Žiaci si na Táľoch užili vynikajúcu lyžovačku a bohatý program

Žiaci si na Táľoch užili všetky druhy počasia. Foto: SSŠ ŽP

Lyžovačka na Táľoch je výnimočná, čo dosvedčuje množstvo návštevníkov počas celej zimy. Stredisko s obľubou vyhľadávajú nielen milovníci zimných radovánok, ale aj žiaci a študenti, aby pod Nízkymi Tatrami absolvovali lyžiarsky kurz. Výnimkou nie je ani Súkromná spojená škola Železiarne Podbrezová. V uplynulých dňoch si užili týždenný kurz takmer štyri desiatky žiakov z odbornej školy hutníckej.

Hoci v dolinách nie je veľa snehu, na táľovských svahoch ho je dostatok, aj vďaka usilovnej práci zamestnancov strediska. Tí už niekoľko týždňov pred začiatkom sezóny pripravovali svahy i okolie na zimné mesiace. Prvoradá je totiž spokojnosť všetkých, ktorí do obľúbeného rekreačného areálu zavítajú.

Množstvo detí

Keď sme prišli na Tále, aby sme sa so žiakmi našej školy porozprávali o zážitkoch z lyžovačky, navôkol sa to hemžilo deťmi z celého Slovenska. Bolo vidieť, že si chvíle na čerstvom vzduchu dosýta užívajú. Potvrdili to i slová Samuela Cipciara, ktorý v našej škole vykonáva funkciu majstra odbornej výchovy a počas lyžiarskeho kurzu bol jedným z inštruktorov. Okrem neho na žiakov dozerali pedagógovia Ludmila Peťková a Alexander Jirmer.

„Celkovo sa nášho kurzu zúčastňuje 37 žiakov. Na začiatku sme ich rozdelili do troch výkonnostných skupín. Netrvalo dlho a aj úplní začiatočníci sa postupne zdokonalili a nakoniec sme lyžovali všetci pokope a mohli sme tak dávať na žiakov väčší pozor,“ povedal S. Cipciar a pokračoval: „Štyria z účastníkov kurzu nikdy nestáli na lyžiach, no pokroky sme u nich a aj u ostatných začiatočníkoch videli veľmi rýchlo.“

Na Táľoch vládlo počas kurzu rozmanité počasie. Raz bolo jasno, inokedy snežilo, lyžiarov však potrápil i dážď. V čase našej návštevy všade navôkol snežilo. Okolitá krajina bola rozprávková, čo dotváralo celkovú atmosféru. „Počas týždňa sme zažili skutočne asi všetky druhy počasia. Dnes nám krásne sneží, čo vytvára pravú zimnú idylku. Samotný svah je vždy perfektne upravený a vynikajúco sa na ňom lyžuje,“ pokračoval S. Cipciar. 

Pestrý program

Nielen na svahu zažili žiaci z našej odbornej školy veľkú zábavu. Keďže boli týždeň ubytovaní v hoteli Golf, po vybláznení na kopci ich čakal ďalší program.

„Hneď v prvý deň absolvovali tzv. biely kódex a vyučovanie štýlu lyžovania, aby vedeli, čo majú na svahu robiť. Mali tiež prednášku s členmi horskej služby. Dozvedeli sa, čo všetko sa môže stať, ak sa nebudú na kopci správať disciplinovane. Hovorili sme aj o poistení, ktoré je veľmi dôležité v prípade neočakávanej udalosti a prebrali sme i mnohé ďalšie zaujímavosti.“

Žiaci spolu s učiteľmi utužovali kolektív aj pri fandení Petre Vlhovej, ktorá v tom čase štartovala v pretekoch Svetového pohára vo Flachau. „Niektorí aj kričali a hnali našu lyžiarku za víťazstvom. Okrem toho sme pozerali film a organizovali mnohé zábavné aktivity,“ doplnil S. Cipciar. V závere kurzu bolo ešte na pláne tradičné vyhodnotenie.

