Ako slávia Vianoce vo svete?

 

Vianočný stromček v Podbrezovej objektívom I. KardhordovejVianoce sú najkrajšie sviatky roka. Tradičné slovenské sú známe, ale sviatky oslavujú aj v iných kútoch nášho sveta. Ale takmer vždy majú rovnakú myšlienku. Stretnúť sa s rodinou, priateľmi a blízkymi pri bohato prestretom stole. Aké sú teda Vianoce v iných krajinách?

Afrika

V Afrike je veľa moslimských krajín, kde oslavujú sviatok obety. Na čiernom kontinente takisto zdobia stromček. Nie však klasický ihličnatý, ale palmu. Ľudia sa radi navštevujú, oslavujú prítomnosť najbližších. Darčeky sú v krajinách kontinentu skôr výnimkou. Sviatky sú o duchovne, radosti zo života, hudbe, speve a tanci.

Austrália

V decembri sú u našich protinožcov horúčavy. Ľudia tak oslavujú sviatky pri vode, tanci a drinkoch. Na hlavách majú červeno-biele santaklausové čiapky. Typickým jedlom je morka alebo kuracie mäso, ako dezert sa podáva slivkový puding s orieškami a sladkým likérom. Darčeky nosí Santa Claus. Nie je nič nezvyčajné, keď uvidíte Santu na pláži ako sa premáva na surfe a rozdáva balíčky. Zaujímavosťou je, že darčeky si rodina nájde pod stromčekom až 25. decembra ráno. Po nich nasledujú spoločné slávnostné raňajky.

Japonsko

Krajina vychádzajúceho slnka má len jedno percento veriacich kresťanov, ale Vianoce oslavujú aj tu. Japonci považujú tieto dni za čas stretnutia s rodinou a priateľmi. Typickou večerou je vyprážané kura, stromčeky ozdobujú minimálne. Mladí ľudia chodia do ulíc, vyhľadávajú fast foody a všade sa fotia. Tieto dni sú charakteristické radosťou, spevom či tancom.

Holandsko

V krajine tulipánov nosí deťom darčeky svätý Mikuláš 5. decembra. Vianočné sviatky a Štedrý deň sú už pokojnejšie. Rodina sa stretne pri spoločnom jedle, v kostoloch je vianočná nedeľná škola a rozprávajú sa rôzne príbehy. Na druhý deň navštevujú príbuzných a nakupujú. Veriaci chodia do kostola, podobne ako u nás.

Mexiko

Mexičania sa na sviatky pripravujú už 16. decembra. Toto obdobie sa nazýva Posada. Ľudia hrajú betlehemský príbeh o narodení Ježiška, do ktorého sa zapája množstvo ľudí, často celé dediny. Na záver spievajú Tichú noc. Na Štedrý deň si darčeky nedávajú, ale až 6. januára, na sviatok Troch kráľov, ktorí prišli Ježiška obdarovať zlatom, kadidlom a myrhou. Mexiko je katolícka krajina, Vianoce sú o tradíciách, ale aj hudbe, speve, tanci či stretnutiach s rodinou a priateľmi.

Rusko

Rusi oslavujú sviatky 7. januára, podľa pravoslávneho kalendára. Vianoce tu nie sú len o náboženských tradíciách, ale aj svetskej slávnosti. V niektorých regiónoch Ruska sa dodnes zachovali zmiešané pohanské, staroslovanské a kresťanské tradície koledovania, ktoré veľmi dobre poznáme aj na Slovensku. Aj v Rusku na štedrovečernom stole podávajú predovšetkým bezmäsité jedlá, najmä ryby. Typické sú vareniky, taštičky z kysnutého cesta plnené zemiakmi, ryžou, kapustou alebo hubami. Takisto kuťja, čo je pšeničný nákyp s mandľami, hrozienkami, slivkami, makom, orechmi a cukrom. Obľúbený je i kompót zo sušeného ovocia. Konzumáciou jedál si pripomínajú narodenie a smrť Ježiša Krista.

Španielsko

Hlavný vianočný pokrm je jahňacina či kozie mäso, v niektorých južných oblastiach morské plody. Katalánci svojim deťom darujú polienko nazývané Caga Tio. Je to polienko s namaľovanou tvárou, nohami a červenou čiapkou, ktoré deti dostanú na sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie, 8. decembra. Deti sa až do Štedrého dňa musia oň starať, kŕmiť ho orieškami a na noc prikrývať. Polienko postupom času rastie, čo však každých pár dní menia rodičia za väčšie. Na Štedrý deň mu pohrozia buď hodením do pece alebo výpraskom palicou, ak sa deťom neodvďačí za niekoľkodennú opateru. Nielen deťom, ale celej rodine to má priniesť šťastie počas nasledujúceho roka.