V nemocnici vlani preinvestovali desaťtisíce eur, prioritou je naďalej zvyšovanie jej úrovne

Pohľad na Nemocnicu s poliklinikou v Brezne z vtáčej perspektívy. Foto: archív NsP Brezno
Cieľom Nemocnice s poliklinikou (NsP) v Brezne je stať sa modernou európskou nemocnicou 21. storočia. V duchu hesla „Nemocnica, ktorá má srdce,“ sa jej vedenie neustále snaží zvyšovať kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Aj vďaka efektívnemu hospodáreniu, sponzorom a zriaďovateľom – mestu Brezno a akciovej spoločnosti Železiarne Podbrezová, sa jej v minulom roku podarilo preinvestovať rekordný počet finančných prostriedkov. 

Ani našu nemocnicu však neobchádzajú problémy, ktoré vo všeobecnosti trápia slovenské zdravotníctvo. Ak sa pozrieme na ekonomické hľadisko, po dvoch predchádzajúcich ziskových rokoch bol hospodársky výsledok za vlaňajší rok mínus 200-tisíc eur. Takú stratu vykázala NsP počas uplynulých dvanástich mesiacov. Celkové náklady predstavovali 26 926 110 eur a celkové výnosy 26 726 780 eur. Najvýznamnejšou položkou výnosov boli výkony pre zdravotné poisťovne, ktoré predstavovali takmer 91 percent. Podľa slov Jaroslava Mačejovského, riaditeľa NsP Brezno, si nemocnica riadne plní všetky odvodové i daňové povinnosti.

Snaha s úspešným koncom

Jednou z najväčších udalostí uplynulého roka bolo preradenie breznianskej nemocnice do druhej kategórie siete nemocníc, čo sa podarilo aj vďaka silným argumentom, mnohým diskusiám a aj vďaka petícii, ktorú podpísali tisíce ľudí z regiónu.

„Počas celého roka 2023 a aj v prvom kvartáli 2024 prebiehali snahy, aby bolo naše zariadenie opätovne preradené do druhej, teda vyššej úrovne. Aj za pomoci mesta Brezno a akciovej spoločnosti Železiarne Podbrezová sa naše úsilie vyplatilo a boli sme zaradení do požadovanej úrovne. Súčasné rozhodnutie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky je platné do konca roka 2028. Na základe neho môžeme vykonávať 34 povinných a dva doplnkové programy. Zvyšných viac ako dvadsať sú nepovinné programy“ vysvetľuje J. Mačejovský.

Do kardiologickej ambulancie pribudol nový špičkový EKG prístroj. Zariadenie bolo zakúpené 
z prostriedkov Nadácie Miška Sotáka, za čo patrí poďakovanie generálnemu riaditeľovi ŽP 
a.s. Vladimírovi Sotákovi. Na snímke Jaroslav Mačejovský (vľavo) a MUDr. Ľubomír Antalík.
Foto: NsP Brezno

Podľa riaditeľa má rozhodnutie zásadný dopad na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v regióne a na udržanie, prípadne rozšírenie portfólia poskytovaných zdravotníckych služieb.

„Tento krok, o ktorý sme bojovali, má vplyv aj na motiváciu personálu, najmä lekárov a sestier, aby pracovali v našej rozvíjajúcej sa nemocnici. Verím, že ľudia žijúci na Horehroní toto múdre rozhodnutie ocenia, rovnako tak návštevníci regiónu. Chcem všetkých uistiť, že vedenie, spolu so Správnou radou NsP a jej zriaďovateľmi, má jasnú víziu o fungovaní nemocnice v ďalších rokoch, má spracovaný plán rozvoja a je plne presvedčené o správnosti tohto rozhodnutia,“ ubezpečil riaditeľ.

Investície

Jaroslav Mačejovský zároveň netají radosť, že náš región kvalitnou prácou a modernou prístrojovou technikou postupne zvyšuje úroveň a dostupnosť zdravotnej starostlivosti, ktorú si pacienti na Horehroní zaslúžia. Nemocnica vlani preinvestovala viac ako 860-tisíc eur, čo je o takmer 620-tisíc viac ako v roku 2023.