Inštruktori zdôraznili, že deti viedli k tomu, aby čo najmenej času trávili pri televízore alebo na mobile. Aj preto mali pripravený program, aby sa ani chvíľu nenudili. S veľkým nadšením privítali kúpanie v hoteli Stupka, ale aj biliardový turnaj. Počas týždňa ich prišla osobne navštíviť aj Miriam Pindiaková, riaditeľka Súkromnej spojenej školy Železiarne Podbrezová.

„Myslím si, že lyžiarsky kurz dopadol na výbornú, žiaci si ho dosýta užili a domov si odniesli množstvo zážitkov, ale aj skutočnosť, že sa zdokonalili v lyžovaní,“ uzavrel S. Cipciar.

Účastníci kurzu vyzdvihli pripravenosť svahu i rôzne aktivity

Žiakov zo Súkromnej strednej odbornej školy hutníckej Železiarne Podbrezová, ktorí boli práve na lyžiarskom výcviku, sme zastihli počas obeda. Všade vládla dobrá nálada, veď pobyt so spolužiakmi na peknom mieste a ešte aj pri lyžovačke im vyplavil poriadnu dávku endorfínov.

Niektorých sme pristavili a opýtali sa ich, ako sa im páči na lyžiarskom kurze, či sa v lyžovaní zdokonaľujú alebo sú úplní začiatočníci a čo hovoria na poobedné a večerné aktivity.

Ján Cencer – mechanik strojov a zariadení: Na lyžiarskom výcviku sa mi veľmi páči. Svah je dobrý, výborne sa lyžuje a aj kolektív sme super. Aj po lyžovačke sa venujeme rôznym aktivitám. Napríklad, dnes sa ideme kúpať, taktiež pozeráme filmy, ale mali sme tiež prednášku. Lyžovať som vedel už pred lyžiarskym kurzom, na Táľoch sa len zdokonaľujem.

Marek Budovec – mechanik strojov a zariadení: Lyžiarsky kurz hodnotím pozitívne, akurát by som si dal väčšiu porciu jedla. Ja sám lyžujem už od detstva. Svah je výborný, dobre si všetci zalyžujeme. Bavia ma aj aktivity po lyžovačke, ktorých je dosť. Zaujala ma prednáška v podaní horskej záchrannej služby a najmä to, ako jej členovia pomáhajú na svahoch. Taktiež nás upozornili, ako sa správať na svahu.

Kristián Jozef Babnič – mechanik mechatronik: Na Táľoch máme výborný svah a aj podmienky. Dobrý je tiež kolektív, ktorý sa tu zišiel. Máme pripravený výborný program a zábavu po lyžovačke, takže nikto sa nenudí. Ja sám lyžujem odmalička, čiže ma to baví.

Matej Multán – mechanik mechatronik: Na Táľoch je veľmi dobre, lyžovačka je super. Môžeme skákať a riadne sa vyblázniť. Zaujímavý je tiež program, včera sme boli s horskými záchranármi, čo bolo veľmi pútavé. Nelyžujem až tak často, ale môžem povedať, že byť na kopci je určite lepšie ako sedieť v škole.

Šimon Veverka – mechanik mechatronik: Lyžiarsky výcvik je perfektný. V utorok sme mali trošku horšie podmienky, ale dnes je to paráda. Podstatné je aj to, že sa po skončení pobytu na svahu nenudíme. Naučil som sa lyžovať najmä v ôsmej triede základnej školy na lyžiarskom zájazde.

Jakub Vojtko Kubanda – mechanik elektrotechnik: Na lyžovačke sa mi veľmi páči. Ubytovanie je krásne, svah je vždy pekne upravený, začalo nám aj snežiť, tak jazdíme i na prírodnom snehu. Poobede si ideme oddýchnuť, osprchovať sa a potom sa navštevujeme na izbách. Rozprávame sa medzi sebou a aj s učiteľmi. Hráme karty, ale tiež biliard. Lyžujem asi od siedmich rokov a už počas základnej školy som absolvoval lyžiarsky kurz, nie sú to teda pre mňa žiadne začiatky.