej ligy. Na túto konfrontáciu sa veľmi tešíme. Myslím, že máme rozhodne zaujímavých súperov, ktorí nás veľmi dobre preveria.“ V príprave pritom nepôjde vždy len o výsledok. „V úvode plánujeme trénovať vo väčšom počte a chceme rotovať zostavu. Náš cieľ je vidieť i mladých hráčov, pričom ich premiešame so stabilnými. Čím viac sa bude blížiť začiatok súťaže, tým viac budeme hráčov formovať na veľký zápas proti Banskej Bystrici na našom domácom štadióne. Už teraz sa tešíme,“ dodal na záver Miroslav Poliaček.