„Z najväčších investícii spomeniem röntgenový prístroj Siemens, stavebné práce pri RTG pracovisku, záložnú serverovňu či novú podateľňu. Takisto sme zakúpili prístroj na ozónovú terapiu, defibrilátor OAIM, USG pre urgentný príjem, cytoskop, tri nové vozidlá pre dopravnú zdravotnú službu a mnohé ďalšie,“ menuje riaditeľ.

O najväčších investíciách, respektíve zariadeniach, sme písali aj na stránkach novín Podbrezovan. Jaroslav Mačejovský zároveň zdôraznil, že nemocnica, okrem spomínanej investovanej sumy, vynaložila ďalších 430-tisíc eur na bežné opravy a údržbu priestorov. Zároveň sa uchádzala aj o rôzne finančné prostriedky z Plánu obnovy či v rámci jednotlivých výziev a vo viacerých bola úspešná.

Okrem toho v júni minulého roka poslalo vedenie NsP žiadosť o nenávratný finančný príspevok vo výzve kybernetickej bezpečnosti vo výške takmer 300-tisíc eur. „Žiadosť nám bola schválená, súťažíme dodávateľov a následne sa začne realizácia projektu,“ informuje.

Jeden z najväčších zamestnávateľov

Nemocnica v Brezne si podľa slov riaditeľa zakladá na kvalifikovanom personálnom potenciáli, ktorý je schopný a spôsobilý efektívne vykonávať každodenné povinnosti na vysokej úrovni. NsP patrí k najväčším zamestnávateľom v regióne a v súčasnosti v nej pracuje viac ako 600 zamestnancov, ktorí sa každý deň podieľajú na efektívnej prevádzke zariadenia. K záveru roka evidovala celkovo 90 lekárov a ďalších dvanásť bolo na materskej alebo rodičovskej dovolenke. Zaujímavosťou je, že z celkového počtu je 22 cudzích štátnych príslušníkov a lekárov špecialistov je 62.

Naša nemocnica má osobitný charakter neziskovej organizácie, poskytujúcej všeobecne prospešné služby, pričom je takmer úplne závislá na spravodlivo nastavenom systéme úhrad za poskytnutú zdravotnú starostlivosť zo zdrojov verejného zdravotného poistenia, no podľa Jaroslava Mačejovského práve v tomto systém zlyháva.

„V snahe o udržanie kvalifikovaných zdravotníckych zamestnancov sa, samozrejme, zaoberáme aj platovou otázkou, v dôsledku čoho však rastú aj rozpočtované mzdové náklady. Navyšovanie platov v zdravotníctve nesmie ísť len na úkor nemocníc bez kompenzácie tohto navýšenia zo strany poisťovní. A práve toho sme svedkami v súčasnosti. Väčšina, najmä malých nemocníc, má ekonomickú rovnováhu postavenú veľmi labilne a takéto zásahy by im mohli narobiť veľké, možno až existenčné problémy,“ myslí si J. Mačejovský.

Poďakovanie

Riaditeľ, spolu s vedením a zriaďovateľmi avizuje, že napriek početným prekážkam budú naďalej robiť maximum, aby trend napredovania breznianskej nemocnice pokračoval. V mene vedenia ďakuje všetkým zamestnancom za ich neoceniteľnú prácu, odhodlanie a starostlivosť, ktorú denne venujú pacientom.

„Profesionalita a nasadenie sú základom kvalitnej starostlivosti a modernizácia nemocnice je aj naším záväzkom voči zamestnancom, aby mohli pracovať v čo najlepších podmienkach. Ďakujem za ich obetavosť a úsilie, ktoré prinášajú každý deň,“ adresuje J. Mačejovský svojím kolegom a o empatiu a pochopenie žiada i širokú verejnosť. „Nemocnica je tu najmä pre potreby regiónu, aby každému pacientovi poskytla všetko potrebné, čo je v jej objektívnych diagnostických a liečebných možnostiach. Aj touto cestou ďakujeme každému pacientovi za slušný a empatický prístup voči personálu,“ uzavrel.